Utopili "pohádkového krále" v jezeře? Smrt Ludvíka II. Bavorského je dodnes záhadou

Pohádkový král Ludvík II. Bavorský byl na svou dobu netypickým panovníkem. Miloval hudbu, umění a královskou kasu téměř zruinoval výstavbou romantických zámků. Král zemřel za podivných okolností u jezera Starnberk. Dodnes je jeho smrt, kterou mohli mít v zájmu bavorští ministři, zahalena tajemstvím.

Pohádkový král Ludvík II. Bavor je spjat také s našimi dějinami. Jeho sestřenicí nebyl nikdo jiný, než naše císařovna a manželka Františka Josefa I., Alžběta „Sissi“. Milovník umění a velký podivín Ludvík pocházel z rodu Wittelsbachů, z jehož bavorské větve byla i rakouská císařovna. Oba příbuzní spolu byli citově velmi spjati, císařovna často jezdila navštěvovat svého bratrance. Ludvíkův bratr Oto trpěl duševní nemocí a dá se říci, že bavorská rodina byla jakýmsi cejchem podivínství zatížena celá.

Ludvík II. nastoupil na bavorský trůn v roce 1864 ve svých osmnácti letech. V témže roce se spřátelil právě s Alžbětou, která ho zcela okouzlila. Vláda Ludvíka nebyla nikterak oslnivá, královskou pokladnu zatěžoval velkými výdaji na umění a stavbu nových zámků, proto se mu také říká „pohádkový král“. Jeho velkou vášní byla také hudba, miloval německého skladatele Richarda Wagnera. Ten i na Ludvíkově dvoře působil, složil tam například známou hudební báseň Prsten Nibelungův. Ludvík se nikdy neoženil a nezplodil ani žádného potomka, podle historiků byl homosexuál, náklonnost k ženám byla čistě přátelského charakteru.

Válka Ludvíkovi nic neříkala, raději stavěl zámky

Se svou sestřenicí měl Ludvík mnoho společných názorů. Oba byli v podstatě „antisystémoví“ – příčily se jim panovnické povinnosti, reprezentování a raději unikali z reality cestováním.

Co se týče politiky, Ludvík musel pomoci spojeneckému Rakousku, které bylo v roce 1866 ve válce s Pruskem. Jelikož Ludvík neoplýval vojensko-strategickými znalostmi a ostatně ani zájmem, přenechal válečné záležitosti svým rádcům a ministrům. Rakousko bohužel válku prohrálo a s ním i Bavorsko. Ludvíkova armáda se musela podřídit pruské, navíc musely být Prusku vyplacené válečné náhrady. Po válce prusko-francouzské se Ludvík zcela stáhl a unikal do svého světa na své nově vybudované zámky. Nejznámějším takovým zámkem je Neuschwanstein, Herrenchiemsee a Linderhof – všechny jsou dodnes hojně navštěvovány turisty. Na blízku mu nebyl ani jeho milovaný skladatel Wagner, jež byl z důvodu nedostatku financí ze dvora odvolán. Postupné vyčerpávání královské poklady začalo zneklidňovat členy bavorské vlády.

Nespokojenost vládních kruhů dospěla do absurdní situace. Ludvík byl v roce 1886 prohlášen za nesvéprávného a zbaven bavorského trůnu. Lékařský posudek údajně sestavili lékaři, kteří krále Anininy předtím neviděli. Na degradaci krále měla mít zájem bavorská vláda poté, co Ludvík ministru financí nařídil, aby prodal Bavorsko a v daleké Jižní Americe koupil novou zemi. Krátce po zbavení svéprávnosti byl král převezen na německý zámek Berg.

Nesvéprávný král byl zbaven trůnu a umístěn na zámek Berg

V zámeckém areálu byl Ludvík obklopen širokým zdravotnickým personálem. Život na zámku nebyl tak špatný, sesazený panovník se měl v podstatě dobře, užíval si velkých přísunů vybraných pochutin a jídla. Jídlu Ludvík holdoval zhruba od svých 20 let, kdy se to začalo projevovat na jeho váze. V neděli 13. června 1886, po jednom takovém vydatném obědě, si vyšel Ludvík na procházku zámeckým parkem, doprovod mu dělal doktor Gudden. Oba dva se však dlouho nevraceli. Až večer ve 23 hodin byla poblíž břehu Starnberského jezera nalezena mrtvá těla Ludvíka a doktora Guddena. Dodnes se nepodařilo zcela objasnit příčinu úmrtí pohádkového krále.

 Podle oficiální verze chtěl Ludvík II. spáchat sebevraždu a jeho doprovázející lékař se mu v tom snažil zabránit. Nicméně dle historiků, ač jde o oficiální verzi, není moc pravděpodobná. V jeho plicích totiž lékaři nenalezli téměř žádnou vodu, zároveň byl sesazený král nalezen bez saka, které bylo pohozeno kousek od břehu. Proč by se jej Ludvík II. zbavoval? Teorie o vraždě taktéž není moc pravděpodobná. Na Ludvíkově těle se nenašly žádné stopy po násilí. Naopak na těle lékaře ano – škrábance na obličeje, modřiny a stopy po škrcení.

 Populární je také teorie útěku. Ludvík se mohl snažit doplavat k nejbližší loďce, v čemž se mu lékař snažil zabránit. Ludvík byl však silnějším soupeřem, lékaře přemohl a při plavbě po jezeře se mu zřejmě zastavilo srdce. Zcela jiný pohled před pár lety nabídl německý historik Siegfried Wichmann. Ten svou teorii opírá o obraz dvorního Ludvíkova malíře Hermanna Kaublacha.

Obraz znázorňuje mrtvého Ludvíka II. krátce poté, co jeho tělo nalezli jeho přátele u Starnberského jezera. Malíř údajně portrét vytvořil přímo u těla mrtvého, jež má plná ústa krve. Z toho historik usuzuje, že Ludvík byl zabit neznámým střelcem dvěma zásahy do panovníkových plic. Psychiatr Gudden měl být údajným komplicem vraha. A jeho zranění na obličeji a stopy po škrcení? Doktora prý později překvapili královi přátelé, kteří objevili královské tělo a začali s přihlížejícím lékařem bojovat. Ludvík II. Bavorský byl pochován 19. Června téhož roku v mnichovském kostele.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie Německo císař František Josef I. císařovna Sissi tajemství záhady Ludvík II. Bavorský

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy