Sáblíková skončila na pětikilometrové trati ve Stavangeru čtvrtá. Do Pekingu tak pojede

Česká trojnásobná olympijská šampionka v rychlobruslení Martina Sáblíková si zajistila v pátek svou účast na dalších Zimních olympijských hrách, které se příští rok v únoru uskuteční v čínském Pekingu. V závodě Světového poháru na pětikilometrové trati v norském Stavangeru totiž skončila do šestého místa, konkrétně čtvrtá, čímž si tak zajistila účast na zimn olympiádě v čínské metropoli. V rámci divizi B se v Norsku tohoto závodu Světového poháru zúčastnila i druhá česká reprezentantka Nikola Zdráhalová, která na pěti kilometrech skončila desátá, na kilometru pak skončila osmnáctá.

I tentokrát se z triumfu na nejdelší rychlobruslařské trati radovala nizozemská reprezentantka Irene Schoutenová, která tak navázala na své předešlé vítězství z prvního závodu letošního Světového poháru konajícího se v polském Tomaszówě Mazowieckém. Tehdy pro změnu triumfovala na tříkilometrové trati a v součtu s tím se tak celkově nachází na vedoucí poziciv pořadí SP na dlouhých tratích.

To Martina Sáblíková, která před týdnem v Polsku skončila šestá a která tak tedy nyní na pětce skončila čtvrtá, je pro změnu celkově pátá. Ani tentokrát však svěřenkyně kouče Petra Nováka nebyla se svým výkonem spokojena. "Bohužel moje tělo mi teď nedovoluje, abych jela rychleji, ale naštěstí to stačilo na tu kvaldu, což je pro mě alfa a omega všeho, takže já jsem hrozně ráda, jak to dneska dopadlo," nechala se slyšet po závodě Sáblíková.

Tu v poslední době trápí zdravotní potíže, přesto by ráda chtěla na zimní olympiádě v Pekingu, kam se pátečním výkonem kvalifikovala, obhajovat stříbrnou medaili z Pchjongčchangu 2018. "Jakmile jdu do vyššího pulzu, tak mi to nedává tělo a nohy a buď musím skončit, nebo rapidně zpomalím, takže to bylo o tom, udržet se v nějakých mezích a bojovat s tím, což se nakonec povedlo. Ale já prakticky vůbec nevím, co bude a jak to bude," pokračovala česká závodnice.

Co se týče zimní olympiády v Pekingu, tak tam se závodu na pěti kilometrech, což je nejoblíbenější trať Martiny Sáblíkové ze všech, zúčastní celkem pouhých dvanáct závodnic. Na tříkilometrové trati pak pod pěti kruhy buude k vidění hned dvacet účastnic. O tom, kdo se mezi ně nakonec dostane, rozhodnou čtyři závody Světového poháru v lisopadu a v prosinci, přičemž co se týče pětky, tak tam se do Pekingu dostane prvních osm nejlepších z průběžného celkového pořadí. Další čtyři závodnice se tam dostanou podle zajetých časů na pětikilometrové trati.

Výsledky SP v rychlobruslení ve Stavangeru (19.11.2021):

1000 m ženy: 1. Boweová (USA) 1:14,168, 2. Takagiová 1:15,014, 3. Kodairaová (obě Jap.) 1:15,161, ...18. Zdráhalová 1:17,755

Pořadí SP (po 2 z 5 závodů): 1. Boweová 120, 2. Takagiová 108, 3. Kodairaová 96, ...19. Zdráhalová 44

5000 m ženy: 1. Schoutenová (Niz.) 6:52,837, 2. Weidemannová (Kan.) 6:54,953, 3. Wiklundová (Nor.) 6:56,469, 4. Sáblíková 7:00,794, ...v divizi B: 10. Zdráhalová 7:12, 898

Pořadí SP (po 2 z 5 závodů): 1. Schoutenová 120, 2. Weidemannová 108, 3. Wiklundová 91, ...5. Sáblíková 81, 18. Zdráhalová 47

Související

Martina Sáblíková

Sáblíková na další medaili i kvůli nemoci neměla. Na MS zářili i Zdráhalová a bronzový Jílek

Poté, co rychlobruslařka Martina Sáblíková před víkendem získala v rámci svého posledního mistrovství světa v norském Hamaru již 35. cenný kov ze světových šampionátů, když na tříkilometrové trati brala stříbro, v sobotu v závodě na 5000 metrů už na medaili nedosáhla. To především proto, že do závodu šla i s tím, že ji trápí horečka. Nakonec tedy v tomto závodě skončila na pátém místě. Pětikilometrovou trať ovládla Italka Francesca Lollobrigidaová. 
Martina Sáblíková

Sáblíková se loučí s MS ve velkém stylu. Do sbírky přidala další medaili

Již sedmatřicetiletá česká rychlobruslařka Martina Sáblíková i v pokročilém věku konkurenci ukazuje, že to na bruslích stále umí. Nejinak tomu je i během mistrovství světa v norském Hamar, které je jejím posledním v kariéře. Ve čtvrtek se jí podařilo na tříkilometrové trati získat stříbro poté, co na vítěznou Nizozemku Joy Bauneovou ztratila pouhých osmnáct setin. Pro Sáblíkovou jde o 35. medaili z MS, první cenný kov získala už před 18 lety. 

Více souvisejících

Rychlobruslení Martina Sáblíková

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde

Tradiční „Den D“ hokejového mistrovství světa, tedy čtvrtfinále, je tady. Čeští hokejisté se ve čtvrtek večer utkávají se Švédy. A oba týmy hlásí nová jména ve svých sestavách. Pouhý den po příletu se na ledě ve Stockholmu ukáže útočník David Kämpf, tolik vytoužený centr k Martinu Nečasovi. Z Toronta však nepřiletěl jen on. Zbrojili totiž i Švédové, které taktéž z Toronta posílil William Nylander. Navzdory tomu, že na dopoledním rozbruslení chyběl útočník Daniel Voženílek, je i on nakonec na ledě. Českou branku pak opět hájí Karel Vejmelka. Povede se Čechům po roce postoupit do bojů o medaile? To sledujte třetinu po třetině na Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

George Wendt

Zemřel herec George Wendt, hvězda sitcomů

Z Hollywoodu přišla smutná zpráva. Ve věku 76 let zemřel americký herec a komik George Wendt, který získal celkem šest nominací na televizní cenu Emmy za roli Norma Petersona v populárním seriálu Na zdraví. 

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show

V sídle americké moci, které bývalo synonymem pro vážnou diplomacii, nyní prezident Donald Trump proměnil jednání se zahraničními lídry v teatrální přestavení, jež připomíná reality show. Nejnovější „obětí“ této nové formy mezinárodní politiky se stal jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, kterého Trump během schůzky v Oválné pracovně veřejně obvinil z údajného „genocidního“ zacházení s bílými farmáři.

včera

Thajsko

Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné

Thajský vzdělávací systém prošel změnou, když byla po 50 letech zrušena přísná pravidla týkající se účesů studentů. Tato pravidla, zavedená už v 70. letech minulého století, nařizovala chlapcům nosit krátké sestřihy a zakazovala jim vousy, zatímco dívky nesměly mít vlasy delší než po uši a bylo jim zakázáno nosit make-up. Cílem těchto nařízení bylo podporovat disciplínu a poslušnost, což přesně odráželo myšlenku nejen thajského vzdělávacího systému ale i většinové společnosti.

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

UNICEF bije na poplach: Tisíce dětí v Gaze skončilo v péči lékařů, hrozí hladomor

Podle nejnovější zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF) bylo od začátku roku v Pásmu Gazy ošetřeno více než 9 000 dětí trpících podvýživou. Odborníci na potravinovou bezpečnost zároveň varují, že pokud Izrael neukončí svou vojenskou kampaň a zcela nezruší blokádu území, region se může zcela propadnout do hladomoru. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden oznámila, že obyvatelé Gazy už nyní hladovějí.

včera

včera

Donald Trump v Rijádu

Trumpova dohoda století za 2 biliony dolarů? Skutečnost je úplně jiná

Po návratu z čtyřdenní návštěvy Perského zálivu, se prezident Spojených států Donald Trump pochlubil světu, že pro Ameriku zajistil investiční dohody v hodnotě přesahující 2 biliony dolarů. Při tradičně okázalém vystupování hovořil o historickém úspěchu a tvrdil, že „nikdy nic takového nebylo“. Při své cestě navštívil tři klíčové hráče v regionu: Saúdskou Arábii, Katar a Spojené arabské emiráty. Celý výlet se odehrával v duchu pompézního ceremoniálu, královských přivítání, přehlídek, jezdeckých jednotek a technologických vizí. Ale jaká je skutečnost za těmito ohromujícími čísly?

včera

včera

Karol Nawrocki

Pokud vyhraje Nawrocki, bude to mít ruská propaganda v Polsku snazší, říká Klípa

Polsko za necelé dva týdny čeká klíčové druhé kolo prezidentských voleb. Politolog Ondřej Klípa z Univerzity Karlovy pro EuroZprávy.cz upozornil na zásadní rozdíly mezi kandidáty. zatímco Rafał Trzaskowski je proevropský a podporuje Ukrajinu, Piotr Nawrocki má blízko k ruským narativům. Jeho vítězství by podle Klípy posílilo proruskou propagandu a zkomplikovalo vládní agendu.

včera

včera

Ozempic

Zázračný lék na hubnutí? Ozempic s sebou nese i vážná rizika

Ozempic je injekční antidiabetický lék, který se stal velmi populárním, i když byl původně vyvinut pro léčbu cukrovky 2. typu. Obsahuje účinnou látku semaglutid, která reguluje hladinu cukru v krvi a v některých případech redukuje hmotnost. Toho začaly využívat celebrity, a i běžní lidé. Zdá se, že jeho užívání je jednoduché. Stačí jen pár týdnů až měsíců píchat injekci do břicha, stehna nebo horní části paže a zhubnete o několik kilo. Avšak tohle nemusí být pravda. Můžou se vyskytnout nežádoucí účinky.

včera

Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim

Partneři, kteří se nedožili svatby. Zastřelení diplomaté se měli příští týden zasnoubit

Dva zaměstnanci izraelského velvyslanectví – Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim, kteří byli ve Washingtonu, D.C. ve středu večer brutálně zavražděni, byli partneři a plánovali svatbu. Tragédii potvrdilo izraelské ministerstvo zahraničí, které vyjádřilo hluboký zármutek a označilo čin za „brutální teroristický útok“. Událost okamžitě vyvolala reakce napříč izraelskou politickou scénou i ve Spojených státech.

včera

včera

Proevropské a proamerické Polsko ukazuje EU, jak se vypořádat s Trumpem

Evropská unie se v nadcházejících letech bude muset znovu naučit jednat s prezidentem Donaldem Trumpem. Ten totiž po návratu do Bílého domu nejen hrozí novými cly, ale zároveň zpochybňuje základní principy NATO i samotné fungování mezinárodního řádu. V této složité situaci může mít EU užitečný vzor – Polsko, které se dlouhodobě pohybuje na pomezí loajality vůči USA a zároveň hlubokého zapojení do evropského integračního projektu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy