Čínská biotechnologická společnost Akeso způsobila vlnu překvapení v globálním farmaceutickém průmyslu poté, co její nový lék na rakovinu plic ivonescimab překonal v klinických testech v Číně dosavadního lídra trhu, americký Keytruda od společnosti Merck. Tento průlom potvrzuje, že čínský biotechnologický sektor začíná být vážným konkurentem zavedeným západním farmaceutickým gigantům.
Podle údajů zveřejněných na Světové konferenci o rakovině plic pacienti léčení ivonescimabem vykazovali v průměru 11,1 měsíce bez růstu nádoru, zatímco u pacientů užívajících Keytrudu byla tato doba pouhých 5,8 měsíce. To znamená, že nový čínský lék dosáhl téměř dvojnásobné účinnosti oproti nejprodávanějšímu léku na rakovinu plic na světě, píše CNN.
Po oznámení těchto výsledků prudce vzrostly akcie americké společnosti Summit Therapeutics, která získala práva na komercializaci ivonescimabu v Severní Americe a Evropě. Během několika dní na začátku září se jejich hodnota více než zdvojnásobila.
Vývoj v oblasti biotechnologií v Číně prošel dramatickým vývojem. Ještě v 80. letech minulého století byly čínské farmaceutické firmy převážně státní a zaměřovaly se na kopírování již existujících léčiv. V posledních deseti letech však došlo k zásadní změně, kdy se čínské firmy začaly soustředit na vlastní inovace a vyvíjejí moderní léky schopné konkurovat západním produktům.
Společnosti jako AstraZeneca či Merck už podepsaly miliardové dohody s čínskými farmaceutickými firmami na vývoj nových léčiv. Například AstraZeneca investovala 1,92 miliardy dolarů do spolupráce s čínskou CSPC Pharmaceutical Group na vývoji kardiovaskulárních léčiv.
Podle analytiků z HSBC Qianhai Securities se Čína stává inovačním centrem pro celý farmaceutický průmysl. Počet licenčních dohod v oblasti biotechnologií vzrostl z 46 v roce 2017 na více než 200 v loňském roce, přičemž celková hodnota těchto dohod se vyšplhala z 4 miliard dolarů na 57 miliard.
Přestože se čínský farmaceutický průmysl dostává do popředí, na domácím trhu přetrvává nedůvěra vůči místně vyráběným lékům. Generické léky, které mají stejné účinné látky jako originální léky, ale jsou levnější, vyvolávají u čínských pacientů pochybnosti. Nedávno vypukl v Číně skandál kolem kvality některých těchto léků, což vedlo k oficiálnímu vyšetřování.
I když čínský regulační úřad pro léčiva označil obavy za nepodložené, mnoho Číňanů stále upřednostňuje dražší zahraniční léčiva. "Raději si koupím dražší lék, protože kvalita bývá lepší," uvedl jeden z obyvatel Pekingu pro CNN.
Kvalita čínských léků byla v minulosti zpochybňována i v zahraničí. Americká FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) už dříve zamítla některé čínské léky kvůli nedostatečně přísným klinickým testům.
Ivonescimab byl již schválen čínskými regulačními úřady pro některé pacienty s rakovinou plic. K prodeji v USA však povede ještě dlouhá cesta – je nutné provést mezinárodní klinické testy, které by měly proběhnout letos. Pokud i v globálním měřítku prokáže podobně silné účinky, může to znamenat zásadní změnu na trhu s onkologickými léky.
Čína tak postupně přestává být jen "kopírovacím gigantem" a začíná se prosazovat jako skutečný inovační lídr, nejen v oblasti technologií, ale i ve farmaceutickém průmyslu. Otázkou zůstává, zda jsou Spojené státy a další západní země připraveny čelit této nové konkurenci.
Související

Průlom v léčbě astmatu. Vědci mají poprvé po 50 letech nový lék

Němci si schraňují léky, Češi mají nedostatek. Válkův náměstek: Moje zima bude opět tuhá
Aktuálně se děje
před 51 minutami

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
před 1 hodinou

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
před 1 hodinou

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
před 2 hodinami

Toulová dostala Langmajera na vrchol
před 2 hodinami

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
před 3 hodinami

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters
před 4 hodinami

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
před 5 hodinami

Válka na Ukrajině: Čtyři mrtví v Dnipru. Rusko se vysmívá mírovým snahám, říká Zelenskyj
před 7 hodinami

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
před 7 hodinami

Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat
před 8 hodinami

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste
včera

Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny
včera

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump
včera

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla
včera

Myanmar nezvykle požádal o mezinárodní pomoc. Škody jsou podle WHO obrovské
včera

Kamikaze satelity nad našimi hlavami? Tiger team posoudil první návrhy Zlaté kopule
včera
Česká republika zpřísňuje opatření proti šíření slintavky a kulhavky
Státní veterinární správa (SVS) oznámila nová mimořádná veterinární opatření, která mají zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Opatření reagují na rostoucí počet ohnisek v sousedních zemích.
Zdroj: Libor Novák