Sága o hledání trenéra fotbalové reprezentace je u konce. Jednomyslně byl zvolen Ivan Hašek

Po čtvrtečním mimořádném jednání výkonného výboru FAČR je konečně jasné, kdo v dalším období povede českou fotbalovou reprezentaci. Na uvolněný trenérský post po konci Jaroslava Šilhavého přichází podle očekávání Ivan Hašek, jenž se tak vrací ke kormidlu národního týmu po 15 letech, kdy tehdy tým trénoval jen několik měsíců a byl zároveň předsedou českého fotbalu. Výbor se na něm shodl jednomyslně, přičemž rozhodl i o asistentech, kterými se mají stát Jaroslav Köstl a Jaroslav Veselý. Doposud pak není jasné, kdo se stane generálním manažerem. Rozhodnout se má do konce ledna.

Samotného šéfa českého fotbalu Petra Fouska těší, že o jeho angažování v reprezentaci není po jednomyslném hlasování výkonného výboru pochyb. "Jsem tomu rád, chci tímto Ivanu Haškovi pogratulovat, uvést ho do funkce," uvedl během čtvrteční tiskové konference. Na ní byla zveřejněna i jména asistentů Köstla a Veselého a také trenéra gólmanů Radka Černého.

Z jednomyslnosti je šťasten i kouč Ivan Hašek. "Chci poděkovat Jardovi Šilhavému a jeho týmu za to, co tady odvedli. Přeju mu v dalším působení mnoho úspěchů. Děkuji výkonnému výboru, je pro mě důležité, že jsme ve shodě. Furt si říkám, že abychom uspěli, musíme být všichni jednotní. Jen tak můžeme něco dokázat. Děkuji i klubům, které nám pomohly s tvorbou realizačního týmu," uvedl šedesátiletý stratég Hašek a pokračoval: "Touha hrát na mistrovství světa není jenom má a asociace, ale i klubů. Chtěl bych hodně spolupracovat s Honzou Suchopárkem a Mírou Beránkem. A děkuju i manželce, která mi řekla, že to zvládnu. Je to pro mě obrovská čest trénovat nároďák. Je to vrchol kariéry. Mám celoživotní sen hrát na mistrovství světa nejen jako hráč a divák. Budeme se snažit, abychom fotbalem bavili diváky."

Haška nečeká žádný velký odpočinek před nástupem do práce, odcestuje totiž do Hamburku, kde si prohlédne základnu české reprezentace pro fotbalové Euro, které se, jak známo, letos v létě od 14. června koná právě v Německu. Prozradil také, že bude hovořit se všemi reprezentanty, a to i s trojicí Jan Kuchta, Jakub Brabec a Vladimír Coufal, kteří byli před závěrečným zápasem kvalifikace na Euro z národního týmu vyloučeni kvůli jejich nechvalně proslulé návštěvě olomouckého baru Belmondo.

Také se nechal slyšet, že se nebrání ani rozhovoru s Antonínem Barákem, kterého bývalý realizační tým Jaroslava Šilhavého přestal na srazy brát. "Záleží na Tondovi. Naší nejsilnější stránkou má být týmovost, bez toho se nedá uspět," řekl konkrétně.

Připomeňme, že o novém reprezentačním trenérovi rozhodovala ustanovená pětičlenná pracovní skupina v čele s šéfem českého fotbalu Petrem Fouskem. "Pracovala intenzivně, je dostatečně fundovaná a kompetentní. Jeden okruh byl trenér cizinec, to jsme hned v úvodu zavrhli. Česká mentalita je specifická, potřebuje porozumění. Chtěli jsme pokračovat v české cestě. Musím potvrdit, že jsme byli sami osloveni některými trenéry z ciziny, sami jsme je neoslovovali," prozradil muž číslo 1 tuzemského fotbalu a pokračoval: "Druhý okruh byl interní, například Jan Suchopárek. Po zralé úvaze jsme usoudili, že z tohoto okruhu nechceme čerpat na pozici hlavního trenéra áčka."

Nebyly to ale jen tyto dva okruhy, ve kterých se hledalo jméno nového trenéra. "Třetí okruh byli trenéři z klubů, což by mělo celou řadu konsekvencí. Jak se Slavií, tak s agentem Jindřicha Trpišovského jsme jednali o možném angažmá vzhledem k jeho úspěšnosti a renomé z posledních let. Slavia ale nechtěla uvolnit trenéra. My jsme zašli za nejzazší možnou mez, bylo pro to uděláno všechno," řekl dále Fousek, jenž vysvětlování procesu hledání kouče zakončil čtvrtým okruhem. "Poslední okruh byli volní trenéři Hašek, Bílek, Lavička. Pracovní skupina jednomyslně vybrala jako kandidáta Ivana Haška. To hlavně na základě jeho lidských a hráčských zkušeností. A i trenérských úspěchů."

