Jen krátce před odletem na Zimní olympijské hry do Pekingu dostala česká reprezentantka ve skeletonu Anna Fernstädtová. Diagnóza vzešlá z vyšetření po závodech ve švýcarském Svatém Mořici jí totiž zjistila cukrovku, což tak vysvětlilo, proč bylo Fernstädtové právě ve Svatém Mořici špatně. Ani to však pětadvacetileté závodnici nikterak nebrání tomu, aby odcestovala spolu s ostatními olympioniky do Pekingu.
Fernstädtová se ve Švýcarsku potýkala s únavou, její tělo nedělalo to, co by sama chtěla a k tomu všemu navíc je o tři kila hubenější. Ani ona sama netušila, že trpí cukrovkou. "Když jsme si analyzovali různé tréninkové ukazatele, tak bylo vidět částečné zhoršení. Proto jsme se rozhodli, že půjdu pro jistotu na krev, abychom případně mohli upravit další trénink před olympiádou. Rozbor krve ukázal, že mám cukrovku. Nebudu lhát, tohle jsem vůbec nečekala," nechala se slyšet česká skeletonistka, která ještě donedávna hájila německé barvy.
Právě cukrovka však mohla významně promluvit do výkonů z poslední doby, které nebyly rozhodně takové, jaké by si představovala. "Zpětně to do sebe docela zapadá. Tělo nefungovalo tak, jak by v ideálním případě mělo. Nechci říct, že to mělo vliv úplně na všechno, ale pravděpodobně na hodně věcí ano," pokračovala Fernstädtová, která si tak dala za úkol naučit se s touto nemocí žít. "Ještě jsem neměla čas se s tím opravdu srovnat. Neovlivní to jenom sport, ale můj život. Budu se muset hlídat, kontrolovat si hladinu cukru v krvi, píchat si inzulin. Nějak to ale zvládnu," věří.
Poté, co byla nemoc u Fernstädtové zjištěna, musela strávit čtyři dnby v nemocnici a tak až v sobotu se zase vrátila do tréninkového procesu. "Měla jsem dva tréninky v Šumperku, byla jsem na trenažéru v Königssee, dala si i pár tréninkových jízd na dráze v Innsbrucku, abychom věděli, jak se teď moje tělo chová a jak zareaguje. Příprava to nebyla ideální, ale v rámci možností a okolností jsem udělala a stále dělám maximum. Stabilizovali jsme hladinu cukru v krvi, takže už se cítím v tréninku fyzicky o dost lépe," přiblížila své pocity z posledních dní.
Cukrovku má Fernstädtová v rodině. Stejnou nemocí totiž trpí i její otec, jenž je bývalým vrcholným gymnastou. Proto tak ví, co všechno obnáší léčba této nemoci. "Dá se s tím žít docela normálně, když se všechno dobře naučím. Vím, co mě čeká a vím, jaká je to práce. Znám i další sportovce s cukrovkou, takže to jde," prozradila Fernstädtová. Ta musela ihned se svým týmem požádat antidopingový úřad o výjimku na inzulin a na možnost si ho injekcemi píchat i v dějišti Her. "Přibyla mi jedna velká starost navíc," ví česká reprezentantka.
Fernstädtová, která coby ještě Němka na poslední zimní olympiádě v Pchjongčchangu skončila šestá, byla dlouhodobě pasována do role medailové naděje, nyní se vše ale zásadně přehodnotilo. "Umím si představit i lepší zprávy, než že vám tři týdny před olympiádou, na kterou se připravujete čtyři roky, řeknou, že máte cukrovku. Od chvíle, co jsem se to dozvěděla, jsem snad ještě neměla jednu klidnou minutu. Ale musím to brát tak, jak to je. Určitě do Pekingu nejedu odevzdaná a jen se zúčastnit. Ale pravda je, že tohle všechno zabere hodně času a trochu to ubírá síly. Uvidíme, jak budu reagovat, když se k tomu přidají i nervy. Trénink byl tímhle docela narušený, takže konkrétní cíle si teď nedávám," dodala.
Související
Rusové a Bělorusové mohou na paralympiádu jako neutrální sportovci
Zimní hry skončily. Češi na nich zažili druhý nejhorší výsledek v počtu medailí
olympijské hry 2022 , sport , olympiáda
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Severokorejci u Kursku působí jako čerstvé maso. Problémem je to, co bude následovat, varuje norský expert
před 2 hodinami
Princ byl v kontaktu s čínským agentem a přijde o britské královské Vánoce
před 2 hodinami
Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů
před 3 hodinami
Válek je v nemocnici a ruší program do konce týdne
před 3 hodinami
Ani Turecko, ani Rusko. Kdo je nejdůležitějším hráčem v budoucnosti Sýrie?
před 4 hodinami
Netanjahu poprvé řekl, dokdy bude izraelská armáda okupovat syrskou hranici
před 5 hodinami
Zelenskyj rázně: Kdo zaručí, že se Rusko nevrátí? Přestaňte za nás jednat s Kremlem o míru
před 5 hodinami
Trump pošle Kellogga "na zkušenou" do Kyjeva. Koordinaci západní pomoci Ukrajině převezme NATO
před 6 hodinami
Evropské unii dochází čas. Moment pravdy v otázce Ukrajiny se blíží
před 6 hodinami
Politico: Třetí světová válka už začala. Na Ukrajině zástupně válčí desítky zemí
před 7 hodinami
Není to demokracie, ale máme svobodu. Jak se Sýrie za týden od pádu Asada změnila?
před 8 hodinami
Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps
před 8 hodinami
Polsko ohledně Sýrie spoléhá na EU. Mohlo by ale mít ambici zasáhnout Rusko tam, kde to nečeká
před 9 hodinami
Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku
před 10 hodinami
Feri zůstává ve vězení. S dovoláním k Nejvyššímu soudu neuspěl
před 11 hodinami
Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva
před 11 hodinami
Aktuální počasí: Česko překvapila ledovka. Meteorologové varují
před 12 hodinami
Počasí a první konkrétní výhled na Štědrý den. Scénář z loňska se nemá opakovat
včera
Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara
včera
FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie
Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.
Zdroj: David Holub