Krutá smrt Gavrilo Principa? Sarajevskému atentátníkovi uřízli ruku, pak živořil v kobce v Terezíně

Terezín – Dramatické zpracování jeho činu je vlastně prvním záběrem legendárního filmového Švejka. Přesto život Gavrilo Principa ani čin, jímž se zapsal do dějin ani zdaleka nepřipomínají veselohru.

Atentát na následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda d´Este byl jednou z klíčových událostí 20. století. V bosenském Sarajevu jej na konci června 1914 spáchal mladý Srb Gavrilo Princip. Ten výstřely z pistole usmrtil jak rakouského arcivévodu, tak jeho manželku Žofii rozenou Chotkovou.

Bezprostředně po dvojnásobné vraždě se Princip pokusil zabít pomocí kapsle s kyanidem. Ta mu však způsobila pouze silnou nevolnost. Spekuluje se, že jedové kapsle byly příliš staré a tím pádem již nefunkční. Následně se ještě pokusil zastřelit, ale zbraň mu byla včas sebrána.

V říjnu 1914 tak stanul Princip před soudem a po dvanáctidenním stání byl uznán vinným. Nebylo mu ještě 20 let a tak se vyhnul trestu smrti, když byl odsouzen k dvacetiletému žaláři. Svůj trest si měl odpykávat v terezínské malé pevnosti, která tehdy soužila jako vězení.

Podmínky jeho věznění byly velmi tvrdé. Nedostávalo se mu jídla nebo potřebné lékařské péče. Často byl také držen třeba i po několik dní v temné cele. Ve vězení proto velmi strádal a minimálně jednou se pokusil o sebevraždu oběšením.

Principův zdravotní stav se v důsledku věznění dramaticky zhoršoval. Vězeň drasticky zhubl a na nohou měl neustále přikována desetikilová závaží. V roce 1916 byl na tom zdravotně už tak špatně, že musel být přesunut do vězeňské nemocnice. Jeho zdravotní stav se ale dále zhoršoval. Princip se nakazil tuberkulózou a musela mu být amputována paže.

Na jaře 1918 už z něj zbyl jen stín lidské bytosti. Měl sotva 40 kilogramů a bylo jasné, že se návratu na svobodu nedožije. Umírá 28. dubna 1918 na tuberkulózu. Byl sice pochován do neoznačeného hrobu, ale po válce bylo jeho tělo objeveno, a jeho ostatky převezeny domů.  

Související

Gavrilo Princip, sarajevský atentátník (28.6.1914)

Atentátník Gavrilo Princip. Sedm věcí, které jste nevěděli o muži, jenž rozpoutal první světovou válku

Londýn – Před sto tři lety vypálil v Sarajevu Gavrilo Princip střelu, která zabila následníka rakousko-uherského trůnu, Františka Ferdinanda d’Este. O válce, která následovala, toho víme mnoho. Co ale vlastně víme o muži, který ji začal? Tim Butcher, známý historik, spisovatel a žurnalista, komentuje pro server CNN začátek prvního světového konfliktu.

Více souvisejících

Gavrilo Princip (vrah Františka Ferdinanda d’Este) František Ferdinand d´Este (následník rakousko-uherského trůnu) Sarajevo I. světová válka koncentrační tábor Terezín historie

Aktuálně se děje

včera

včera

COP29

Největší konference o počasí dostala ránu. Světoví lídři na ni nepojedou

Na nadcházejícím klimatickém summitu COP29, který se koná v listopadu v ázerbájdžánském Baku, budou chybět klíčoví světoví lídři, včetně zástupců Spojených států, Evropské unie a Brazílie. Summit OSN o změně klimatu, jehož cílem je koordinovat globální úsilí proti klimatické změně, tak letos postrádá účast významných politických osobností, což může ovlivnit jednání a očekávané výsledky konference. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.

včera

Návštěva prezidenta Volodymyra Zelenského v muniční továrně v USA

Poskytne Biden Ukrajině vše, než bude příliš pozdě? Kyjev nástup Trumpa do úřadu znervózňuje

Kyjev, hlavní město Ukrajiny, bylo v noci po vítězství Donalda Trumpa plné znepokojených politiků, diplomatů a podnikatelů, kteří se sešli v jedné z kyjevských restaurací. Zatímco venku houkaly sirény, uvnitř panovala atmosféra plná nejistoty. Někteří se smáli, jiní vypadali zmateně a mnozí si kladli otázku, zda prezident Joe Biden nyní uvolní všechny restrikce a poskytne Ukrajině vše, co si přála, než bude příliš pozdě.

včera

včera

včera

včera

Kamala Harrisová se postaví proti Trumpovi.

Prohra Harrisové ve volbách vrací Američany k zásadní otázce týkající se žen

Tento týden Američané nezvolili Kamalu Harrisovou jako první prezidentku Spojených států, ale pro Janet Edwardsovou, Afroameričanku z Washingtonu, bylo důležité, že mohla během svého života sledovat, jak jiná žena tmavé pleti kandiduje na nejvyšší úřad v zemi. Přestože Harrisová 5. listopadu prohrála, Edwardsová zdůraznila, že nechce, aby tento neúspěch zcela zastínil radost z více než tříměsíční kampaně.

včera

včera

včera

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit

Současný důchodový systém je podle vlády Petra Fialy (ODS) dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem. V Poslanecké sněmovně proto byla při třetím čtení návrhu MPSV schválena důchodová reforma, která byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.

včera

včera

včera

Mario Draghi

Draghi po vítězství Trumpa bije na poplach: Reforma ekonomiky EU je urgentní

Po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se otázka evropské ekonomiky stala ještě urgentnější. Mario Draghi, bývalý šéf Evropské centrální banky (ECB), který před začátkem neformálního zasedání Evropské rady v Budapešti připomněl potřebu reformy evropské ekonomiky, vyjádřil obavy, že Evropa zaostává za USA v mnoha oblastech, včetně produktivity a hospodářského růstu. 

včera

včera

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy