Soud s Berbrem a spol. začne v dubnu. Obžaloba popsala, jak se stal „taťkou“ všech rozhodčích

Sedmnáctého dubna začne v Plzni soud tolik očekávaný fotbalovou veřejností. Stanou před ním totiž podezřelí z kauzy ovlivňování zápasů druhé a třetí ligy v čele s bývalým místopředsedou Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romanem Berbrem. Soud bude řešit především větev kauzy týkající se zpronevěry peněz, z čehož je Berbr taktéž podezřelý, přičemž žalobce požaduje udělit nepodmíněně sedm let vězení spolu s finanční pokutou ve výši 6 milionů korun. Informuje o tom deník Sport. Obžaloba pak popsala, jakým způsobem Berbr rozhodčí ovládal. Konečný verdikt plzeňského soudu by měl být znám letos v prosinci.

Berbra zatkla Národní centrála pro organizované zločiny (NCOZ) spolu s dalšími podezřelými v této kauze 16. října 2020 a soud jej pak propustil na kauci z vazby v lednu 2021 mimo jiné společně s dalším podezřelým Romanem Rogozem, bývalým sportovním manažerem třetiligového klubu Slavoj Vyšehrad. Pro něj žalobce navrhuje taktéž sedm let vězení a pro bývalého rozhodčího Michala Kánika zase navrhuje čtyři roky za mřížemi.

Podle kriminalistů byli těmi nejhlavnějšími osobami ve skupině, která měla ovlivňovat zápasy druhé a třetí ligy, přičemž se jednalo především o zápasy Slavoje Vyšehrad, jemuž se v sezóně 2018/19 povedlo postoupit do druhé ligy. Pod nimi pak fungovali údajně podplacení rozhodčí i fotbalisté. „Berbr jako tehdejší místopředseda výkonného výboru FAČR činnost této skupiny řídil a umožňoval její fungování v úmyslu upevnit si vazby, které mu zajišťovaly udržení vlivu a jeho funkce ve FAČR. Za účelem prosazování svých mocenských a ekonomických zájmů ovlivňoval ze svého faktického dominantního postavení ve FAČR nasazování rozhodčích na jednotlivá vybraná utkání podle požadavků obviněného Rogoze,“ uvedl státní žalobce v obžalobě, kterou citoval deník Právo.

Podle žalobce měl tak Berbr členům komise rozhodčích nařizovat, jaké rozhodčí mají nasadit především na duely Slavoje Vyšehrad tak, aby z těchto duelů vyšel Vyšehrad vítězně. Bývalý místopředseda a neoficiální vládce českého fotbalu pak měl podle žalobce z Vrchního státního zastupitelství činnost členů rozhodcovské komise nejen ovlivňovat, ale mnohdy tak činil direktivně. „Uděloval jim například pokyny k některým nominacím rozhodčích na jednotlivé zápasy, které vycházely ze žádostí zástupců jednotlivých fotbalových klubů včetně těch prvoligových, přičemž mu bylo obratem vyhověno. Bez jeho posvěcení se také neobešla nominace nových členů této komise,“ uvedl konkrétně žalobce.

Komise pak proti Berbrovu tlaku neměla šanci. „Konzultovali s ním nejen zásadní rozhodnutí, ale řídili se jeho pokyny i v banálních záležitostech. Obžalovaný si prostřednictvím těchto osob svůj vliv budoval i ve prospěch významnějších představitelů fotbalu v Čechách, zejména lidí z předsednictev krajských fotbalových svazů. Těm při jejich projevu vděku a příslibu oplacení připomněl budoucí volby do výkonného výboru FAČR s tím, že si to ‚vybere‘, tedy očekával od nich podporu,“ pokračuje se v obžalobě.

Součástí kauzy jsou také odposlechy, z nichž je patrné, že právě k výše zmíněnému docházelo. „Z odposlechů je také zřejmé, že návrhy delegací rozhodčích na zápasy byly obviněnému Berbrovi v případě zájmu komisí zasílány na vědomí, stejně jako návrhy kariérních postupů rozhodčích,“ píše obžaloba.

Berbr měl čím dál větší moc nad rozhodčími i rozhodcovskou komisí i díky svému příteli s nechvalně proslulým životopisem Romanu Rogozovi, již bývalému sportovnímu manažerovi Vyšehradu. Právě ten byl Berbrovi kdykoli po ruce, když měla přijít pomoc. „To dokazuje i familiární označování taťko, synku a také skutečnost, že Berbr Rogozovi opakovaně vycházel vstříc v záležitostech, které by za běžných okolností byly zcela pod rozlišovací úroveň tak významného funkcionáře FAČR,“ uvedl k tomu státní zástupce.

Rogoz měl pochopitelně zájem o úspěch svého klubu, který mu následně díky tomu přineslo zvýšení výnosů, prestiže a ve hře byl i růst hodnoty hráčů Vyšehradu. „Je ale zcela zřejmé, že se nespoléhal pouze na kvality hráčského či trenérského kádru svého týmu. Výsledky se snažil ovlivnit i přes rozhodčí. Nejprve vyzvídal od odpovědných osob z FAČR jejich nominace rozhodčích na zápas ještě před jejich oficiálním zveřejněním. Poté požádal Berbra, aby vahou své autority ve FAČR uvedené nominace v některých případech změnil,“ popsal státní zástupce roli Rogoze v případu.

Rogoz pak měl sáhnout k úplatkům rozhodčích za účelem ovlivnění zápasů, tak aby v nich Vyšehrad uspěl, přičemž tak měl dělat za vědomí Romana Berbra. „Pravidelně a aktivně s ním pozici týmu Vyšehradu řešil a diskutoval možnosti jejího nekalého vylepšení,“ pokračuje obžaloba. Ta upřesnila, že zmiňované úplatky měly být ve výši od jednotek tisíc až po sto tisíci korunách za každý jednotlivý zápas, přičemž podle výpovědi jednoho z obviněných sudích mu měl Berbr naznačovat, co všechno by měl daný sudí dělat, aby daný zápas dopadl podle představ. „Žádný rozhodčí by nechtěl mít Berbra za nepřítele. Pokud chtěli kariérně postupovat, nesměli si znepřátelit někoho, kdo byl nejmocnějším mužem fotbalu. V případě neuposlechnutí jeho požadavku by hrozil neoficiální trest – delegování k méně atraktivním a hůře honorovaným mládežnickým zápasům nebo v krajním případě vyřazení z listiny rozhodčích na další sezonu,“ nechal se slyšet jeden z rozhodčích.

U soudu se pak bude řešit Berbovo zpronevěření peněz z Plzeňského krajského fotbalového svazu, přičemž za dobu, kdy mu šéfoval, mělo na jeho účtu přistát 850 000 korun, které měl vyvést prostřednictvím firem, mimo jiné tou oficiálně vlastněnou bývalým rozhodčím Michalem Kánikem. „Převážnou část výnosu si připsal obviněný Berbr. To odpovídá i logice, byl to právě on, kdo jako jediný mohl peníze z organizace vyvést. Bez jeho pokynu či stvrzení fiktivní fakturace by daná operace nemohla proběhnout,“ uzavřela obžaloba popis nekalých činností.

Pokud tedy půjde vše podle plánu, konkrétně 7. prosince letošního roku by se měla veřejnost dozvědět o konečných verdiktech pro Berbra a spol.

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

Více souvisejících

soudy FAČR Roman Berbr (fotbalový funkcionář) Fotbal

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 10 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy