Slavný Komanč přežil masakr u Little Big Hornu, do dnes jej vycpaného ukazují v muzeu

Lawrence - Při popisu slavných bitev a velkých válek se většinou pozornost historiků a čtenářů soustředí na postavy vojáků, kteří boj vybojovali, vojevůdců, jež akci naplánovali nebo politiků, kteří války vyvolali nebo ukončili. Ve válkách ale od nepaměti nebojují a neumírají jen lidé, ale také zvířata. Jedním z nich byl legendární hřebec Comanche (Komanč).

Komanče si v roce 1868 koupil kapitán americké armády Myles Keogh. Nebylo sice známo, kdo jsou jeho rodiče ale bylo pravděpodobné, že kůň je křížencem několika druhů. Byl ale silný a dobře rostlý, takže za něj zkušený kavalerista neváhal zaplatit celkem slušnou sumu peněz. Comanche se tak stal jeho osobním koněm a Keogh na něm jezdil pouze do bitvy.

Během tažení proti indiánskému kmeni Komančů v roce 1868 zažil hřebec svůj bojový křest. A výborně se osvědčil. I přesto, že totiž dostal zásah šípem, nezpanikařil a svého jezdce neshodil, naopak zůstal ledově klidný. A právě na památku této události jej také Keogh pojmenoval Komanč.

Major Keogh a Comanche spolu prožili i další společné roky. Většinou je trávili v oblasti Kansasu, jež tehdy tvořil hranici mezi USA a indiánským teritoriem. V roce 1876 podnikl mladý generál George Armstrong Custer svojí nechvalně známou výpravu proti indiánům, jenž skončila masakrem amerických vojáků u Little Big Hornu. Keogh a Comanche byli při tom.

Keogh se během bitvy vyznamenal. I v bezvýchodné situaci si počínal velmi statečně a když bylo po třech dnech nalezeno jeho tělo, podle polohy bylo možné odhadnout, že zkušený kavalerista zůstal naživu jako jeden z posledních a byl tak součástí posledního marného odporu vojáků 7. kavalérie proti indiánské přesile.

Comanche byl nalezen o něco později. Vojáci uslyšeli jeho raněné sténání. Když koně nalezli, byl na tom špatně, v těle měl čtyři kulky a nemohl se postavit. Podle svědků nad ním již kroužily hladové vrány. Vojáci jej ale odvedli do tábora a usoudili, že jeho zranění nemusejí být smrtelná. Komanč dostal odpovídají veterinární péči, všechny tři kulky mu byly z těla vyňaty a kůň se nakonec uzdravil.

Jeho příběh oblétl Ameriku a kůň se stal symbolem. Dostalo se mu ukázkové péče a po zbytek života byl spíše domácím mazlíčkem, než vojenským zvířetem. Často se mu také dostalo cti jet v čele vojenské přehlídky. A i když legenda, že Komanč byl jediným živým tvorem, jenž na straně USA přežil bitvu u Little Big Hornu, není pravdivá, bylo s ním do konce života zacházeno jako s celebritou.

Slavný hřebec zemřel 7. listopadu 1891 ve věku devětadvaceti let. Jako jednomu ze tří koní v americké historii se Komančovi dostalo té cti, že mu byl uspořádán pohřeb s vojenskými poctami. Po pohřbu byl vycpán a odeslán na kansaskou univerzitu, odkud posléze putoval do amerického Muzea přírodní historie. Tam je k vidění do dnes.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie USA (Spojené státy americké) indiáni Zvířata Koně western

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy