Instagram slaví výročí. Má přes miliardu uživatelů, hitem je hlavně mezi mladými

Instagram vznikl 6. října 2010. Původně byl vytvořen jako mobilní aplikace pro sdílení fotografií, postupem času se rozrostl do služby, kterou lidé využívají pro sdílení krátkých videonahrávek a posílání vzkazů. Měsíční počet uživatelů Instagramu překročil v červnu 2018 celosvětově jednu miliardu, denně ho sleduje přes 500 milionů lidí.

Mladí programátoři Kevin Systrom a Mike Krieger, kteří se potkali v San Francisku, nejprve přišli s komplikovanější aplikací zvanou Burbn, která umožňovala například sdílet polohu uživatele, sbírat body za trávení času s přáteli či nahrávat fotografie. Projekt však pro jeho překombinovanost zredukovali a ponechali pouze funkci sdílení a nahrávání fotografií. Novou aplikaci pojmenovali Instagram, což je složenina z anglických slov "instant camera" a "telegram", zpočátku byla určena pro mobilní telefony iPhone společnosti Apple. Za 11 měsíců od svého spuštění měla aplikace devět milionů uživatelů.

Instagram v roce 2012 koupila společnost Facebook za jednu miliardu dolarů. O šest let později Systrom s Kriegerem z vedení Instagramu odešli, jeho novým šéfem se stal Adam Mosseri, který před tím působil jako produktový viceprezident podniku.

Instagram stejně jako další sociální sítě poskytuje vhodnou platformu pro takzvané influencery, tedy vlivné uživatele, kteří mají schopnost ovlivnit svým chováním ostatní uživatele a skrze svůj profil mohou propagovat nejrůznější produkty či služby a takto vydělávat peníze. Důležitým atributem každého instagramového profilu je hashtag, tedy klíčové slovo, které pomáhá ke zviditelnění nahraného obsahu. Oblíbený je zde také formát Stories (krátkých příběhů), kdy lidé sdílejí své aktuální zážitky a postřehy po omezenou dobu 24 hodin. Až desetiminutová videa mohou pak uživatelé nahrávat do aplikace Instagram TV.

Minimální věk pro vytvoření instagramového účtu je 13 let. Tato sociální síť je svým pojetím zaměřena především na mladé lidi. Nejvíce uživatelů je podle informací webu Statista ve věkovém rozmezí 25 až 34 let (34 procent), následuje věková skupina 18 až 24 let (29 procent) a lidé v rozpětí 35 až 44 let (16 procent).

Podle webu Statista bylo nejvíce aktivních uživatelů k červenci 2020 ve Spojených státech (130 milionů), Indii (100 milionů) a Brazílii (91 milionů). Z evropských zemí je nejvíce uživatelů v Británii (27 milionů).

Světově nejsledovanějším účtem na této sociální síti je samotný účet Instagramu, který sleduje přes 365 milionů lidí. Nejsledovanějším člověkem je portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo, kterého sleduje 238 milionů lidí. Následují americká zpěvačka Ariana Grandeová (202 milionů lidí) a americký herec Dwayne Johnson známý pod přezdívkou The Rock (198 milionů lidí). Nejpopulárnějším snímkem je fotografie obyčejného vejce na bílém pozadí, která od svého zveřejnění v lednu 2019 dosud získala přes 54 milionů takzvaných lajků.

V ČR má Instagram přes 2,5 milionu uživatelů a v posledních letech zaznamenává dynamický růst. Zkušenost s ním má 58 procent uživatelů všech sociálních sítí, jejich počet za dva roky narostl o čtvrtinu. Nejsledovanějším Čechem je fotbalový brankář Petr Čech, který má přes dva miliony odběratelů. Následuje populární moderátor Leoš Mareš, jehož účet sleduje více než jeden milion lidí a výtvarnice Silvie Mahdalová (986.000 sledujících).

V loňském roce zaznamenala síť Instagram, jejíž odhadovaná hodnota přesahuje 100 miliard dolarů, příjmy z reklamy ve výši 20 miliard dolarů, což je asi 30 procent z celkových reklamních příjmů Facebooku, který provozuje kromě stejnojmenné sociální sítě také aplikace WhatsApp a Messenger.

Související

Více souvisejících

Instagram sociální sítě internet

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy