Facebook blokuje obsah Tálibánu, považuje ho za nebezpečný. Twitter podle všeho ne

Společnost Facebook potvrdila, že bude nadále blokovat obsah související s radikálním islamistickým hnutím Tálibán, které považuje za teroristickou organizaci. Napsal to dnes server BBC News. Tálibán získal v posledních dnech opět kontrolu nad Afghánistánem, jeho představitelé po obsazení metropole Kábulu vyhlásili konec bojů.

Opatření se vztahuje i na Instagram, sociální síť pro sdílení fotografií, a Whatsapp, což je aplikace umožňující výměnu zpráv a multimediálních souborů. Facebook obě tyto platformy vlastní.

Facebook považuje hnutí za "nebezpečnou organizaci", protože Spojené státy na některé členy hnutí uvalily sankce za terorismus, řekl mluvčí společnosti. "To znamená, že odstraňujeme účty spravované přímo Tálibánem nebo jeho jménem a ty, které ho vychvalují nebo podporují," uvedl.

„Máme také specializovaný tým afghánských odborníků, kteří jsou rodilými mluvčími paštštiny a darí a rozumí místním souvislostem. Pomáhají nám identifikovat vznikající problémy na platformě a upozorňují na ně,“ dodal mluvčí.

Podle médií ale existují informace, že Tálibán ke své komunikaci využívá právě aplikaci Whatsapp. Ta má koncové šifrování, což znamená, že ani společnost Facebook nevidí, o čem si její uživatelé píší.

"Jako poskytovatel soukromé služby na posílání zpráv nemáme přístup k osobním konverzacím. Když zjistíme, že aplikaci používá sankciovaný jednotlivec nebo organizace, zasáhneme," sdělil mluvčí aplikace serveru Vice.

Facebook využívá umělou inteligenci k posuzování nezašifrovaných informací jako jsou jména, profilové fotky či popisky skupin a proto je schopen v některých případech zasáhnout, vysvětlil mluvčí společnosti serveru CNBC.

Pod tlakem se kvůli Tálibánu ocitl i konkurenční technologický gigant Twitter nebo server na sdílení videí YouTube, který vlastní společnost Alphabet.

Mluvčí společnosti Twitter uvedl, že firma dbá na své zásady ohledně teroristických organizací a podněcování nenávistného chování. Neupřesnil ale, jak se vztahují na Tálibán. Jeho představitelé prostřednictvím twitteru běžně komunikují a mají tisíce sledujících.

"Situace v Afghánistánu se rychle vyvíjí. Zaznamenali jsme Afghánce, kteří twitter využívají ke shánění pomoci. Hlavní prioritou naší společnosti je, aby všichni zůstali v bezpečí," uvedl mluvčí Twitteru. "Budeme nadále aktivně prosazovat naše zásady a ověřovat obsah, který by mohl porušovat naše smluvní podmínky," dodal.

Společnost YouTube se v pondělí odmítla vyjádřit k tomu, zda obsah související s Tálibánem blokuje nebo omezuje. Dnes nicméně uvedla, že zakazuje uživatelské účty, u kterých se domnívá, že je vlastní a provozuje Tálibán.

Například Twitter v minulosti natrvalo zablokoval účet exprezidenta Spojených států Donalda Trumpa, Facebook mu zakázal přístup na dva roky. Firmy k opatření sáhly kvůli Trumpovým vyjádřením k lednovému vpádu jeho příznivců do sídla amerického Kongresu. Facebook také zablokoval přístup barmské armádě po vojenském puči z 1. února.

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Tálibán Twitter Facebook

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy