Krutá smrt Gavrilo Principa? Sarajevskému atentátníkovi uřízli ruku, pak živořil v kobce v Terezíně

Terezín – Dramatické zpracování jeho činu je vlastně prvním záběrem legendárního filmového Švejka. Přesto život Gavrilo Principa ani čin, jímž se zapsal do dějin ani zdaleka nepřipomínají veselohru.

Atentát na následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda d´Este byl jednou z klíčových událostí 20. století. V bosenském Sarajevu jej na konci června 1914 spáchal mladý Srb Gavrilo Princip. Ten výstřely z pistole usmrtil jak rakouského arcivévodu, tak jeho manželku Žofii rozenou Chotkovou.

Bezprostředně po dvojnásobné vraždě se Princip pokusil zabít pomocí kapsle s kyanidem. Ta mu však způsobila pouze silnou nevolnost. Spekuluje se, že jedové kapsle byly příliš staré a tím pádem již nefunkční. Následně se ještě pokusil zastřelit, ale zbraň mu byla včas sebrána.

V říjnu 1914 tak stanul Princip před soudem a po dvanáctidenním stání byl uznán vinným. Nebylo mu ještě 20 let a tak se vyhnul trestu smrti, když byl odsouzen k dvacetiletému žaláři. Svůj trest si měl odpykávat v terezínské malé pevnosti, která tehdy soužila jako vězení.

Podmínky jeho věznění byly velmi tvrdé. Nedostávalo se mu jídla nebo potřebné lékařské péče. Často byl také držen třeba i po několik dní v temné cele. Ve vězení proto velmi strádal a minimálně jednou se pokusil o sebevraždu oběšením.

Principův zdravotní stav se v důsledku věznění dramaticky zhoršoval. Vězeň drasticky zhubl a na nohou měl neustále přikována desetikilová závaží. V roce 1916 byl na tom zdravotně už tak špatně, že musel být přesunut do vězeňské nemocnice. Jeho zdravotní stav se ale dále zhoršoval. Princip se nakazil tuberkulózou a musela mu být amputována paže.

Na jaře 1918 už z něj zbyl jen stín lidské bytosti. Měl sotva 40 kilogramů a bylo jasné, že se návratu na svobodu nedožije. Umírá 28. dubna 1918 na tuberkulózu. Byl sice pochován do neoznačeného hrobu, ale po válce bylo jeho tělo objeveno, a jeho ostatky převezeny domů.  

Související

Gavrilo Princip, sarajevský atentátník (28.6.1914)

Atentátník Gavrilo Princip. Sedm věcí, které jste nevěděli o muži, jenž rozpoutal první světovou válku

Londýn – Před sto tři lety vypálil v Sarajevu Gavrilo Princip střelu, která zabila následníka rakousko-uherského trůnu, Františka Ferdinanda d’Este. O válce, která následovala, toho víme mnoho. Co ale vlastně víme o muži, který ji začal? Tim Butcher, známý historik, spisovatel a žurnalista, komentuje pro server CNN začátek prvního světového konfliktu.

Více souvisejících

Gavrilo Princip (vrah Františka Ferdinanda d’Este) František Ferdinand d´Este (následník rakousko-uherského trůnu) Sarajevo I. světová válka koncentrační tábor Terezín historie

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Everest zřejmě přestane být tak dosažitelný, vyplývá z rozhodnutí soudu

Z Nepálu přichází špatná zpráva pro horolezce. Tamní nejvyšší soud totiž nařídil vládě, aby omezila počet povolení k výstupu na nejvyšší horu světa Mount Everest a další himálajské vrcholy. S odkazem na právníka, který o omezení usiloval, o tom informovala AFP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy