Pokud se vysloví jméno František Ferdinand d’Este, lidé si většinou vybaví nabručeného fanatického lovce a jeho malebné zámecké sídlo uprostřed zeleného parku v srdci Čech. Známý zámek Konopiště nedaleko Prahy se dnes velkoryse spolu se svým anglickým parkem otvírá široké veřejnosti. Málo kdo však ví, že kdysi zdejší panství znamenalo malý bezpečný svět ve světě nepřejících. Málo kdo též ví, jaká osobnost se skrývala za maskou té zamračené, kamenné tváře a ještě méně lidí tak odhaduje, co všechno Konopiště pro Františka a jeho rodinu znamenalo.
František Ferdinand d’Este pobýval na Konopišti střídavě už od jeho koupě v roce 1887. Ve své pracovně vyřizoval čím dál více práce kolem diplomacie a politiky, čímž ho pověřoval jeho strýc a císař František Josef I. Vedle toho tu však psával své zamilované dopisy tajné lásce Žofii Chotkové. Jejich vztahu hned od počátku nebylo přáno, jednalo se totiž o vztah nerovný, vztah dvou nestejně urozených lidí. Při psaní těchto dopisů, či při čtení dopisů od Žofie, si František Ferdinand stále více uvědomoval potřebu soukromí a bezpečí místa, kde by spolu mohli být a žít. Právě to nejvíce nalézal na Konopišti, daleko od hluku velkoměsta, daleko od přísně hierarchizovaného císařského dvora.
Za nedlouho od koupě tak z Konopiště učinil své hlavní sídlo. Tomu ale stále bránil fakt, že zámek neodpovídal standardu bydlení člena císařského dvora. Zámecké obory byly stále ještě tu a tam cílem výletníků z nedalekého města, a když František Ferdinand vyhlédl z okna jižního paláce, dole v podzámčí viděl čilí hospodářský ruch. Věděl, že je potřeba velké změny, aby ze zámku učinil klidné, útulné a hlavně soukromé sídlo, rodinný domov.
Už na počátku 90. let přemýšlel o zvelebení a přestavbě zámku. Práce započaly už 1. dubna roku 1893. V těsné blízkosti zámku byly postupně zbourány hospodářské a jiné provozní budovy. Budovy pro služebnictvo zámeckého pána se přesunuly do budov v podzámčí za hrází rybníka. Vedle domu pro sloužící zde vznikla například pošta nebo četnická stanice. Do Benešova se přestěhovali jak lidé ze zrušené vesnice pod zámkem, tak i pivovar, který tam zahájil výrobu piva značky Ferdinand, která existuje dodnes.
Přestavby zámku se ujal v té době již uznávaný a vyhlášený puristický architekt Josef Mocker. Jeho plány pro přestavbu v duchu historismu, což byl v té době módní stavební styl, měly ladit Františkovým představám a ideálům, které vyplývaly z jeho záliby o středověké hrady. V případě Konopiště mohl architekt vycházet z bohatých základů, jelikož Konopiště bylo původně středověkým hradem typu tzv. francouzského kastelu, který byl typický svou pravidelností a četností věží. V nárožích zámku tak opět povstaly věže. Celkem jich zámek dostal 7. Do hlavní velké věže zasáhly též modernizační úpravy, které se zámku dotkly. Zatímco vnějšek zámku se snažil působit starobyle, vnitřek zámku měl být moderním a útulným prostředím.
Do velké věže tak byly instalovány tři nádrže na vodu. František Ferdinand na zámku v roce 1895 zavedl vodovod, který tak umožňoval v celkově 12 koupelnách tekoucí vodu. Díky lázeňským kamnům v každé z koupelen byla i tekoucí teplá voda. Druhá nádrž byla na užitkovou vodu, například na splachování toalet. Třetí nádrž sloužila pro pohon hydraulického výtahu, který na zámku začal fungovat v roce 1896. Takovou vymoženost mimochodem neměl ani František Josef I. ve Vídni. Vedle toho zde bylo zavedeno ústřední topení a následně také elektřina.
Kolem zámku byl obnoven a znovu vyzděn hradní příkop a Konopiště tak opět získávalo vzhled gotické pevnosti. Podzámčí a okolí se začalo postupně s odsunutím výroby a lidí vyprazdňovat. Namísto ruchu tak nastoupila tichá zeleň, nebo voňavé kvítí. Pomalu vznikající krajinářský park v anglickém stylu se ale začal postupně uzavírat od okolního světa. Zajišťovat to měl ostnatý drát, kterým František nechal obehnat celé panství. Jeho hranice pak strážili četníci na hlídkách a bez povolení již nebyl do blízkosti zámku vstup povolen.
Tento jeho počin se může zdát nanejvýš negativním a sobeckým, ovšem jeho důvody byly prosté a nadmíru lidské. Potřeba klidného a bezpečného místa s dostatkem soukromí zkrátka během posledního desetiletí velice vzrostla. Poté, co se František Ferdinand stal následníkem trůnu a následně, když se veřejnost a hlavně pobouřený císařský dvůr dozvěděl o "nevhodném" vztahu Františka a Žofie, stalo se Konopiště jediným útočištěm této zakázané lásky. Právě zde se první roky tajně scházeli a právě sem se také po stavbě v červenci roku 1900 nastěhovali.
Pod zámkem se rozrostl krajinářský park plný cest, luk a romantických zákoutí, byla zde také založena krásná Růžova zahrada. Po nastěhování si František Ferdinand v loveckých oborách a revírech vybíjel svoji zlost a pocit křivdy a poníženosti, které mu ve velkém dopřávali dvořané a někdy i jeho nejbližší tím, že mu stále dávali najevo nerovnost jeho vztahu a nepřijetí Žofie a jejich dětí do rodiny. Zámek i s okolím obehnaným drátěným plotem se stal skutečně jakýmsi světem ve světě pro lásku Františka Ferdinanda a Žofii Chotkovou před nepřejícím okolím, a opravdovým domovem zakázané, avšak velké a šťastné lásky. O jejich vztahu a rodině zase příště...
Související
Sedm kulí jako v Sarajevu: Vypukla by 1. světová válka nebýt atentátu?
Historie, o které se nemluví. Co se dělo v Česku během a po skončení 1. světové války?
František Ferdinand d´Este (následník rakousko-uherského trůnu) , historie , hrady a zámky , Rakousko-Uhersko , architektura , Česká republika
Aktuálně se děje
včera
Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ
včera
RECENZE: Životopis The Apprentice naštval Donalda Trumpa a vykresluje jeho vzestup
včera
Dnešní počasí už připomínalo zimu. Zítra to může být jiné
včera
Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě
včera
České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu
včera
Trump si vybírá tým a Kyjev má naději. Někteří lidé ale dělají Ukrajincům medvědí službu
včera
Tragický požár v Ostrově si vyžádal oběť. Hasičům stály v cestě obrovské plameny
včera
Vážná nehoda na D5. Na příjezdu do Prahy se utvořila dlouhá kolona
včera
Naše děti zemřely hlady a žízní, nemáme co jíst, zoufají si matky v Pásmu Gazy. USA to vidí jinak
včera
Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ
včera
COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři
včera
Mladík napsal spolužačce, že bude střílet. Policie zasahovala ve škole
včera
Melania Trumpová nechce být první dámou. Roli bude zastávat jen okrajově
včera
Zimní počasí je tady. Meteorologové řekli, kde bude padat sníh. Podívejte se na radar
včera
Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy
včera
Zachrání někdo rozvojové země, než je zničí počasí? Plamenné projevy Guterrese a spol. jsou bez činů k ničemu
včera
Trump začne za dva měsíce úřadovat. Seznam věcí, které po nástupu do Bílého domu udělá jako první
včera
Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News
včera
Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí
včera
Trump má oficiální roli pro Muska. Svěřil mu nový projekt Manhattan
Zvolený americký prezident Donald Trump má oficiální roli pro miliardáře Elona Muska. Boháč bude stát v čele úřadu, který hodlá posuzovat vládní efektivitu, uvedla stanice NBC News. Pomáhat mu bude Vivek Ramaswamy, Trumpův soupeř z republikánských primárek. Trump tak naplní slib z kampaně, že Musk bude mít dohled nad vládním utrácením.
Zdroj: Lucie Podzimková