Byl Ludvík II., jeden z posledních bavorských králů, skutečně šílený?

Záhadná smrt Ludvíka II. Bavorského ukončila jeden krátký a tajemný život. Díky svým skutkům si vysloužil přezdívku pohádkový král, ale pro své ministry byl jen duševně nemocným mužem. Ludvík II. vedl osamělý život a v myšlenkách se neustále pohyboval mezi říší snů a realitou. Jeho odkazem jsou nejen obdivuhodné zámky, ale i legendy o jeho životě a smrti.

V noci z 11. na 12. července 1886 k zámku Neuschwanstein neohlášeně přijel kočár. Král Ludvík II. Bavorský do něj ochotně nastoupil. Tehdy ještě nevěděl, že ho zemská vláda svrhla a označila ho za nesvéprávného. Velmi pravděpodobně vůbec netušil, že to bude jeho poslední cesta. Kočár krále odvezl k jeho letnímu sídlu, na zámek Berg.

Vila se ale nápadně změnila a pro Ludvíka II. se stala luxusním vězením. Za zavřenými dveřmi ho prohlédl lékař Bernhard von Gudden. Tento lékař byl jedním ze čtyř odborníků, kteří ve velmi krátké době posoudili králův duševní stav. Bez toho, aniž by vladaře byť jen jedinkrát viděli. Svou diagnózu opřeli o dopisy, jež Ludvík II. vyhodil do odpadkového koše. Diagnózou si však byli skálopevně jistí, král podle nich trpěl nevyléčitelnou psychotickou schizofrenií.  

Členové mnichovské vlády následně požadovali, aby se Ludvík II. vzdal trůnu. Nebyl prý již schopný vykonávat svůj úřad. 

Utopil se, nebo byl zastřelen?

13. června 1886 ve večerních hodinách se Ludvík II. vydal společně s von Guddenem na krátkou procházku. Ani ne o hodinu později byl král po smrti a von Gudden uškrcený.

Jak se to celé odehrálo? Chtěl von Gudden Ludvíka II. zastavit nebo ho zavraždit? A co král sám, pokusil se spáchat sebevraždu, nebo zemřel následkem srdečního selhání ve studené vodě?

Někdo ze služebnictva prý slyšel i výstřel. Oficiální záznamy o tom ale neexistují, protože nikdo ze služebných nebyl zbaven mlčenlivosti. Ani přizvanému lékaři nebylo povoleno zmiňovat se o střelné ráně. Dobová prohlášení uvádějí, že se Ludvík II. utopil. Dnešní odborníci to ale nepovažují za pravděpodobné. Jak se mohl 1,93 metru vysoký král utopit v mělké části jezera? 

Poddaných se stranil

Kdo by měl k vraždě nejlepší motiv? Finanční situace vladaře byla velmi špatná a zahraniční banky mu vyhrožovaly exekucí. To dělalo starosti i jeho mnohým ministrům. 

Ludvík II. se podle článku Claudie Frickelové pro web.de od jiných králů značně odlišoval. V noci se nejraději procházel svými zámky a přírodou. Svým poddaným se zpravidla vyhýbal. Na druhé straně je při setkání v kostele velkoryse obdarovával.

Po své korunovaci v roce 1864 se 18letý Ludvík II. rozhodl být mocným a moudrým vladařem. Již po pěti letech se ale pokusil uskutečnit svůj bláznivý sen a postavit monumentální zámek Neuschwanstein. Nehledě na finance ho nechal vybavit nejmodernější technikou včetně horkovzdušného vytápění.

Sladké sny vystřídala noční můra 

Jeho druhým architektonickým počinem se v roce 1870 stala královská vila Linderhof. Zasněný král se rád vydával do umělé jeskyně a nechával se oslnit světelnými efekty a nedalekým jezerem. 

Stavbu třetího a posledního zámku Herrenchiemsee Ludvík II. zahájil v roce 1878. Bavorský král ho věnoval svému vzoru, tehdy již zesnulému francouzskému králi Ludvíku XIV., kterému nechal postavit i přijímací sál a ložnici. Přestože se náklady na stavbu neustále zvyšovaly, Ludvík II. trval na tom, že se musí pokračovat.  

Ludvík II. se nakonec ponořil do sebe. Brzy přestal rozlišovat mezi svou fantazií a realitou a v nočních můrách ho opakovaně pronásledoval podivný vrah. Král začal podezírat své okolí a uvěřil své vlastní domněnce, že se ho někdo pokouší zabít. Na své vladařské povinnosti rezignoval a svým ministrům tak dal záminku ke svému umístění do domácího vězení.

„Ty nejkrásnější sny nakonec vystřídaly ty nejhorší,“ uvedla Claudia Frickelová. „I pohádkový král musí zemřít.“

Související

Více souvisejících

Ludvík II. Bavorský schizofrenie Německo historie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy