Evropští obránci spotřebitelů si stěžují na WhatsApp u Evropské komise (EK). Nelíbí se jim způsob, jak komunikační služba uživatele přiměla k přijetí nových pravidel ochrany údajů. Ta jsou podle nich navíc formulována tak vágně, že uživatel nemůže chápat, co vše z nich vyplývá, což by odporovalo evropským zákonům na ochranu spotřebitelů.
Ty vyžadují jasnou a transparentní komunikaci. Stížnost na firmu, kterou vlastní sociální síť Facebook, dnes EK a evropské síti orgánů na ochranu spotřebitele podalo sdružení BEUC zastřešující spotřebitelské organizace napříč Evropou.
WhatsApp počátkem roku informoval své zhruba dvě miliardy uživatelů, že pokud chtějí dál bezplatně využívat jeho služby, musejí souhlasit s novými uživatelskými pravidly. Od 15. května je pak zavedl, i když se zpožděním kvůli protestům. Tvrdil, že změny nijak nesníží ochranu soukromí uživatelů a že k nim přistupuje zejména proto, aby mohl rozšířit nabídku, hlavně komunikaci s podniky.
Kritici se obávali, že by WhatsApp mohl začít sdílet více údajů s mateřským Facebookem, což byl podle nich také hlavní záměr změn. Několik zemí včetně Německa Facebooku sdílení dat z WhatsAppu na přechodnou dobu zakázalo.
BEUC se nelíbí způsob, jak komunikační služba přijetí nových pravidel vymáhala. Podle jeho ředitelky Monique Goyensové služba WhatsApp uživatele "měsíce bombardovala agresivními a opakovanými zprávami". Podle BEUC uživatelé neměli šanci učinit si jasný obrázek o dopadech změn na ochranu jejich soukromého života, zvlášť pokud jde o převádění osobních údajů Facebooku a třetím stranám.
WhatsApp už dříve po kritice přišel s ústupky. Původně chtěl uživatelům, kteří nová pravidla neodsouhlasí, postupně základní funkce znepřístupnit. Teď už jim ale nic nehrozí. Pouze nové funkce budou přístupné jen po souhlasu s novými podmínkami.
Šéf WhatsAppu Will Cathcart před několika týdny přiznal chyby v komunikaci při oznamování nových pravidel. Dodal ale, že většina uživatelů nová pravidla přijala.
Nyní je na EK a na národních úřadech pro ochranu spotřebitele, jestli se rozhodnou zahájit vyšetřování. BEUC sdružuje 46 organizací na ochranu spotřebitelů ze 32 evropských zemí.
Související
Ruské úřady nařídily úplné zablokování WhatsAppu. Chtějí dostat uživatele na státem sledované aplikace
Evropská komise zasáhla proti WhatsAppu. Populární aplikaci zřejmě čeká zásadní změna
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Si Ťin-pching prolomil mlčení. Poprvé se vyjádřil k čistkám ve velení armády
před 1 hodinou
Ruské úřady nařídily úplné zablokování WhatsAppu. Chtějí dostat uživatele na státem sledované aplikace
před 2 hodinami
Z olympiády byl vyloučen ukrajinský skeletonista. Měl na helmě sportovce zabité během války
před 2 hodinami
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
před 3 hodinami
Hygienici stahují z trhu kojenecké výživy. Mohou být kontaminované
před 4 hodinami
Hluboká krize důvěry. Lidé už ve spojenectví s USA nevěří, co bude po odchodu Trumpa nikdo netuší
před 5 hodinami
10 milionů, jinak konec dohod s EU. Švýcarsko čeká v létě bizarní hlasování
před 5 hodinami
Republikáni se postavili Bílému domu, blokují cla proti Kanadě. Čekají vás problémy, vzkázal jim Trump
před 6 hodinami
Počasí se citelně ochladí. O víkendu se vrátí silné mrazy
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
včera
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
včera
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
včera
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
včera
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
včera
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
Až bude ve čtvrtek na programu v rámci Zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo pětikilometrový rychlobruslařský závod žen, čeští fanoušci v něm budou moct fandit loučící se legendě Martině Sáblíkové. Ta totiž dostala svolení od lékařů, že se může závodu zúčastnit poté, co nemohla kvůli nemoci závodit na tříkilometrové trati.
Zdroj: David Holub