Jde mu o život, přiznal se Assange v rozhovoru

Londýn - Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange v pátek z utajeného místa odpovídal na dotazy čtenářů webového portálu britského deníku The Guardian. V online rozhovoru mimo jiné uvedl, že si je vědom ohrožení svého života i životů jeho kolegů.

Server WikiLeaks začal v neděli zveřejňovat 250 000 hlášení z amerických ambasád. Depeše jsou plné otevřených hodnocení politických špiček a komentářů k politickým tématům.

Assange se nyní skrývá, patrně je ve Velké Británii. Švédové na něj vydali mezinárodní zatykač kvůli obvinění ze znásilnění, sexuálního obtěžování a nezákonného nátlaku. Australan tvrdí, že je nevinen a stal se obětí pomlouvačné kampaně.

Začátek rozhovoru provázely technické potíže, které se však podařilo odstranit. Z časových důvodů Assange nezodpověděl všechny položené dotazy a bylo patrné, že se chce zaměřit na co nejvíce témat.

Během rozhovoru sdělil, že si je vědom ohrožení života. "Hrozby vůči našim životům jsou známé. My ale přijímáme potřebná preventivní opatření v takovém rozsahu, kterého jsme schopni," uvedl Assange.

Otázky čtenářů se týkaly nejen nejnovějšího zveřejnění diplomatických depeší z amerických ambasád, ale také principů skupiny WikiLeaks a Assange samotného.

Otázky kladli především lidé, kteří Assangeovu projektu fandí. Na obsáhlejší kritickou poznámku bývalého britského diplomata, který vyjádřil přesvědčení, že Assangeův poslední počin "podrývá podstatu diplomacie", devětatřicetiletý Assange neodpověděl. Diplomatově námitce by dle svých slov věnoval pozornost v případě, že by byla formulovaná jako stručný dotaz.

Assange v rozhovoru odmítl komentovat, zda citlivé dokumenty skutečně vynesl dvaadvacetiletý americký svobodník Bradley Manning. Informátora nicméně označil za hrdinu.

Na dotaz, proč se rozhodl vystupovat veřejně a dát tak WikiLeaks "tvář", odvětil, že se tak rozhodl poté, co se začaly objevovat spekulace o tom, kdo za projektem stojí. Dodal také, že bylo nutné, aby na sebe někdo vzal zodpovědnost i v očích veřejnosti.

Vyjádřil se také ke slovům Toma Flanagana, bývalého poradce kanadského premiéra Stephena Harpera, který je přesvědčen, že novinář by měl za své činy zemřít. Assange Flanaganův výrok považuje za "podněcování k vraždě", za které by mělo padnout obvinění.

Assange také zopakoval základní princip, který musí přispěvatelé WikiLeaks dodržet: skupina přijímá pouze originály dokumentů, přičemž poskytovatel nesmí být zároveň také jejich autorem.

Související

Julian Assange, autor: David G. Silvers, Cancillería del Ecuador

Julian Assange se dohodl s úřady. Bude volný

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se tento týden podle očekávání přizná k porušení amerického zákona o špionáži v rámci dohody s americkými úřady. Tato dohoda by mohla ukončit jeho věznění v Británii a umožnit mu návrat domů, jak vyplývá ze soudních dokumentů. Uvedla to agentura Reuters.
Zatčení Juliana Assangeho

Julian Assange nemá být vydán do USA, rozhodl britský soud

Britský soud dnes rozhodl, že zakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange by neměl být vydán do Spojených států, kde čelí obviněním z porušení špionážního zákona a ze spiknutí s cílem získat americké tajné dokumenty nabouráním se do vládních počítačů. Rozhodnutí bylo zdůvodněno obavou z vazebních podmínek v USA a z toho, že by Assange mohl spáchat sebevraždu. Informovala o tom agentura Reuters. Devětačtyřicetiletému Australanovi by v USA hrozil trest až 175 let vězení.

Více souvisejících

Wikileaks

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy