Krutý osud české vládkyně? Žofie Chotková, česká hraběnka, které obrovská láska přinesla smrt

Život a osudy české hraběnky Žofie Chotkové dodnes přináší ty nejkrásnější a zároveň nejnapínavější příběhy z červené knihovny. Říká se, že mezi svými sestrami nijak nevynikala, nebyla ani dle dobové módy nejkrásnější. Přesto okouzlilo následníka trůnu a stala se mu věrnou ženou a matkou jeho dětí. Vysněný sňatek a šťastné manželství jí ovšem přineslo spoustu útrap a starostí ... a nakonec i smrt.

Na zámku Konopiště, které bylo rodinným sídlem Františka Ferdinanda d'Este a jeho manželky Žofie Chotkové, se letos slaví 150. výročí narození zámecké paní. Žofie Marie Josefína Albína roz. hraběnka Chotková z Chotkova a Vojnína, se narodila 1. března 1868 ve Stuttgartu. Její matkou byla Vilemína Kinská z Vchynic a Tetova a jejím otcem hrabě Bohuslav Chotek, který se angažoval ve službách Habsburků. 

Žofie rozhodně nebyla jedináčkem. V manželství Bohuslava s Vilemínou se narodilo celkem devět dětí – Wolfgang, Zdena, Marie Pia, Karolína, Žofie, Terezie, Oktavie, Marie Antonie a Marie Jindřiška. Rodina při svých pobytech v Čechách žila převážně na zámku ve Velkém Březně. 

Do vyšší společnosti byla Žofie uvedena poprvé v roce 1885, když ji bylo 17 let. Tehdy, 10. února roku 1885 na plese Marie Valerie, dcery císaře Františka Josefa I., se Žofie poprvé setkala s o pět let starším Františkem Ferdinandem, kterému věnovala tanec.

Po smrti své matky vstoupila v roce 1888 do služeb ke dvoru arcivévodkyně Isabely z Croy, manželky rakouského arcivévody a těšínského vévody Bedřicha Rakousko-Těšínského, kde působila jako dvorní dáma. Právě tady se dále setkávala s příslušníky habsburského rodu a také s Františkem Ferdinandem. Letmé přátelské seznamování se na začátku 90. let změnilo v opravdovou lásku, kterou však vzhledem k postavení obou bylo nutno tajit. Lásku si tak dávali najevo během tajných návštěv v Praze nebo na zámku Konopiště, z kterého František Ferdinand pomalu tvořil bezpečné a útulné sídlo pro svou milovanou a jejich budoucí rodinu.

O jejich vztahu tak dlouho vědělo jen málo nejbližších lidí, ovšem čím více jejich city sílily, tím více vztah vyplouval na povrch. Při četných návštěvách si toho po čase všimla i arcivévodkyně Isabela. Nejdříve jejich vztah viděla jen jako nevinou, krátkodobou pletku, ovšem po jisté době tomu chtěla učinit přítrž. Při jedné z návštěv Františka Ferdinanda v roce 1898 vyhrožovala, že o jejich absurdním a nanejvýš nevhodném poměru poví císaři. František Ferdinand a Žofie věděli, že takto to dál nejde. František Ferdinand se ke vztahu s Žofií svému strýci a císaři přiznal, ovšem přes císařův nesouhlas se jí nehodlal vzdát. Oba museli přečkat další rok, během něhož se mnozí snažili tento nestejně urozený a nevhodný pár rozdělit. František Ferdinand i Žofie si tak museli mnohé vytrpět, ale odolali. 

František Ferdinand musel složit tzv. renunciační přísahu. Žofie tak věděla, že kvůli morganatickému sňatku nikdy nebude císařovnou, ale jen manželkou císaře a jejich děti nebudou mít právoplatné postavení na dvoře, ani nárok na trůn. Vysněná svatba se však konala a to 1. července roku 1900 a to bez hostů císařského dvora, kteří svatbu bojkotovali. Císař tehdy Žofii povýšil na kněžnu a o devět let později ji udělil titul vévodkyně z Hohenbergu. Císařovnou a svému manželovi rovnou se však nikdy stát nemohla. Navíc i po svatbě nemohla svého manžela oficiálně doprovázet a různé ústrky je doprovázely i nadále. Proto trávili i se svými třemi dětmi nejvíce časů na svých panstvích, v Čechách především na Konopišti. 

Žofie byla svému manželovi vždy oporou, především kvůli jeho tuberkulóze. Též ho uklidňovala, jelikož byl hluboce uražen ústrky a naschvály, které museli nadále strpět. O císařský titul ji však nešlo. Sňatek s milovaným mužem byl pro ní hlavním splněným snem, stejně jako šťastná rodina. Sám František Ferdinand napsal v dopise pro svou matku, že mu Žofie byla "oporou, přítelkyní, manželkou, matkou, vším jeho štěstím...". 

Po jeho boku chtěla Žofie stát i při vojenských manévrech v Sarajevu. Oba tak využili první příležitosti po 14 letech od svatby, kdy konečně mohli na veřejnosti vystupovat po svém boku. Byla to jejich první, ale také poslední společná cesta. 28. června roku 1914 na ně byl spáchán atentát, při kterém Žofie se svým mužem zahynula. Bylo ji 46 let. Na jejich náhrobku na rodinném zámku Artstetten pak stojí „Svázáni svazkem manželství, spojeni stejným osudem“.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie František Ferdinand d´Este (následník rakousko-uherského trůnu) Žofie Chotková

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy