Krutý osud české vládkyně? Žofie Chotková, česká hraběnka, které obrovská láska přinesla smrt

Život a osudy české hraběnky Žofie Chotkové dodnes přináší ty nejkrásnější a zároveň nejnapínavější příběhy z červené knihovny. Říká se, že mezi svými sestrami nijak nevynikala, nebyla ani dle dobové módy nejkrásnější. Přesto okouzlilo následníka trůnu a stala se mu věrnou ženou a matkou jeho dětí. Vysněný sňatek a šťastné manželství jí ovšem přineslo spoustu útrap a starostí ... a nakonec i smrt.

Na zámku Konopiště, které bylo rodinným sídlem Františka Ferdinanda d'Este a jeho manželky Žofie Chotkové, se letos slaví 150. výročí narození zámecké paní. Žofie Marie Josefína Albína roz. hraběnka Chotková z Chotkova a Vojnína, se narodila 1. března 1868 ve Stuttgartu. Její matkou byla Vilemína Kinská z Vchynic a Tetova a jejím otcem hrabě Bohuslav Chotek, který se angažoval ve službách Habsburků. 

Žofie rozhodně nebyla jedináčkem. V manželství Bohuslava s Vilemínou se narodilo celkem devět dětí – Wolfgang, Zdena, Marie Pia, Karolína, Žofie, Terezie, Oktavie, Marie Antonie a Marie Jindřiška. Rodina při svých pobytech v Čechách žila převážně na zámku ve Velkém Březně. 

Do vyšší společnosti byla Žofie uvedena poprvé v roce 1885, když ji bylo 17 let. Tehdy, 10. února roku 1885 na plese Marie Valerie, dcery císaře Františka Josefa I., se Žofie poprvé setkala s o pět let starším Františkem Ferdinandem, kterému věnovala tanec.

Po smrti své matky vstoupila v roce 1888 do služeb ke dvoru arcivévodkyně Isabely z Croy, manželky rakouského arcivévody a těšínského vévody Bedřicha Rakousko-Těšínského, kde působila jako dvorní dáma. Právě tady se dále setkávala s příslušníky habsburského rodu a také s Františkem Ferdinandem. Letmé přátelské seznamování se na začátku 90. let změnilo v opravdovou lásku, kterou však vzhledem k postavení obou bylo nutno tajit. Lásku si tak dávali najevo během tajných návštěv v Praze nebo na zámku Konopiště, z kterého František Ferdinand pomalu tvořil bezpečné a útulné sídlo pro svou milovanou a jejich budoucí rodinu.

O jejich vztahu tak dlouho vědělo jen málo nejbližších lidí, ovšem čím více jejich city sílily, tím více vztah vyplouval na povrch. Při četných návštěvách si toho po čase všimla i arcivévodkyně Isabela. Nejdříve jejich vztah viděla jen jako nevinou, krátkodobou pletku, ovšem po jisté době tomu chtěla učinit přítrž. Při jedné z návštěv Františka Ferdinanda v roce 1898 vyhrožovala, že o jejich absurdním a nanejvýš nevhodném poměru poví císaři. František Ferdinand a Žofie věděli, že takto to dál nejde. František Ferdinand se ke vztahu s Žofií svému strýci a císaři přiznal, ovšem přes císařův nesouhlas se jí nehodlal vzdát. Oba museli přečkat další rok, během něhož se mnozí snažili tento nestejně urozený a nevhodný pár rozdělit. František Ferdinand i Žofie si tak museli mnohé vytrpět, ale odolali. 

František Ferdinand musel složit tzv. renunciační přísahu. Žofie tak věděla, že kvůli morganatickému sňatku nikdy nebude císařovnou, ale jen manželkou císaře a jejich děti nebudou mít právoplatné postavení na dvoře, ani nárok na trůn. Vysněná svatba se však konala a to 1. července roku 1900 a to bez hostů císařského dvora, kteří svatbu bojkotovali. Císař tehdy Žofii povýšil na kněžnu a o devět let později ji udělil titul vévodkyně z Hohenbergu. Císařovnou a svému manželovi rovnou se však nikdy stát nemohla. Navíc i po svatbě nemohla svého manžela oficiálně doprovázet a různé ústrky je doprovázely i nadále. Proto trávili i se svými třemi dětmi nejvíce časů na svých panstvích, v Čechách především na Konopišti. 

Žofie byla svému manželovi vždy oporou, především kvůli jeho tuberkulóze. Též ho uklidňovala, jelikož byl hluboce uražen ústrky a naschvály, které museli nadále strpět. O císařský titul ji však nešlo. Sňatek s milovaným mužem byl pro ní hlavním splněným snem, stejně jako šťastná rodina. Sám František Ferdinand napsal v dopise pro svou matku, že mu Žofie byla "oporou, přítelkyní, manželkou, matkou, vším jeho štěstím...". 

Po jeho boku chtěla Žofie stát i při vojenských manévrech v Sarajevu. Oba tak využili první příležitosti po 14 letech od svatby, kdy konečně mohli na veřejnosti vystupovat po svém boku. Byla to jejich první, ale také poslední společná cesta. 28. června roku 1914 na ně byl spáchán atentát, při kterém Žofie se svým mužem zahynula. Bylo ji 46 let. Na jejich náhrobku na rodinném zámku Artstetten pak stojí „Svázáni svazkem manželství, spojeni stejným osudem“.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie František Ferdinand d´Este (následník rakousko-uherského trůnu) Žofie Chotková

Aktuálně se děje

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

včera

včera

včera

Donald Trump a Joe Biden se setkali v Bílém domě. (13.11.2024)

Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě

Zvolený americký prezident Donald Trump se dnes poprvé od konce prvního mandátu vrátil do Bílého domu. Přivítal ho tam úřadující prezident Joe Biden, který hostil ceremonii předznamenávající poklidné předání moci v USA po listopadových volbách. O setkání informovala stanice NBC News. 

včera

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Březinová

Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ

Nově zvolený americký prezident Donald Trump během kampaně slíbil velice přísný přístup k migraci – promluvil dokonce o masivních deportacích všech nelegálních přistěhovalců. Nejen o tom, jestli má šanci se svými plány uspět a proč je téma migrace v regionu Amerik tak důležité, pro EuroZprávy.cz promluvila amerikanistka a historička Kateřina Březinová, která v současnosti vede Iberoamerické centrum Metropolitní univerzity Praha a hostuje jako badatelka v London School of Economics.

včera

COP29

COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři

Koalice světových lídrů, zahrnující představitele průmyslových zemí i států ohrožených klimatickými změnami, na konferenci OSN o změně klimatu (COP29) v Baku vyzvala k významnému navýšení finanční podpory pro klimatická opatření. Jak informovala agentura DPA, v prohlášení koalice se zdůrazňuje naléhavá potřeba mobilizovat obrovské finanční prostředky pro boj s klimatickou krizí.

včera

včera

včera

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

včera

včera

včera

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí

Českou fotbalovou reprezentaci čekají v listopadu další dva zápasy v Lize národů, přičemž tentokrát se představí nejprve v Albánii a pak doma s Gruzií. Není proto divu, že se kouč národního týmu Ivan Hašek musel opět rozhodnout, které hráče nominuje na tato utkání. Z nominace, kterou zveřejnil v pátek, vyplývá, že její součástí je poprvé pouze záložník ostravského Baníku Matěj Šín a také to, že i tentokrát mezi pětadvaceti nominovanými chybí kanonýr Patrik Schick, který ještě není zdravotně stoprocentně fit. Kouč Hašek už musel učinit změny v nominaci po omluvenkách několika hráčů.

včera

Trump má oficiální roli pro Muska. Svěřil mu nový projekt Manhattan

Zvolený americký prezident Donald Trump má oficiální roli pro miliardáře Elona Muska. Boháč bude stát v čele úřadu, který hodlá posuzovat vládní efektivitu, uvedla stanice NBC News. Pomáhat mu bude Vivek Ramaswamy, Trumpův soupeř z republikánských primárek. Trump tak naplní slib z kampaně, že Musk bude mít dohled nad vládním utrácením.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy