Atentátník Gavrilo Princip. Sedm věcí, které jste nevěděli o muži, jenž rozpoutal první světovou válku

Londýn – Před sto tři lety vypálil v Sarajevu Gavrilo Princip střelu, která zabila následníka rakousko-uherského trůnu, Františka Ferdinanda d’Este. O válce, která následovala, toho víme mnoho. Co ale vlastně víme o muži, který ji začal? Tim Butcher, známý historik, spisovatel a žurnalista, komentuje pro server CNN začátek prvního světového konfliktu.

Byl pojmenován po archandělu Gabrielovi – matka Gavrila svého syna původně chtěla pojmenovat Spiro, místní kněz ji však přesvědčil o tom, že by se její dítě mělo jmenovat Gavrilo, což v srbštině znamená Gabriel. Archanděl, po kterém byl útočník nakonec pojmenován, je podle Bible andělem strážným, který Marii zvěstoval narození Ježíše.

Když odstartoval největší válku v dějinách lidstva, bylo mu pouhých devatenáct let. Narodil se 13. 7. 1894 a v době atentátu mu do dne dovršení dvaceti let chybělo pouhých čtrnáct dní. To mu také zachránilo život – podle tehdejšího zákona totiž nemohl být k smrti odsouzen člověk mladší dvaceti let a Gavril tak byl odsouzen k trestu odnětí svobody na dvacet let, tedy k nejtvrdšímu trestu, který zákon pro člověka jeho věku umožňoval.

Byl stejné národnosti jako Adolf Hitler – před sto lety ještě země jako Polsko a Česká republika neexistovaly. Tato území byla spojena pod jednotnou habsburskou říší se sídlem ve Vídni. Podle historika Tima Butchera byl Gavrilovi říší přidělen stejný typ cestovního pasu, který o několik let později získal i Adolf Hitler.

Gavrilo měl neuvěřitelné štěstí. Vůz, ve kterém František Ferdinand cestoval, měl kolem útočníka pouze projet. Jeho řidič však špatně odbočil a byl nucen zastavit v těsné blízkosti vraha, který tak měl daleko lepší výhled na svou oběť. Smrtelná rána byla tak přesná, že následník trůnu zemřel v rámci několika minut.

Nešlo o srbského nacionalistu – Gavrilo ve skutečnosti patřil ke skupině aktivistů, kteří bojovali za sjednocení slovanských národů Bosny. Zastřelení Františka d'Este pro ně mělo být jakýmsi impulsem, který by ostatní podnítil k akci.

Nakonec jim to vyšlo: vznikl stát Jugoslávie, který pod svojí vlajkou sjednotil všechny jižní Srby. Ale za jakou cenu? Životem zaplatily miliony nevinných lidí.

Gavrilův odkaz na Balkánu šíří nepokoje. Různé etnické skupiny, které v Jugoslávii žijí, mezi sebou totiž dodnes bojují, a každá z nich si Gavrilův čin vykládá trochu jinak. Jeho jméno je mimo jiné spojováno například s balkánskou válkou nebo extrémistickými skupinami.

Související

I. světová válka - Royal Irish Rifles v zákopech, první den na Sommě, 1916.

Sedm kulí jako v Sarajevu: Vypukla by 1. světová válka nebýt atentátu?

Kdo by neznal slova paní Müllerové „Tak nám zabili Ferdinanda.", která tak oznamuje atentát na následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este ve známém románu „Osudy dobrého vojáka Švejka“ od J. Haška. Stejně známá je i věta „Sedm kulí jako v Sarajevu“, která však průběhu atentátu vůbec neodpovídá.

Více souvisejících

František Ferdinand d´Este (následník rakousko-uherského trůnu) Gavrilo Princip (vrah Františka Ferdinanda d’Este) I. světová válka

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

před 5 hodinami

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Čína chce přetvořit systém tak, aby jí vyhovoval. Expert pro EZ odhalil vztahy Trumpa s Pekingem

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vylíčil čínský přístup ke zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Také popsal, jak se bude Trump chovat k Číně. „Trump v Bílém domě je pro všechny rizikem, protože je velkou neznámou a nikdo dopředu neví, co udělá a co se stane,“ říká.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy