Lawrence - Při popisu slavných bitev a velkých válek se většinou pozornost historiků a čtenářů soustředí na postavy vojáků, kteří boj vybojovali, vojevůdců, jež akci naplánovali nebo politiků, kteří války vyvolali nebo ukončili. Ve válkách ale od nepaměti nebojují a neumírají jen lidé, ale také zvířata. Jedním z nich byl legendární hřebec Comanche (Komanč).
Komanče si v roce 1868 koupil kapitán americké armády Myles Keogh. Nebylo sice známo, kdo jsou jeho rodiče ale bylo pravděpodobné, že kůň je křížencem několika druhů. Byl ale silný a dobře rostlý, takže za něj zkušený kavalerista neváhal zaplatit celkem slušnou sumu peněz. Comanche se tak stal jeho osobním koněm a Keogh na něm jezdil pouze do bitvy.
Během tažení proti indiánskému kmeni Komančů v roce 1868 zažil hřebec svůj bojový křest. A výborně se osvědčil. I přesto, že totiž dostal zásah šípem, nezpanikařil a svého jezdce neshodil, naopak zůstal ledově klidný. A právě na památku této události jej také Keogh pojmenoval Komanč.
Major Keogh a Comanche spolu prožili i další společné roky. Většinou je trávili v oblasti Kansasu, jež tehdy tvořil hranici mezi USA a indiánským teritoriem. V roce 1876 podnikl mladý generál George Armstrong Custer svojí nechvalně známou výpravu proti indiánům, jenž skončila masakrem amerických vojáků u Little Big Hornu. Keogh a Comanche byli při tom.
Keogh se během bitvy vyznamenal. I v bezvýchodné situaci si počínal velmi statečně a když bylo po třech dnech nalezeno jeho tělo, podle polohy bylo možné odhadnout, že zkušený kavalerista zůstal naživu jako jeden z posledních a byl tak součástí posledního marného odporu vojáků 7. kavalérie proti indiánské přesile.
Comanche byl nalezen o něco později. Vojáci uslyšeli jeho raněné sténání. Když koně nalezli, byl na tom špatně, v těle měl čtyři kulky a nemohl se postavit. Podle svědků nad ním již kroužily hladové vrány. Vojáci jej ale odvedli do tábora a usoudili, že jeho zranění nemusejí být smrtelná. Komanč dostal odpovídají veterinární péči, všechny tři kulky mu byly z těla vyňaty a kůň se nakonec uzdravil.
Jeho příběh oblétl Ameriku a kůň se stal symbolem. Dostalo se mu ukázkové péče a po zbytek života byl spíše domácím mazlíčkem, než vojenským zvířetem. Často se mu také dostalo cti jet v čele vojenské přehlídky. A i když legenda, že Komanč byl jediným živým tvorem, jenž na straně USA přežil bitvu u Little Big Hornu, není pravdivá, bylo s ním do konce života zacházeno jako s celebritou.
Slavný hřebec zemřel 7. listopadu 1891 ve věku devětadvaceti let. Jako jednomu ze tří koní v americké historii se Komančovi dostalo té cti, že mu byl uspořádán pohřeb s vojenskými poctami. Po pohřbu byl vycpán a odeslán na kansaskou univerzitu, odkud posléze putoval do amerického Muzea přírodní historie. Tam je k vidění do dnes.
Související
Historie se opakuje? Australané mohou odstartovat novou vlnu dekolonizace
Velká pardubická se jezdí již 150 let. V historii ji vyhrála pouze jedna žena
historie , USA (Spojené státy americké) , indiáni , Zvířata , Koně , western
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 1 hodinou
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.
Zdroj: Libor Novák