Na čtvrteční tiskové konferenci se Fousek s Haškem dotkli i ožehavého tématu kolem pozice generálního manažera národního týmu. Jak známo, nabídku na tento post během tohoto týdne odmítl bývalý reprezentant a viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd. Držitel Zlatého míče z roku 2003 to odůvodnil tím, že neví, zda by v této chvíli mohl nějak českému fotbalu pomoci. "Chtěli jsme ho oslovit jako ikonu českého fotbalu. Díky své hráčské i funkcionářské kariéře má a měl předpoklady pro funkci. Jednání byla korektní, nabídnuté podmínky byly svého druhu nadstandardní. On se rozhodl, je nám to líto, bereme to jako realitu, přejeme mu hodně štěstí," uvedl k tomu Fousek, jehož zmiňovaná pracovní skupina tak bude do konce ledna hledat na tento post adekvátní náhradu. "Nechceme to protahovat, budeme se tomu věnovat," dal jasně najevo Fousek.

I Ivana Haška mrzelo Nedvědovo rozhodnutí, jelikož se na spolupráci s ním těšil. "Když jsem se dozvěděl, že by Pavel o to místo stál, byl jsem šťastný. Tahle osobnost by tomu moc pomohla. Několikrát jsem byl přesvědčen, že do toho jde. Ale on je perfekcionista, musel by to dělat denně. A i tím, že nemá vyřešené, že by tu natrvalo zůstal, tak to odmítl. Do budoucna by ale bylo dobře, kdyby u národního týmu byla nějaká výrazná osobnost, která tomu pomůže nejen figurou, ale i svými zkušenostmi. Lidi typu Vladimír Šmicer, Karel Poborský nebo Petr Čech by tomu moc pomohli," myslí si Hašek.

Ten má zkušenost s trénováním především ze zahraničí. Vedl třeba francouzské celky Štrasburk a St. Étienne, japonský klub Kóbe a poslední dobou působil v Arábii. Z českých klubů vedl pouze Spartu, s níž je historicky spjat už od doby své hráčské kariéry, v rámci které hrál samozřejmě i za reprezentaci, přičemž v roce 1990 pomohl tehdejšímu Československu na mistrovství světa v Itálii až do čtvrtfinále.

MND může být i u vás

Plyn a elektřinu dodáváme více než 250 tisícům zákazníků. Jsme dostupní po celé ČR.
Reklama

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí

Českou fotbalovou reprezentaci čekají v listopadu další dva zápasy v Lize národů, přičemž tentokrát se představí nejprve v Albánii a pak doma s Gruzií. Není proto divu, že se kouč národního týmu Ivan Hašek musel opět rozhodnout, které hráče nominuje na tato utkání. Z nominace, kterou zveřejnil v pátek, vyplývá, že její součástí je poprvé pouze záložník ostravského Baníku Matěj Šín a také to, že i tentokrát mezi pětadvaceti nominovanými chybí kanonýr Patrik Schick, který ještě není zdravotně stoprocentně fit. Kouč Hašek už musel učinit změny v nominaci po omluvenkách několika hráčů.
Fotbal, ilustrační fotografie

Kouč Hašek se může nadále těšit plné důvěře ze strany FAČR. Hořekoval pak nad nedostatkem kreativních hráčů

I když česká fotbalová reprezentace toho mnoho na letošním mistrovství Evropy nepředvedla, když nepostoupila ani ze základní skupiny, jelikož vybojovala jen jeden bod s Gruzií, nadále bude u jejího kormidla stát trenér Ivan Hašek. Ten se totiž na posledním úterním zasedání výkonného výboru Fotbalové asociace ČR (FAČR) dočkal plné důvěry vedení asociace a bude tak připravovat národní tým na blížící se Ligu národů. Kromě toho se také dohodlo na pokračování Haškova asistenta Jaroslava Veselého, nicméně post manažera reprezentace zůstává nadále neobsazen. 

Více souvisejících

Ivan Hašek (fotbalový trenér) Fotbal FAČR

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 2 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy