Záhadná smrt Ludvíka II. Bavorského ukončila jeden krátký a tajemný život. Díky svým skutkům si vysloužil přezdívku pohádkový král, ale pro své ministry byl jen duševně nemocným mužem. Ludvík II. vedl osamělý život a v myšlenkách se neustále pohyboval mezi říší snů a realitou. Jeho odkazem jsou nejen obdivuhodné zámky, ale i legendy o jeho životě a smrti.
V noci z 11. na 12. července 1886 k zámku Neuschwanstein neohlášeně přijel kočár. Král Ludvík II. Bavorský do něj ochotně nastoupil. Tehdy ještě nevěděl, že ho zemská vláda svrhla a označila ho za nesvéprávného. Velmi pravděpodobně vůbec netušil, že to bude jeho poslední cesta. Kočár krále odvezl k jeho letnímu sídlu, na zámek Berg.
Vila se ale nápadně změnila a pro Ludvíka II. se stala luxusním vězením. Za zavřenými dveřmi ho prohlédl lékař Bernhard von Gudden. Tento lékař byl jedním ze čtyř odborníků, kteří ve velmi krátké době posoudili králův duševní stav. Bez toho, aniž by vladaře byť jen jedinkrát viděli. Svou diagnózu opřeli o dopisy, jež Ludvík II. vyhodil do odpadkového koše. Diagnózou si však byli skálopevně jistí, král podle nich trpěl nevyléčitelnou psychotickou schizofrenií.
Členové mnichovské vlády následně požadovali, aby se Ludvík II. vzdal trůnu. Nebyl prý již schopný vykonávat svůj úřad.
Utopil se, nebo byl zastřelen?
13. června 1886 ve večerních hodinách se Ludvík II. vydal společně s von Guddenem na krátkou procházku. Ani ne o hodinu později byl král po smrti a von Gudden uškrcený.
Jak se to celé odehrálo? Chtěl von Gudden Ludvíka II. zastavit nebo ho zavraždit? A co král sám, pokusil se spáchat sebevraždu, nebo zemřel následkem srdečního selhání ve studené vodě?
Někdo ze služebnictva prý slyšel i výstřel. Oficiální záznamy o tom ale neexistují, protože nikdo ze služebných nebyl zbaven mlčenlivosti. Ani přizvanému lékaři nebylo povoleno zmiňovat se o střelné ráně. Dobová prohlášení uvádějí, že se Ludvík II. utopil. Dnešní odborníci to ale nepovažují za pravděpodobné. Jak se mohl 1,93 metru vysoký král utopit v mělké části jezera?
Poddaných se stranil
Kdo by měl k vraždě nejlepší motiv? Finanční situace vladaře byla velmi špatná a zahraniční banky mu vyhrožovaly exekucí. To dělalo starosti i jeho mnohým ministrům.
Ludvík II. se podle článku Claudie Frickelové pro web.de od jiných králů značně odlišoval. V noci se nejraději procházel svými zámky a přírodou. Svým poddaným se zpravidla vyhýbal. Na druhé straně je při setkání v kostele velkoryse obdarovával.
Po své korunovaci v roce 1864 se 18letý Ludvík II. rozhodl být mocným a moudrým vladařem. Již po pěti letech se ale pokusil uskutečnit svůj bláznivý sen a postavit monumentální zámek Neuschwanstein. Nehledě na finance ho nechal vybavit nejmodernější technikou včetně horkovzdušného vytápění.
Sladké sny vystřídala noční můra
Jeho druhým architektonickým počinem se v roce 1870 stala královská vila Linderhof. Zasněný král se rád vydával do umělé jeskyně a nechával se oslnit světelnými efekty a nedalekým jezerem.
Stavbu třetího a posledního zámku Herrenchiemsee Ludvík II. zahájil v roce 1878. Bavorský král ho věnoval svému vzoru, tehdy již zesnulému francouzskému králi Ludvíku XIV., kterému nechal postavit i přijímací sál a ložnici. Přestože se náklady na stavbu neustále zvyšovaly, Ludvík II. trval na tom, že se musí pokračovat.
Ludvík II. se nakonec ponořil do sebe. Brzy přestal rozlišovat mezi svou fantazií a realitou a v nočních můrách ho opakovaně pronásledoval podivný vrah. Král začal podezírat své okolí a uvěřil své vlastní domněnce, že se ho někdo pokouší zabít. Na své vladařské povinnosti rezignoval a svým ministrům tak dal záminku ke svému umístění do domácího vězení.
„Ty nejkrásnější sny nakonec vystřídaly ty nejhorší,“ uvedla Claudia Frickelová. „I pohádkový král musí zemřít.“
Související

Utopili "pohádkového krále" v jezeře? Smrt Ludvíka II. Bavorského je dodnes záhadou
Ludvík II. Bavorský , schizofrenie , Německo , historie
Aktuálně se děje
před 8 minutami

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout
před 1 hodinou

Trump hodlá ulevit automobilkám. Nebudou muset platit některá cla
před 1 hodinou

Ruské útoky na Ukrajinu sílí. Osm mrtvých a desítky zraněných během jediného dne
před 2 hodinami

Španělsko a Portugalsko se vzpamatovávají po blackoutu. Elektřina je zpět, ale chaos trvá
před 5 hodinami

Carney pronesl ostrý povolební projev: Trump je hrozba. Snaží se nás zlomit a podmanit
před 6 hodinami

Volby v Kanadě: Liberálové slaví nečekané vítězství, jak se jim povedlo porazit konzervativce?
před 7 hodinami

Počasí se o prodlouženém víkendu ochladí. Letní teploty vystřídá déšť a bouřky
Aktualizováno před 9 hodinami

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb
včera

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump
včera

Proč zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku? A co to znamená pro Evropu a její energetické sítě?
včera

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci
včera

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině
včera

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo
včera

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku
Aktualizováno včera

Blackout v Evropě: Bez proudu je Španělsko i Portugalsko, vypukl chaos, doprava zkolabovala
včera

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok
včera

Sto dnů chaosu: Změny v Bílém domě způsobují destabilizaci a konflikt po celém světě
včera

Izrael proměnil Gazu v masový hrob, zaznělo na půdě Mezinárodního soudního dvora
včera

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert
včera
Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik
Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.
Zdroj: Jakub Jurek