Google zaměstnával agenty? Firma vyhodila čtyři lidi kvůli ohrožení bezpečnosti dat

Americká internetová společnost Google propustila čtyři aktivistické zaměstnance, kteří podle jejího dnešního sdělení ohrožovali bezpečnost dat. Krok podniku, který dříve proslul moderní a otevřenou firemní kulturou, ale v poslední době čelil protestům některých zaměstnanců proti svému chování uvnitř i navenek, může podle listu The New York Times (NYT) prohloubit nesoulad mezi vedením a podřízenými.

Google ve sdělení uvedl, že propuštění zaměstnanci opakovaně hledali, prohlíželi a rozesílali informace, které "nespadaly do jejich pracovní působnosti". Jeden si podle firmy dokonce nastavil e-mailová upozornění, která mu zasílala podrobnosti o práci a místě pobytu ostatních zaměstnanců bez jejich vědomí nebo souhlasu.

"Otevřená kultura Googlu takhle nefunguje a nebyla tímhle způsobem nikdy zamýšlena," okomentovala to firma. Na dřívější dotaz NYT, zda nastavení takových upozornění porušuje některé interní pravidlo, nebyla společnost schopna odpovědět. Dodala ale, že zkoumá, zda tento a jiné typy chování neporušují její firemní kodex.

Podle NYT představuje nejnovější krok Googlu, který se proslavil transparencí ve vztazích mezi managementem a řadovými zaměstnanci a stal se v tomto směru vzorem pro mnoho start-upů, v jeho existenci pozoruhodný obrat. Nesoulad mezi vedením a běžnými pracovníky ale vznikal déle, připomíná deník.

Zaměstnancům Googlu se v minulosti nelíbilo, jak se firma postavila ke stížnostem zaměstnankyň na sexuální obtěžování na pracovišti, a protestovali proti způsobu zacházení s pracovníky najatými na dohodu. Bouřili se ale i proti spolupráci svého zaměstnavatele s ministerstvem obrany, federálními pohraničními agenturami a s čínskou vládou. Jen srpnovou petici proti pokračování smlouvy s americkým úřadem pro cla a ochranu hranic jich podepsalo 1500. Podle jejich názoru se tak totiž firma spolupodílí na "porušování lidských práv".

Google podle NYT nedávno zrušil pravidelná setkání zaměstnanců s managementem, na kterých mohli pracovníci klást vedení dotazy. Zároveň navázal spolupráci s poradenskou společností, která klientům z řad firem pomáhá potlačovat snahy o vznik odborových organizací.

Právě úsilí založit v Googlu odbory bylo podle docentky Veeny Dubalové z Hastings College of the Law při Kalifornské univerzitě zřejmě také skutečným důvodem pro dnes oznámené propuštění. "Nemyslím, že šlo o to, jak bezpeční se cítí ostatní zaměstnanci, jako spíše o míru efektivity, s jakou se těmto lidem na pracovišti dařilo aktivizovat své kolegy," řekla Dubalová NYT.

"Lidi to má zastrašit, nedovolte to," napsala na twitter zájmová skupina The Tech Workers Coalition. Čtyři propuštění přišli o práci, protože se pokoušeli zorganizovat své kolegy a ti by podle této organizace měli "proti tomuto drakonickému jednání vystoupit".

Asi stovka zaměstnanců Googlu tak skutečně učinila v pátek v San Francisku mimo firemní kanceláře. Na akci vystoupili i Laurence Berland a Rebecca Riversová, které Google dříve poslal na nucenou dovolenou. Riversová pak dnes na twitteru potvrdila svůj vyhazov. Oba uvedli, že ve firmě protestovali proti spolupráci s federálními agenturami, ale popřeli, že by nahlíželi do dokumentů, ke kterým neměli mít přístup.

Související

Více souvisejících

Google USA (Spojené státy americké) The New York Times

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy