Čína opět vyrazila světu dech. Neznámá společnost vyrobila lék, který porazil nejprodávanější přípravek na světě

Čínská biotechnologická společnost Akeso způsobila vlnu překvapení v globálním farmaceutickém průmyslu poté, co její nový lék na rakovinu plic ivonescimab překonal v klinických testech v Číně dosavadního lídra trhu, americký Keytruda od společnosti Merck. Tento průlom potvrzuje, že čínský biotechnologický sektor začíná být vážným konkurentem zavedeným západním farmaceutickým gigantům.

Podle údajů zveřejněných na Světové konferenci o rakovině plic pacienti léčení ivonescimabem vykazovali v průměru 11,1 měsíce bez růstu nádoru, zatímco u pacientů užívajících Keytrudu byla tato doba pouhých 5,8 měsíce. To znamená, že nový čínský lék dosáhl téměř dvojnásobné účinnosti oproti nejprodávanějšímu léku na rakovinu plic na světě, píše CNN.

Po oznámení těchto výsledků prudce vzrostly akcie americké společnosti Summit Therapeutics, která získala práva na komercializaci ivonescimabu v Severní Americe a Evropě. Během několika dní na začátku září se jejich hodnota více než zdvojnásobila.

Vývoj v oblasti biotechnologií v Číně prošel dramatickým vývojem. Ještě v 80. letech minulého století byly čínské farmaceutické firmy převážně státní a zaměřovaly se na kopírování již existujících léčiv. V posledních deseti letech však došlo k zásadní změně, kdy se čínské firmy začaly soustředit na vlastní inovace a vyvíjejí moderní léky schopné konkurovat západním produktům.

Společnosti jako AstraZeneca či Merck už podepsaly miliardové dohody s čínskými farmaceutickými firmami na vývoj nových léčiv. Například AstraZeneca investovala 1,92 miliardy dolarů do spolupráce s čínskou CSPC Pharmaceutical Group na vývoji kardiovaskulárních léčiv.

Podle analytiků z HSBC Qianhai Securities se Čína stává inovačním centrem pro celý farmaceutický průmysl. Počet licenčních dohod v oblasti biotechnologií vzrostl z 46 v roce 2017 na více než 200 v loňském roce, přičemž celková hodnota těchto dohod se vyšplhala z 4 miliard dolarů na 57 miliard.

Přestože se čínský farmaceutický průmysl dostává do popředí, na domácím trhu přetrvává nedůvěra vůči místně vyráběným lékům. Generické léky, které mají stejné účinné látky jako originální léky, ale jsou levnější, vyvolávají u čínských pacientů pochybnosti. Nedávno vypukl v Číně skandál kolem kvality některých těchto léků, což vedlo k oficiálnímu vyšetřování.

I když čínský regulační úřad pro léčiva označil obavy za nepodložené, mnoho Číňanů stále upřednostňuje dražší zahraniční léčiva. "Raději si koupím dražší lék, protože kvalita bývá lepší," uvedl jeden z obyvatel Pekingu pro CNN.

Kvalita čínských léků byla v minulosti zpochybňována i v zahraničí. Americká FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) už dříve zamítla některé čínské léky kvůli nedostatečně přísným klinickým testům.

Ivonescimab byl již schválen čínskými regulačními úřady pro některé pacienty s rakovinou plic. K prodeji v USA však povede ještě dlouhá cesta – je nutné provést mezinárodní klinické testy, které by měly proběhnout letos. Pokud i v globálním měřítku prokáže podobně silné účinky, může to znamenat zásadní změnu na trhu s onkologickými léky.

Čína tak postupně přestává být jen "kopírovacím gigantem" a začíná se prosazovat jako skutečný inovační lídr, nejen v oblasti technologií, ale i ve farmaceutickém průmyslu. Otázkou zůstává, zda jsou Spojené státy a další západní země připraveny čelit této nové konkurenci. 

Související

Ilustrační foto

Průlom v léčbě astmatu. Vědci mají poprvé po 50 letech nový lék

Vědci oznámili průlom v léčbě astmatických záchvatů. Objevili první novou terapii za posledních 50 let. Injekce zaměřená na tlumení části imunitního systému, která při záchvatech astmatu a chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) přechází do zvýšené aktivity, slibuje zásadní změny v péči o pacienty, uvedl server BBC.

Více souvisejících

léky Vědci

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

před 2 hodinami

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

včera

včera

včera

Česká republika zpřísňuje opatření proti šíření slintavky a kulhavky

Státní veterinární správa (SVS) oznámila nová mimořádná veterinární opatření, která mají zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Opatření reagují na rostoucí počet ohnisek v sousedních zemích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy