Olympijský vítěz v rychlobrusení Van der Poel označil jednání Nizozemců za korupční

Olympijský šampion z tratě dlouhé 5000 metrů Švéd Mils van der Poel se pozastavil nad článkem nizozemského specializovaného webu schaatsen.nl, ze kterého vyplývá, že jeden ze členů nizozemského týmu Sander van Ginkel měl konzultovat s tvůrcem dráhy Markem Messerem svá měření a data za účelem, aby právě výrobce dráhy ovlivnil tak, aby dráha vyhovovala především nizozemským rychlobruslařům. Právě takové jednání označil Van der Poel ve čtvrtek za korupční.

"Tohle není moje představa fair play. Olympijské motto zní rychleji, výše, silněji. Tohle je korupce. Tohle je snaha o změnu podmínek ve vlastní prospěch pomocí neetických a nemorálních prostředků," nechal se slyšet závodník, který dokázal v neděli vybojovat první olympijskou rychlobruslařskou medaili pro Švédsko. Naposledy se z této disciplíny Seveřané radovali pod pěti kruhy v Cagary v roce 1988.

"Messer chápe, že s ním tyhle věci řeším, protože náš tým může těžit z toho, když budou podmínky optimální. Tím, že věci pojmenujeme a budeme trvat na úpravách, které nám budou vyhovovat, můžeme dosáhnout ještě větších úspěchů," měl v onom nizozemském článku podle agentury Reuters říct například Van Ginkel.

Zatímco podle kanadského tvůrce dráhy Messera má Van der Poel důvěru (mimochodem, právě Messer dohlíží na ledový olympijský ovál v Pekingu), to v Nizozemcích nikoli a podle něj by tak měli být potrestáni. "Tohle je největší skandál v našem sportu. Míváme v něm dopingové aféry a tohle se mi nezdá o nic méně vážné," je toho názoru držitel světového rekordu na pětikilometrové trati.

Podle Nizozemců není nic neobvyklého na tom, že před závody konzultují s tvůrci dráhy. "Takové komentáře nejsou hodné olympijského vítěze. Teplota ledu se měří už dvacet let a každý, kdo se pohybuje na bruslařském oválu, ví, že všechny země jsou v kontaktu s 'ice masterem'," reagoval na výtky Van der Poela Maurits Hendriks, technický ředitel nizozemského svazu.

Švédský rychlobruslař nechce svou kritikou mířit na samotné nizozemské závodníky. "K nizozemským rychlobruslařům chovám největší respekt. Nebýt jich, nebyl bych takovým závodníkem, jakým jsem," je si vědom Van der Poel, jehož tento týden v pátek čeká další závod, tentokráte na 10 000 metrů.

Související

Ilustrační fotografie.

Rusové a Bělorusové mohou na paralympiádu jako neutrální sportovci

Ruští a běloruští reprezentanti se navzdory vojenskému útoku svých zemí na Ukrajinu mohou zúčastnit zimních paralympijských her, které v pátek začnou v Pekingu. Startovat však budou jako neutrální sportovci. Dnes o tom rozhodl Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) s tím, že Rusko s Běloruskem budou vyškrtnuty z medailové tabulky.
Ilustrační foto

Zimní hry skončily. Češi na nich zažili druhý nejhorší výsledek v počtu medailí

Nedělním dnem byly zakončeny slavnostním ceremionálem 24. Zimní olympijské hry konané v čínském Pekingu, který tak předal štafetu pořadatelství italským městům Miláno a Cortina d´Amepzzo. Na právě skončených letošních Hrách zaznamenali čeští olympionici, kterých bylo rekordně celkem až 113, druhý nejhorší výsledek v počtu získaných medailí od roku 1994, kdy Češi nezískali ani jeden cenný kov.

Více souvisejících

olympijské hry 2022 olympiáda Rychlobruslení

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy