František Ferdinand d´Este (následník rakousko-uherského trůnu)

František Ferdinand Karel Ludvík Josef Maria arcivévoda Rakouský - Este (18. prosince 1863, Štýrský Hradec – 28. června 1914, Sarajevo) byl následník rakousko-uherského trůnu a synovec císaře a krále Františka Josefa I.

Psychopat a fanatik? Jaký byl následník trůnu František Ferdinand d'Este

Pokud dnes návštěvník prochází chodbami zámku Konopiště, je často ohromen výstavností zdejších komnat a někdy až vyděšen přemírou loveckých trofejí, které jsou v naprosté většině dílem jednoho muže, kterým byl poslední majitel zámku František Ferdinand d’Este. Každý jistě pochopí, kým František Ferdinand d’Este byl, coby následník trůnu, ale málo kdo už pak spatří, kdo to doopravdy byl.
Žofie Chotková

Krutý osud české vládkyně? Žofie Chotková, česká hraběnka, které obrovská láska přinesla smrt

Život a osudy české hraběnky Žofie Chotkové dodnes přináší ty nejkrásnější a zároveň nejnapínavější příběhy z červené knihovny. Říká se, že mezi svými sestrami nijak nevynikala, nebyla ani dle dobové módy nejkrásnější. Přesto okouzlilo následníka trůnu a stala se mu věrnou ženou a matkou jeho dětí. Vysněný sňatek a šťastné manželství jí ovšem přineslo spoustu útrap a starostí ... a nakonec i smrt.
František Ferdinand Karel Ludvík Josef Maria arcivévoda Rakouský - Este (18. prosince 1863, Štýrský Hradec – 28. června 1914, Sarajevo) byl následník rakousko-uherského trůnu a synovec císaře a krále Františka Josefa I.

Příběh o lásce jako z pohádky? V České historii se odehrál jeden netradiční

Z velkých lásek Rakousko-Uherského mocnářství si lidé většinou vybaví Františka Josefa I. a krásnou Alžbětu Bavorskou, asi lépe známou jako Sissi. Jako další příklad velké lásky té doby jeví se vztah následníka trůnu Františka Ferdinand d’Este a české hraběnky Žofie Chotkové. Byla to skutečně velká láska, často ukrývaná v bezpečí zámku Konopiště, které nebylo v počátcích ani koncích přáno. Příběh této lásky přitom začínal zcela nenápadně...
František Ferdinand Karel Ludvík Josef Maria arcivévoda Rakouský - Este (18. prosince 1863, Štýrský Hradec – 28. června 1914, Sarajevo) byl následník rakousko-uherského trůnu a synovec císaře a krále Františka Josefa I.

Luxus, o kterém si můžeme nechat zdát? Takhle si žil František Ferdinand d’Este

Pokud se vysloví jméno František Ferdinand d’Este, lidé si většinou vybaví nabručeného fanatického lovce a jeho malebné zámecké sídlo uprostřed zeleného parku v srdci Čech. Známý zámek Konopiště nedaleko Prahy se dnes velkoryse spolu se svým anglickým parkem otvírá široké veřejnosti. Málo kdo však ví, že kdysi zdejší panství znamenalo malý bezpečný svět ve světě nepřejících. Málo kdo též ví, jaká osobnost se skrývala za maskou té zamračené, kamenné tváře a ještě méně lidí tak odhaduje, co všechno Konopiště pro Františka a jeho rodinu znamenalo.
Konopiště

Z deníku konopišťského pána: Kousek císařského dvora v srdci Čech

Mluví-li se o Habsburské monarchii, mnoho lidí se rozpomene na rozsáhlé Rakousko-Uherské mocnářství. Hlavně od druhé poloviny 18. století se centrum mocnářství přesunulo do Vídně, do paláců v Shönbrunnu a Hofburgu. Na přelomu 19. a 20. století byly české země jen součástí této monarchie s ústřední mocí v daleké Vídni. Přesto bychom i v této době mohli v samém srdci Čech najít hlavní rezidenci následníka trůnu. Tím následníkem byl František Ferdinand d‘Este, a oním zámkem bylo Konopiště.
Gavrilo Princip, sarajevský atentátník (28.6.1914)

Atentátník Gavrilo Princip. Sedm věcí, které jste nevěděli o muži, jenž rozpoutal první světovou válku

Londýn – Před sto tři lety vypálil v Sarajevu Gavrilo Princip střelu, která zabila následníka rakousko-uherského trůnu, Františka Ferdinanda d’Este. O válce, která následovala, toho víme mnoho. Co ale vlastně víme o muži, který ji začal? Tim Butcher, známý historik, spisovatel a žurnalista, komentuje pro server CNN začátek prvního světového konfliktu.

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

před 5 hodinami

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Čína chce přetvořit systém tak, aby jí vyhovoval. Expert pro EZ odhalil vztahy Trumpa s Pekingem

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vylíčil čínský přístup ke zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Také popsal, jak se bude Trump chovat k Číně. „Trump v Bílém domě je pro všechny rizikem, protože je velkou neznámou a nikdo dopředu neví, co udělá a co se stane,“ říká.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy