Historie, o které se nemluví. Co se dělo v Česku během a po skončení 1. světové války?

Plány a představy následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este se rozplynuly po osudném výstřelu G. Principa v Sarajevu v létě 1914. Onen výstřel znamenal pro mnohé konec, ale též pro mnohé začátek. Co se dělo v srdci Čech během a po skončení 1. světové války a jaké byly osudy dětí Františka Ferdinanda?

První velké vítězství pro Františka Ferdinanda d'Este byl vysněný a těžce vybojovaný sňatek s Žofií Chotkovou v létě roku 1900. Žofie tehdy získala titul kněžna z Hohenbergu. Toto jméno a titul získaly i jejich děti, které vlivem morganatického sňatku byly de facto vyloučeny z přímého vztahu k Habsburkům. 

Útočištěm a klidným domovem se novomanželům stal zámek Konopiště. Právě zde se jim rok po svatbě narodila holčička Žofinka, které doma neřekli jinak než Pinky. Jejich rodina se rozrostla ještě o další dva chlapce, v roce 1902 se narodil Max a v roce 1904 nejmladší Arnošt.

Započalo tak 14 let krásného rodinného života, který byl však nadále vystaven hořkosti nepřejících. Kvůli morganatickému sňatku nemohla Žofie svého manžela oficiálně doprovázet, na císařském dvoře chodila až za poslední, nejmladší, neprovdanou arcivévodkyní a musela snášet i další ústrky. Tyto naschvály těžce nesl i samotný František Ferdinand.  

Jelikož kvůli morganatickému sňatku a renunciační přísaze neměly děti právo na nástupnictví, jejich dětství nebylo vázáno striktním dvorským protokolem a bylo skutečně pohodové a šťastné. Park jim poskytoval spoustu příležitostí pro vyjížďky na koni či v kočáru, v zahradách si mohly hrát na indiány a kovboje. V létě na zámeckém rybníku vyplouvaly na loďkách, v zimě sem chodila celá rodina bruslit. Na zámku se pak pro služebnictvo a návštěvy konala často divadelní představení na motivy sv. Jiří či Johanky z Arku. Nedílnou součástí každodenního života však byla modlitba či mše v kapli. Celá rodina byla velice nábožensky založená, dalo by se říci až bigotní. Vychovatelem dětí byl český kněz Oto Stanovský, který se je snažil naučit i česky, jelikož ani jeden z rodičů, dokonce ani Žofie Chotková, byť z českého hraběcího rodu, neuměl česky příliš dobře. Jinak se na zámku mluvilo německy. 

Ovšem toto těžce vydobyté štěstí nemělo trvat věčně. V červnu roku 1914 přišla po 14 letech od svatby první cesta, kdy mohla Žofie svého manžela oficiálně doprovázet. Jak je ale známo, byla to cesta první, a také poslední. 28. června byl v Sarajevu na Františka Ferdinanda a jeho ženu spáchán atentát, který provedl Gavrielo Princip. Za svými dětmi a zpět na Konopiště se Žofie s Františkem Ferdinandem nikdy nevrátili.

Během tohoto konfliktu, který se nakonec rozrostl ve světovou válku, žily děti nadále na Konopišti, popřípadě v Chlumu u Třeboně. O děti se starala mladší sestra Žofie Jindřiška Chotková, jejich poručíkem byl dle závěti Františka Ferdinanda hrabě Jaroslav Thun. V roce 1917 získal nejstarší Max od císaře Karla I. titul vévody.

Konopiště bylo dětem domovem i na počátku vzniku Československé republiky v roce 1918. Ovšem majetek se následně dostal pod kontrolu státních orgánů a děti musely odejít. Vzít si sebou mohly jen nejnutnější věci jako bylo oblečení. Všechny zbylé věci, fotografie, upomínky na rodiče apod. zde musely zanechat. V roce 1921 byl zámek zestátněn.

Ani další osudy dětí nebyly nejšťastnější. Chlapci odešli do Rakouska, kde oba studovali a oženili se. Nejmladší Ernest vystudoval lesní inženýrství a měl dva syny. Max vystudoval práva, měl šest synů a angažoval se v rakouské politice. Kvůli jejich původu i angažovanosti se stali cílem nacistů po okupaci Rakouska a skončili v koncentračních táborech. Po 2. světové válce se vrací, ovšem s podlomeným zdravím. Max zemřel ve věku 60 let, mladší Ernst už ve svých 50 letech.

Žofinka měla více štěstí, ve svých 19 letech se provdala za hraběte Nostitze-Reineka s nímž měla čtyři děti a až do roku 1946 žili v Čechách. Hrůzy 2. světové války se jí však zcela nevyhnuly, jelikož její manžel kolaboroval s nacisty a její synové tak museli nastoupit do armády na straně Německa, což se některým stalo osudné. Po nástupu komunistů museli odejít do Rakouska. Tam Žofie žila až do roku 1990, kdy ve svých 89 letech zemřela.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie František Ferdinand d´Este (následník rakousko-uherského trůnu) I. světová válka

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy