Psychopat a fanatik? Jaký byl následník trůnu František Ferdinand d'Este

Pokud dnes návštěvník prochází chodbami zámku Konopiště, je často ohromen výstavností zdejších komnat a někdy až vyděšen přemírou loveckých trofejí, které jsou v naprosté většině dílem jednoho muže, kterým byl poslední majitel zámku František Ferdinand d’Este. Každý jistě pochopí, kým František Ferdinand d’Este byl, coby následník trůnu, ale málo kdo už pak spatří, kdo to doopravdy byl.

"Musel to být psychopat...". I takové názory je možné slyšet od návštěvníků zámku Konopiště, když prochází Velkou loveckou chodbou jižního křídla. Jeho lovecká vášeň byla jistě výsadní, možná až fanatická, ovšem obrázek posledního konopišťského pána nevykresluje zcela věrohodně.

František Ferdinand d’Este, celým jménem František Ferdinand Karel Ludvík Josef Maria arcivévoda Rakouský-Este, se narodil 18. prosince 1863 v rakouském městě Štýrský Hradec. Jeho otcem byl Karel Ludvík, rakouský arcivévoda a mladší bratr císaře Františka Josefa I., jeho matkou byla Marie Annunciata, dcera bourbonského krále Ferdinanda II. 

Narodil se jako malé, křehké miminko. Jeho matka Marie Annunciata k němu kvůli špatnému zdravotnímu stavu chovala chladný vztah, více upřednostňovala jeho bratra Otu. Kvůli porodům a své nemoci, konkrétně tuberkulóze, zemřela, když bylo Františkovi 8 let. O dva roky později si jeho otec domů přivedl novou manželku, mladičkou osmnáctiletou Marii Terezii, portugalskou princeznu, která více než matkou byla Františkovi Ferdinandovi přítelkyní. Všem dětem, vlastním i nevlastním, věnovala veškerou péči a hluboký vztah. Toto až přátelské propojení a cit bylo důležitou oporou pro Františka Ferdinanda během celého jeho života. Ale přece se mnohé těžkosti a snad i křivdy z jeho dětství na jeho osobnosti podepsaly. Je k tomu nutné přičíst fakt, že coby Habsburk byl vychováván i v určité auře výjimečnosti, což se však týkalo všech členů vládnoucího rodu. 

Dostalo se mu přísné výchovy, jež byla běžná pro habsburské arcivévody s důrazem na historii, formování morálního profilu dítěte a vojenské znalosti. Ve věku 15 let vstoupil do armády. Ta byla jeho velkou vášní, dalo by se říci, že jednou z největších. Tvrdě pro armádu prcoval a snažil se ji modernizovat. V rámci své vojenské vášně se značně vypracoval. Od poručíka 32. pěšího pluku až po vrchního inspektora rakousko-uherských ozbrojených sil. 

Vedle zájmu o historii, ve které se zajímal především o středověké hrady, rostla už od dětství jeho záliba v lovu, která ho později dosti profilovala. Právě lov se už během jeho dospávání stal výsadní zálibou. První trofeje, kterými vyzdobil svůj nový lovecký zámek Konopiště po roce 1887, byly z doby, kdy mu bylo 18 let. Od té doby, až do času smrti v roce 1914, byla vedena přesná evidence jeho úlovků pomocí tzv. střeleckých listů. K jeho zálibě ho jednak vedla celkově lovecká chuť, ale jistě také určité osobností rysy. Ty vyplynuly i z dalších negativních životních zkušeností a zážitků. Během těžkých bojů o jeho lásku a sňatek s milovanou Žofií Chotkovou, i později, kdy byl vystavován neustálým nepříjemnostem a tlakům, poskytoval mu lov jedinečnou možnost tyto komplexy ventilovat. Je pravdou, že lov byl v tehdejších dobách zkrátka zábavou, kterou se bavili všichni příslušníci šlechty. U Františka Ferdinanda však dosahovala již fanatických hranic. I tak je možné si vysvětlit, že od svých 18 do 50 let, tedy za dobu 32 let, dokázal podle evidence ulovit 274 889 kusů zvěře.

Třetí velkou a dobře známou zálibou Františka Ferdinanda bylo sběratelství. Umění měl rád, byť preferoval především umění středověku a nechal se okouzlit i uměleckými kýči. Do svých sbírek shromažďoval snad vše, co mu přišlo pod ruce. Částečně se jednalo o zděděné kolekce, například obrazů či slavné sbírky zbraní a zbroje, které instaloval na Konopišti ve zbrojnici. Nejproslulejší pak byla jeho kolekce svatých Jiříků. Do osobnosti tohoto křesťanského světce se František Ferdinand někdy přímo stylizoval. Pro sbírku sv. Jiříků dokonce na Konopišti vybudoval muzeum, kam kolekci původně čítající necelých 4000 kusů instaloval. Dodnes se jich dochovalo přibližně 1500 kousků.

Méně známou, ovšem též velmi významnou zálibou Františka, bylo zahradničení a zvelebování okolí zámku a kladl na to patřičný důraz. Nešlo ale jen o najímání vyhlášených a zkušených odborníků, ale i osobní angažování. Sám se podílel na zakládání mnoha okrasných záhonů kolem zámku. Dobře věděl, jaké mají rostliny nároky na stanoviště, půdu a vláhu. Značně se podílel i na rozložení Růžové zahrady, přičemž růže měl, stejně jako jeho žena, ve značné oblibě. Svou zálibu v zahradničení, které měl opět jako prostředek odpočinku, uplatňoval i ve sklenících s tropickými rostlinami. Péče o ně vyžadovala značný cit, který František Ferdinand měl, byť jej šetřil právě sem a hlavně pro svoji milovanou ženu a rodinu. Nikoliv lov, ale právě jeho rodina - milovaná Žofie a tři děti - byla jeho největší zálibou a vášní, které se snažil věnovat veškerý svůj volný čas a  i přes různé státnické povinnosti a jeho workoholismus pro něj byla na prvním místě. 

Související

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili

Byla třetí adventní neděle, 11. prosince roku 1949. V malé obci Číhošť na Vysočině tehdy sloužil mši svatou farář Josef Toufar a při té došlo ke zvláštní události, pro kterou se ujalo označení číhošťský zázrak. Ten odstartoval zatýkání zcela nevinných lidí Státní bezpečností a vykonstruovaný proces, který Toufara připravil o život.
Vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze 2024

Češi před sto lety začali zdobit vánoční stromy ve městech. Mělo to svůj důvod

Přesně před 100 lety o adventu, dne 13. prosince 1924, se v Brně zrodila předvánoční tradice zdobení stromu s charitativním posláním. Pod vánočním stromem na náměstí se totiž objevila kasička pro příspěvky na pomoc chudým a opuštěným dětem. Myšlenka se brzy rozšířila i do dalších měst a stromům se sbírkou pro potřebné se začalo říkat vánoční stromy republiky.

Více souvisejících

historie Rakousko-Uhersko František Ferdinand d´Este (následník rakousko-uherského trůnu)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy