Záhadná smrt Ludvíka II. Bavorského ukončila jeden krátký a tajemný život. Díky svým skutkům si vysloužil přezdívku pohádkový král, ale pro své ministry byl jen duševně nemocným mužem. Ludvík II. vedl osamělý život a v myšlenkách se neustále pohyboval mezi říší snů a realitou. Jeho odkazem jsou nejen obdivuhodné zámky, ale i legendy o jeho životě a smrti.
V noci z 11. na 12. července 1886 k zámku Neuschwanstein neohlášeně přijel kočár. Král Ludvík II. Bavorský do něj ochotně nastoupil. Tehdy ještě nevěděl, že ho zemská vláda svrhla a označila ho za nesvéprávného. Velmi pravděpodobně vůbec netušil, že to bude jeho poslední cesta. Kočár krále odvezl k jeho letnímu sídlu, na zámek Berg.
Vila se ale nápadně změnila a pro Ludvíka II. se stala luxusním vězením. Za zavřenými dveřmi ho prohlédl lékař Bernhard von Gudden. Tento lékař byl jedním ze čtyř odborníků, kteří ve velmi krátké době posoudili králův duševní stav. Bez toho, aniž by vladaře byť jen jedinkrát viděli. Svou diagnózu opřeli o dopisy, jež Ludvík II. vyhodil do odpadkového koše. Diagnózou si však byli skálopevně jistí, král podle nich trpěl nevyléčitelnou psychotickou schizofrenií.
Členové mnichovské vlády následně požadovali, aby se Ludvík II. vzdal trůnu. Nebyl prý již schopný vykonávat svůj úřad.
Utopil se, nebo byl zastřelen?
13. června 1886 ve večerních hodinách se Ludvík II. vydal společně s von Guddenem na krátkou procházku. Ani ne o hodinu později byl král po smrti a von Gudden uškrcený.
Jak se to celé odehrálo? Chtěl von Gudden Ludvíka II. zastavit nebo ho zavraždit? A co král sám, pokusil se spáchat sebevraždu, nebo zemřel následkem srdečního selhání ve studené vodě?
Někdo ze služebnictva prý slyšel i výstřel. Oficiální záznamy o tom ale neexistují, protože nikdo ze služebných nebyl zbaven mlčenlivosti. Ani přizvanému lékaři nebylo povoleno zmiňovat se o střelné ráně. Dobová prohlášení uvádějí, že se Ludvík II. utopil. Dnešní odborníci to ale nepovažují za pravděpodobné. Jak se mohl 1,93 metru vysoký král utopit v mělké části jezera?
Poddaných se stranil
Kdo by měl k vraždě nejlepší motiv? Finanční situace vladaře byla velmi špatná a zahraniční banky mu vyhrožovaly exekucí. To dělalo starosti i jeho mnohým ministrům.
Ludvík II. se podle článku Claudie Frickelové pro web.de od jiných králů značně odlišoval. V noci se nejraději procházel svými zámky a přírodou. Svým poddaným se zpravidla vyhýbal. Na druhé straně je při setkání v kostele velkoryse obdarovával.
Po své korunovaci v roce 1864 se 18letý Ludvík II. rozhodl být mocným a moudrým vladařem. Již po pěti letech se ale pokusil uskutečnit svůj bláznivý sen a postavit monumentální zámek Neuschwanstein. Nehledě na finance ho nechal vybavit nejmodernější technikou včetně horkovzdušného vytápění.
Sladké sny vystřídala noční můra
Jeho druhým architektonickým počinem se v roce 1870 stala královská vila Linderhof. Zasněný král se rád vydával do umělé jeskyně a nechával se oslnit světelnými efekty a nedalekým jezerem.
Stavbu třetího a posledního zámku Herrenchiemsee Ludvík II. zahájil v roce 1878. Bavorský král ho věnoval svému vzoru, tehdy již zesnulému francouzskému králi Ludvíku XIV., kterému nechal postavit i přijímací sál a ložnici. Přestože se náklady na stavbu neustále zvyšovaly, Ludvík II. trval na tom, že se musí pokračovat.
Ludvík II. se nakonec ponořil do sebe. Brzy přestal rozlišovat mezi svou fantazií a realitou a v nočních můrách ho opakovaně pronásledoval podivný vrah. Král začal podezírat své okolí a uvěřil své vlastní domněnce, že se ho někdo pokouší zabít. Na své vladařské povinnosti rezignoval a svým ministrům tak dal záminku ke svému umístění do domácího vězení.
„Ty nejkrásnější sny nakonec vystřídaly ty nejhorší,“ uvedla Claudia Frickelová. „I pohádkový král musí zemřít.“
15. července 2025 11:49
Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky
Související

Utopili "pohádkového krále" v jezeře? Smrt Ludvíka II. Bavorského je dodnes záhadou
Ludvík II. Bavorský , schizofrenie , Německo , historie
Aktuálně se děje
před 3 minutami

Tropické počasí se do Česka nevrátí ani příští týden, naopak dorazí další deště
včera

Mírové rozhovory Hamásem zkrachovaly. Co to znamená pro Pásmo Gazy?
včera

O víkendu se rozhodne. Von der Leyenová a Trump se setkají kvůli obchodní dohodě mezi EU a USA
včera

Na Ukrajinu dorazily americké tanky M1A1 Abrams
včera

Formace i klamné cíle pro rakety. Jak ruské útoky dronů ničí odhodlání Ukrajiny?
včera

Má Putina za přítele nebo protivníka? Trumpovy snahy ukončit válku selhaly na všech frontách
včera

Můžeme být mrtví, ale až do smrti zůstaneme svobodní, říká Zolotukhin. Ukrajinci i během války nastavují prezidentovi červené čáry
včera

Kde bere Rusko drony k útoku na Ukrajinu? Dokument poskytl unikátní pohled do utajované továrny
včera

Ukrajina usiluje o deset systémů Patriot, zatím má zajištěny pouze tři
včera

Trump tu nebude navždy, říká expertka. EU čelí tlaku obchodnímu tlaku USA a hledá cestu ven
včera

Gaza na pokraji humanitární katastrofy: Dochází potraviny pro podvyživené děti, jednání o příměří se zastavila
včera

Počasí: Nová výstraha meteorologů. Česko opět zasáhnou silné bouřky
včera

Jak zabránit vyhynutí? Drony shazují na Havajské ostrovy tisíce komárů
včera

Střety na hranici Thajska a Kambodže pokračují. Více než 100 000 lidí bylo evakuováno
včera

Zemřel legendární zápasník Hulk Hogan, byl největší ikonou profesionálního wrestlingu
včera

Krok, který v historii nemá obdoby. Francie uznává palestinský stát
včera

Letní počasí bude i nadále příjemné, vyplývá z předpovědi
24. července 2025 21:55

Metro ovlivní výluka. Přestup mezi linkami bude složitější
24. července 2025 19:19

Tragický požár v Poděbradech nepřežil jeden člověk
24. července 2025 18:30
Průkopník secesního umění u nás. Alfons Mucha se narodil před 165 lety
Přesně před 165 lety, 24. července 1860, se narodil Alfons Mucha: významný umělec českého původu a jakýsi symbol secese, který se proslavil zejména v zahraničí. V rodné zemi strávil jenom zlomek svého života, zanechal zde ovšem nesmazatelnou stopu. Jeho dílo se objevilo na prvních československých poštovních známkách nebo bankovkách, cyklus monumentálních obrazů s názvem Slovanská epopej nemá obdoby.
Zdroj: Lucie Žáková