Slavný Komanč přežil masakr u Little Big Hornu, do dnes jej vycpaného ukazují v muzeu

Lawrence - Při popisu slavných bitev a velkých válek se většinou pozornost historiků a čtenářů soustředí na postavy vojáků, kteří boj vybojovali, vojevůdců, jež akci naplánovali nebo politiků, kteří války vyvolali nebo ukončili. Ve válkách ale od nepaměti nebojují a neumírají jen lidé, ale také zvířata. Jedním z nich byl legendární hřebec Comanche (Komanč).

Komanče si v roce 1868 koupil kapitán americké armády Myles Keogh. Nebylo sice známo, kdo jsou jeho rodiče ale bylo pravděpodobné, že kůň je křížencem několika druhů. Byl ale silný a dobře rostlý, takže za něj zkušený kavalerista neváhal zaplatit celkem slušnou sumu peněz. Comanche se tak stal jeho osobním koněm a Keogh na něm jezdil pouze do bitvy.

Během tažení proti indiánskému kmeni Komančů v roce 1868 zažil hřebec svůj bojový křest. A výborně se osvědčil. I přesto, že totiž dostal zásah šípem, nezpanikařil a svého jezdce neshodil, naopak zůstal ledově klidný. A právě na památku této události jej také Keogh pojmenoval Komanč.

Major Keogh a Comanche spolu prožili i další společné roky. Většinou je trávili v oblasti Kansasu, jež tehdy tvořil hranici mezi USA a indiánským teritoriem. V roce 1876 podnikl mladý generál George Armstrong Custer svojí nechvalně známou výpravu proti indiánům, jenž skončila masakrem amerických vojáků u Little Big Hornu. Keogh a Comanche byli při tom.

Keogh se během bitvy vyznamenal. I v bezvýchodné situaci si počínal velmi statečně a když bylo po třech dnech nalezeno jeho tělo, podle polohy bylo možné odhadnout, že zkušený kavalerista zůstal naživu jako jeden z posledních a byl tak součástí posledního marného odporu vojáků 7. kavalérie proti indiánské přesile.

Comanche byl nalezen o něco později. Vojáci uslyšeli jeho raněné sténání. Když koně nalezli, byl na tom špatně, v těle měl čtyři kulky a nemohl se postavit. Podle svědků nad ním již kroužily hladové vrány. Vojáci jej ale odvedli do tábora a usoudili, že jeho zranění nemusejí být smrtelná. Komanč dostal odpovídají veterinární péči, všechny tři kulky mu byly z těla vyňaty a kůň se nakonec uzdravil.

Jeho příběh oblétl Ameriku a kůň se stal symbolem. Dostalo se mu ukázkové péče a po zbytek života byl spíše domácím mazlíčkem, než vojenským zvířetem. Často se mu také dostalo cti jet v čele vojenské přehlídky. A i když legenda, že Komanč byl jediným živým tvorem, jenž na straně USA přežil bitvu u Little Big Hornu, není pravdivá, bylo s ním do konce života zacházeno jako s celebritou.

Slavný hřebec zemřel 7. listopadu 1891 ve věku devětadvaceti let. Jako jednomu ze tří koní v americké historii se Komančovi dostalo té cti, že mu byl uspořádán pohřeb s vojenskými poctami. Po pohřbu byl vycpán a odeslán na kansaskou univerzitu, odkud posléze putoval do amerického Muzea přírodní historie. Tam je k vidění do dnes.

Související

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili

Byla třetí adventní neděle, 11. prosince roku 1949. V malé obci Číhošť na Vysočině tehdy sloužil mši svatou farář Josef Toufar a při té došlo ke zvláštní události, pro kterou se ujalo označení číhošťský zázrak. Ten odstartoval zatýkání zcela nevinných lidí Státní bezpečností a vykonstruovaný proces, který Toufara připravil o život.
Vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze 2024

Češi před sto lety začali zdobit vánoční stromy ve městech. Mělo to svůj důvod

Přesně před 100 lety o adventu, dne 13. prosince 1924, se v Brně zrodila předvánoční tradice zdobení stromu s charitativním posláním. Pod vánočním stromem na náměstí se totiž objevila kasička pro příspěvky na pomoc chudým a opuštěným dětem. Myšlenka se brzy rozšířila i do dalších měst a stromům se sbírkou pro potřebné se začalo říkat vánoční stromy republiky.

Více souvisejících

historie USA (Spojené státy americké) indiáni Zvířata Koně western

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy