Utopili "pohádkového krále" v jezeře? Smrt Ludvíka II. Bavorského je dodnes záhadou

Pohádkový král Ludvík II. Bavorský byl na svou dobu netypickým panovníkem. Miloval hudbu, umění a královskou kasu téměř zruinoval výstavbou romantických zámků. Král zemřel za podivných okolností u jezera Starnberk. Dodnes je jeho smrt, kterou mohli mít v zájmu bavorští ministři, zahalena tajemstvím.

Pohádkový král Ludvík II. Bavor je spjat také s našimi dějinami. Jeho sestřenicí nebyl nikdo jiný, než naše císařovna a manželka Františka Josefa I., Alžběta „Sissi“. Milovník umění a velký podivín Ludvík pocházel z rodu Wittelsbachů, z jehož bavorské větve byla i rakouská císařovna. Oba příbuzní spolu byli citově velmi spjati, císařovna často jezdila navštěvovat svého bratrance. Ludvíkův bratr Oto trpěl duševní nemocí a dá se říci, že bavorská rodina byla jakýmsi cejchem podivínství zatížena celá.

Ludvík II. nastoupil na bavorský trůn v roce 1864 ve svých osmnácti letech. V témže roce se spřátelil právě s Alžbětou, která ho zcela okouzlila. Vláda Ludvíka nebyla nikterak oslnivá, královskou pokladnu zatěžoval velkými výdaji na umění a stavbu nových zámků, proto se mu také říká „pohádkový král“. Jeho velkou vášní byla také hudba, miloval německého skladatele Richarda Wagnera. Ten i na Ludvíkově dvoře působil, složil tam například známou hudební báseň Prsten Nibelungův. Ludvík se nikdy neoženil a nezplodil ani žádného potomka, podle historiků byl homosexuál, náklonnost k ženám byla čistě přátelského charakteru.

Válka Ludvíkovi nic neříkala, raději stavěl zámky

Se svou sestřenicí měl Ludvík mnoho společných názorů. Oba byli v podstatě „antisystémoví“ – příčily se jim panovnické povinnosti, reprezentování a raději unikali z reality cestováním.

Co se týče politiky, Ludvík musel pomoci spojeneckému Rakousku, které bylo v roce 1866 ve válce s Pruskem. Jelikož Ludvík neoplýval vojensko-strategickými znalostmi a ostatně ani zájmem, přenechal válečné záležitosti svým rádcům a ministrům. Rakousko bohužel válku prohrálo a s ním i Bavorsko. Ludvíkova armáda se musela podřídit pruské, navíc musely být Prusku vyplacené válečné náhrady. Po válce prusko-francouzské se Ludvík zcela stáhl a unikal do svého světa na své nově vybudované zámky. Nejznámějším takovým zámkem je Neuschwanstein, Herrenchiemsee a Linderhof – všechny jsou dodnes hojně navštěvovány turisty. Na blízku mu nebyl ani jeho milovaný skladatel Wagner, jež byl z důvodu nedostatku financí ze dvora odvolán. Postupné vyčerpávání královské poklady začalo zneklidňovat členy bavorské vlády.

Nespokojenost vládních kruhů dospěla do absurdní situace. Ludvík byl v roce 1886 prohlášen za nesvéprávného a zbaven bavorského trůnu. Lékařský posudek údajně sestavili lékaři, kteří krále Anininy předtím neviděli. Na degradaci krále měla mít zájem bavorská vláda poté, co Ludvík ministru financí nařídil, aby prodal Bavorsko a v daleké Jižní Americe koupil novou zemi. Krátce po zbavení svéprávnosti byl král převezen na německý zámek Berg.

Nesvéprávný král byl zbaven trůnu a umístěn na zámek Berg

V zámeckém areálu byl Ludvík obklopen širokým zdravotnickým personálem. Život na zámku nebyl tak špatný, sesazený panovník se měl v podstatě dobře, užíval si velkých přísunů vybraných pochutin a jídla. Jídlu Ludvík holdoval zhruba od svých 20 let, kdy se to začalo projevovat na jeho váze. V neděli 13. června 1886, po jednom takovém vydatném obědě, si vyšel Ludvík na procházku zámeckým parkem, doprovod mu dělal doktor Gudden. Oba dva se však dlouho nevraceli. Až večer ve 23 hodin byla poblíž břehu Starnberského jezera nalezena mrtvá těla Ludvíka a doktora Guddena. Dodnes se nepodařilo zcela objasnit příčinu úmrtí pohádkového krále.

 Podle oficiální verze chtěl Ludvík II. spáchat sebevraždu a jeho doprovázející lékař se mu v tom snažil zabránit. Nicméně dle historiků, ač jde o oficiální verzi, není moc pravděpodobná. V jeho plicích totiž lékaři nenalezli téměř žádnou vodu, zároveň byl sesazený král nalezen bez saka, které bylo pohozeno kousek od břehu. Proč by se jej Ludvík II. zbavoval? Teorie o vraždě taktéž není moc pravděpodobná. Na Ludvíkově těle se nenašly žádné stopy po násilí. Naopak na těle lékaře ano – škrábance na obličeje, modřiny a stopy po škrcení.

 Populární je také teorie útěku. Ludvík se mohl snažit doplavat k nejbližší loďce, v čemž se mu lékař snažil zabránit. Ludvík byl však silnějším soupeřem, lékaře přemohl a při plavbě po jezeře se mu zřejmě zastavilo srdce. Zcela jiný pohled před pár lety nabídl německý historik Siegfried Wichmann. Ten svou teorii opírá o obraz dvorního Ludvíkova malíře Hermanna Kaublacha.

Obraz znázorňuje mrtvého Ludvíka II. krátce poté, co jeho tělo nalezli jeho přátele u Starnberského jezera. Malíř údajně portrét vytvořil přímo u těla mrtvého, jež má plná ústa krve. Z toho historik usuzuje, že Ludvík byl zabit neznámým střelcem dvěma zásahy do panovníkových plic. Psychiatr Gudden měl být údajným komplicem vraha. A jeho zranění na obličeji a stopy po škrcení? Doktora prý později překvapili královi přátelé, kteří objevili královské tělo a začali s přihlížejícím lékařem bojovat. Ludvík II. Bavorský byl pochován 19. Června téhož roku v mnichovském kostele.

Související

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili

Byla třetí adventní neděle, 11. prosince roku 1949. V malé obci Číhošť na Vysočině tehdy sloužil mši svatou farář Josef Toufar a při té došlo ke zvláštní události, pro kterou se ujalo označení číhošťský zázrak. Ten odstartoval zatýkání zcela nevinných lidí Státní bezpečností a vykonstruovaný proces, který Toufara připravil o život.
Vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze 2024

Češi před sto lety začali zdobit vánoční stromy ve městech. Mělo to svůj důvod

Přesně před 100 lety o adventu, dne 13. prosince 1924, se v Brně zrodila předvánoční tradice zdobení stromu s charitativním posláním. Pod vánočním stromem na náměstí se totiž objevila kasička pro příspěvky na pomoc chudým a opuštěným dětem. Myšlenka se brzy rozšířila i do dalších měst a stromům se sbírkou pro potřebné se začalo říkat vánoční stromy republiky.

Více souvisejících

historie Německo císař František Josef I. císařovna Sissi tajemství záhady Ludvík II. Bavorský

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy