Byl Ludvík II., jeden z posledních bavorských králů, skutečně šílený?

Záhadná smrt Ludvíka II. Bavorského ukončila jeden krátký a tajemný život. Díky svým skutkům si vysloužil přezdívku pohádkový král, ale pro své ministry byl jen duševně nemocným mužem. Ludvík II. vedl osamělý život a v myšlenkách se neustále pohyboval mezi říší snů a realitou. Jeho odkazem jsou nejen obdivuhodné zámky, ale i legendy o jeho životě a smrti.

V noci z 11. na 12. července 1886 k zámku Neuschwanstein neohlášeně přijel kočár. Král Ludvík II. Bavorský do něj ochotně nastoupil. Tehdy ještě nevěděl, že ho zemská vláda svrhla a označila ho za nesvéprávného. Velmi pravděpodobně vůbec netušil, že to bude jeho poslední cesta. Kočár krále odvezl k jeho letnímu sídlu, na zámek Berg.

Vila se ale nápadně změnila a pro Ludvíka II. se stala luxusním vězením. Za zavřenými dveřmi ho prohlédl lékař Bernhard von Gudden. Tento lékař byl jedním ze čtyř odborníků, kteří ve velmi krátké době posoudili králův duševní stav. Bez toho, aniž by vladaře byť jen jedinkrát viděli. Svou diagnózu opřeli o dopisy, jež Ludvík II. vyhodil do odpadkového koše. Diagnózou si však byli skálopevně jistí, král podle nich trpěl nevyléčitelnou psychotickou schizofrenií.  

Členové mnichovské vlády následně požadovali, aby se Ludvík II. vzdal trůnu. Nebyl prý již schopný vykonávat svůj úřad. 

Utopil se, nebo byl zastřelen?

13. června 1886 ve večerních hodinách se Ludvík II. vydal společně s von Guddenem na krátkou procházku. Ani ne o hodinu později byl král po smrti a von Gudden uškrcený.

Jak se to celé odehrálo? Chtěl von Gudden Ludvíka II. zastavit nebo ho zavraždit? A co král sám, pokusil se spáchat sebevraždu, nebo zemřel následkem srdečního selhání ve studené vodě?

Někdo ze služebnictva prý slyšel i výstřel. Oficiální záznamy o tom ale neexistují, protože nikdo ze služebných nebyl zbaven mlčenlivosti. Ani přizvanému lékaři nebylo povoleno zmiňovat se o střelné ráně. Dobová prohlášení uvádějí, že se Ludvík II. utopil. Dnešní odborníci to ale nepovažují za pravděpodobné. Jak se mohl 1,93 metru vysoký král utopit v mělké části jezera? 

Poddaných se stranil

Kdo by měl k vraždě nejlepší motiv? Finanční situace vladaře byla velmi špatná a zahraniční banky mu vyhrožovaly exekucí. To dělalo starosti i jeho mnohým ministrům. 

Ludvík II. se podle článku Claudie Frickelové pro web.de od jiných králů značně odlišoval. V noci se nejraději procházel svými zámky a přírodou. Svým poddaným se zpravidla vyhýbal. Na druhé straně je při setkání v kostele velkoryse obdarovával.

Po své korunovaci v roce 1864 se 18letý Ludvík II. rozhodl být mocným a moudrým vladařem. Již po pěti letech se ale pokusil uskutečnit svůj bláznivý sen a postavit monumentální zámek Neuschwanstein. Nehledě na finance ho nechal vybavit nejmodernější technikou včetně horkovzdušného vytápění.

Sladké sny vystřídala noční můra 

Jeho druhým architektonickým počinem se v roce 1870 stala královská vila Linderhof. Zasněný král se rád vydával do umělé jeskyně a nechával se oslnit světelnými efekty a nedalekým jezerem. 

Stavbu třetího a posledního zámku Herrenchiemsee Ludvík II. zahájil v roce 1878. Bavorský král ho věnoval svému vzoru, tehdy již zesnulému francouzskému králi Ludvíku XIV., kterému nechal postavit i přijímací sál a ložnici. Přestože se náklady na stavbu neustále zvyšovaly, Ludvík II. trval na tom, že se musí pokračovat.  

Ludvík II. se nakonec ponořil do sebe. Brzy přestal rozlišovat mezi svou fantazií a realitou a v nočních můrách ho opakovaně pronásledoval podivný vrah. Král začal podezírat své okolí a uvěřil své vlastní domněnce, že se ho někdo pokouší zabít. Na své vladařské povinnosti rezignoval a svým ministrům tak dal záminku ke svému umístění do domácího vězení.

„Ty nejkrásnější sny nakonec vystřídaly ty nejhorší,“ uvedla Claudia Frickelová. „I pohádkový král musí zemřít.“

Související

Více souvisejících

Ludvík II. Bavorský schizofrenie Německo historie

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy