Luxus, o kterém si můžeme nechat zdát? Takhle si žil František Ferdinand d’Este

Pokud se vysloví jméno František Ferdinand d’Este, lidé si většinou vybaví nabručeného fanatického lovce a jeho malebné zámecké sídlo uprostřed zeleného parku v srdci Čech. Známý zámek Konopiště nedaleko Prahy se dnes velkoryse spolu se svým anglickým parkem otvírá široké veřejnosti. Málo kdo však ví, že kdysi zdejší panství znamenalo malý bezpečný svět ve světě nepřejících. Málo kdo též ví, jaká osobnost se skrývala za maskou té zamračené, kamenné tváře a ještě méně lidí tak odhaduje, co všechno Konopiště pro Františka a jeho rodinu znamenalo.

František Ferdinand d’Este pobýval na Konopišti střídavě už od jeho koupě v roce 1887. Ve své pracovně vyřizoval čím dál více práce kolem diplomacie a politiky, čímž ho pověřoval jeho strýc a císař František Josef I. Vedle toho tu však psával své zamilované dopisy tajné lásce Žofii Chotkové. Jejich vztahu hned od počátku nebylo přáno, jednalo se totiž o vztah nerovný, vztah dvou nestejně urozených lidí. Při psaní těchto dopisů, či při čtení dopisů od Žofie, si František Ferdinand stále více uvědomoval potřebu soukromí a bezpečí místa, kde by spolu mohli být a žít. Právě to nejvíce nalézal na Konopišti, daleko od hluku velkoměsta, daleko od přísně hierarchizovaného císařského dvora.

Za nedlouho od koupě tak z Konopiště učinil své hlavní sídlo. Tomu ale stále bránil fakt, že zámek neodpovídal standardu bydlení člena císařského dvora. Zámecké obory byly stále ještě tu a tam cílem výletníků z nedalekého města, a když František Ferdinand vyhlédl z okna jižního paláce, dole v podzámčí viděl čilí hospodářský ruch. Věděl, že je potřeba velké změny, aby ze zámku učinil klidné, útulné a hlavně soukromé sídlo, rodinný domov.

Už na počátku 90. let přemýšlel o zvelebení a přestavbě zámku. Práce započaly už 1. dubna roku 1893. V těsné blízkosti zámku byly postupně zbourány hospodářské a jiné provozní budovy. Budovy pro služebnictvo zámeckého pána se přesunuly do budov v podzámčí za hrází rybníka. Vedle domu pro sloužící zde vznikla například pošta nebo četnická stanice. Do Benešova se přestěhovali jak lidé ze zrušené vesnice pod zámkem, tak i pivovar, který tam zahájil výrobu piva značky Ferdinand, která existuje dodnes.

Přestavby zámku se ujal v té době již uznávaný a vyhlášený puristický architekt Josef Mocker. Jeho plány pro přestavbu v duchu historismu, což byl v té době módní stavební styl, měly ladit Františkovým představám a ideálům, které vyplývaly z jeho záliby o středověké hrady. V případě Konopiště mohl architekt vycházet z bohatých základů, jelikož Konopiště bylo původně středověkým hradem typu tzv. francouzského kastelu, který byl typický svou pravidelností a četností věží. V nárožích zámku tak opět povstaly věže. Celkem jich zámek dostal 7. Do hlavní velké věže zasáhly též modernizační úpravy, které se zámku dotkly. Zatímco vnějšek zámku se snažil působit starobyle, vnitřek zámku měl být moderním a útulným prostředím.

Do velké věže tak byly instalovány tři nádrže na vodu. František Ferdinand na zámku v roce 1895 zavedl vodovod, který tak umožňoval v celkově 12 koupelnách tekoucí vodu. Díky lázeňským kamnům v každé z koupelen byla i tekoucí teplá voda. Druhá nádrž byla na užitkovou vodu, například na splachování toalet. Třetí nádrž sloužila pro pohon hydraulického výtahu, který na zámku začal fungovat v roce 1896. Takovou vymoženost mimochodem neměl ani František Josef I. ve Vídni. Vedle toho zde bylo zavedeno ústřední topení a následně také elektřina. 

Kolem zámku byl obnoven a znovu vyzděn hradní příkop a Konopiště tak opět získávalo vzhled gotické pevnosti. Podzámčí a okolí se začalo postupně s odsunutím výroby a lidí vyprazdňovat. Namísto ruchu  tak nastoupila tichá zeleň, nebo voňavé kvítí. Pomalu vznikající krajinářský park v anglickém stylu se ale začal postupně uzavírat od okolního světa. Zajišťovat to měl ostnatý drát, kterým František nechal obehnat celé panství. Jeho hranice pak strážili četníci na hlídkách a bez povolení již nebyl do blízkosti zámku vstup povolen.

Tento jeho počin se může zdát nanejvýš negativním a sobeckým, ovšem jeho důvody byly prosté a nadmíru lidské. Potřeba klidného a bezpečného místa s dostatkem soukromí zkrátka během posledního desetiletí velice vzrostla. Poté, co se František Ferdinand stal následníkem trůnu a následně, když se veřejnost a hlavně pobouřený císařský dvůr dozvěděl o "nevhodném" vztahu Františka a Žofie, stalo se Konopiště jediným útočištěm této zakázané lásky. Právě zde se první roky tajně scházeli a právě sem se také po stavbě v červenci roku 1900 nastěhovali.

Pod zámkem se rozrostl krajinářský park plný cest, luk a romantických zákoutí, byla zde také založena krásná Růžova zahrada. Po nastěhování si František Ferdinand v loveckých oborách a revírech vybíjel svoji zlost a pocit křivdy a poníženosti, které mu ve velkém dopřávali dvořané a někdy i jeho nejbližší tím, že mu stále dávali najevo nerovnost jeho vztahu a nepřijetí Žofie a jejich dětí do rodiny. Zámek i s okolím obehnaným drátěným plotem se stal skutečně jakýmsi světem ve světě pro lásku Františka Ferdinanda a Žofii Chotkovou před nepřejícím okolím, a opravdovým domovem zakázané, avšak velké a šťastné lásky. O jejich vztahu a rodině zase příště...

Související

I. světová válka - Royal Irish Rifles v zákopech, první den na Sommě, 1916.

Sedm kulí jako v Sarajevu: Vypukla by 1. světová válka nebýt atentátu?

Kdo by neznal slova paní Müllerové „Tak nám zabili Ferdinanda.", která tak oznamuje atentát na následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este ve známém románu „Osudy dobrého vojáka Švejka“ od J. Haška. Stejně známá je i věta „Sedm kulí jako v Sarajevu“, která však průběhu atentátu vůbec neodpovídá.

Více souvisejících

František Ferdinand d´Este (následník rakousko-uherského trůnu) historie hrady a zámky Rakousko-Uhersko architektura Česká republika

Aktuálně se děje

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

včera

včera

včera

Donald Trump a Joe Biden se setkali v Bílém domě. (13.11.2024)

Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě

Zvolený americký prezident Donald Trump se dnes poprvé od konce prvního mandátu vrátil do Bílého domu. Přivítal ho tam úřadující prezident Joe Biden, který hostil ceremonii předznamenávající poklidné předání moci v USA po listopadových volbách. O setkání informovala stanice NBC News. 

včera

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Březinová

Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ

Nově zvolený americký prezident Donald Trump během kampaně slíbil velice přísný přístup k migraci – promluvil dokonce o masivních deportacích všech nelegálních přistěhovalců. Nejen o tom, jestli má šanci se svými plány uspět a proč je téma migrace v regionu Amerik tak důležité, pro EuroZprávy.cz promluvila amerikanistka a historička Kateřina Březinová, která v současnosti vede Iberoamerické centrum Metropolitní univerzity Praha a hostuje jako badatelka v London School of Economics.

včera

COP29

COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři

Koalice světových lídrů, zahrnující představitele průmyslových zemí i států ohrožených klimatickými změnami, na konferenci OSN o změně klimatu (COP29) v Baku vyzvala k významnému navýšení finanční podpory pro klimatická opatření. Jak informovala agentura DPA, v prohlášení koalice se zdůrazňuje naléhavá potřeba mobilizovat obrovské finanční prostředky pro boj s klimatickou krizí.

včera

včera

včera

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

včera

včera

včera

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí

Českou fotbalovou reprezentaci čekají v listopadu další dva zápasy v Lize národů, přičemž tentokrát se představí nejprve v Albánii a pak doma s Gruzií. Není proto divu, že se kouč národního týmu Ivan Hašek musel opět rozhodnout, které hráče nominuje na tato utkání. Z nominace, kterou zveřejnil v pátek, vyplývá, že její součástí je poprvé pouze záložník ostravského Baníku Matěj Šín a také to, že i tentokrát mezi pětadvaceti nominovanými chybí kanonýr Patrik Schick, který ještě není zdravotně stoprocentně fit. Kouč Hašek už musel učinit změny v nominaci po omluvenkách několika hráčů.

včera

Trump má oficiální roli pro Muska. Svěřil mu nový projekt Manhattan

Zvolený americký prezident Donald Trump má oficiální roli pro miliardáře Elona Muska. Boháč bude stát v čele úřadu, který hodlá posuzovat vládní efektivitu, uvedla stanice NBC News. Pomáhat mu bude Vivek Ramaswamy, Trumpův soupeř z republikánských primárek. Trump tak naplní slib z kampaně, že Musk bude mít dohled nad vládním utrácením.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy