Jak řešit dezinformace, když blokace nestačí. Twitter hledá vlastní cestu

Po událostech z 6. ledna, kdy došlo k útoku na Capitol, se některé sociální sítě rozhodly k bezprecedentním krokům. Twitter se v boji s dezinformacemi všeho druhu rozhodl vydat vlastní cestou.

Například Twitter oznámil, že se rozhodl „trvale suspendovat“ účet Donalda Trumpa. Tento postup přinesl mnoho kontroverzních reakcí. Twitteru i dalším sociálním sítím bylo vyčítáno, že má příliš velkou moc a přitom jim chybí autorita „soudce“, který by měl právo posuzovat, co je přijatelné a co nikoli.

Přestože se vedla bouřlivá diskuze ohledně toho, co by sociální sítě neměly dělat, nezaznělo žádné řešení, jak by měly sítě k dezinformacím přistupovat. Samotný problém tím ale nijak neubral na své palčivosti.

25. ledna Twitter oznámil pilotní spuštění další možné cesty k řešení. Jedná se o nový produkt, který nese označení Birdwatch (tedy doslova přeloženo „ptačí dozor“). Jde o komunitní přístup, který má reagovat na šíření zavádějících nebo nepravdivých informací.

Cílem nové platformy je, aby umožnila uživatelům označit informace, které jsou podle nich zavádějící a přidávat k nim informativní kontext. Twitter argumentuje tím, že tento přístup umožňuje rychlou reakci a umožňuje dodat potřebné informace. Navíc přenáší rozhodování na komunitu a sociální síť tak není v roli „soudce“.

Podle výzkumu MIT Sloan se přitom nepravdivé informace na sociálních sítích šíří rychleji nežli informace pravdivé, proto rychlá reakce může být v tomto kontextu zásadní. Stejný výzkum zároveň dodává, že velká část těch, kteří nepravdivé informace šíří, je spíše roztržitá nebo líná je ověřovat nežli přesvědčená o nějakém alternativním výkladu událostí.

Twitter se svou platformou Birdwatch vstupuje do pilotního provozu, poznámky uživatelů jsou tedy zatím k dispozici pouze na oddělené stránce. Tam je zároveň možné hodnotit přínos jednotlivých komentářů. Poznámky nemají vliv na to, jak se Tweety zobrazují běžným uživatelům ani nemění systémová doporučení.

Jak Twitter uvedl pro NBC News, do budoucna je cílem zobrazovat připomínky přímo na Tweetech v případě, že se shodne velká a diverzifikovaná skupina přispěvatelů. Zatím se pilotního programu účastní pouze zhruba 1000 uživatelů ze Spojených států.

Twitter poprvé oznámil, že na produktu pracuje již v říjnu, ale předpokládalo se, že produkt nebude spuštěn dříve než po finalizaci výsledku prezidentských voleb, což se následně potvrdilo.

Všechna data o příspěvcích v rámci Bridwatch budou dostupná ke stažení a Twitter oznámil, že bude publikovat algoritmy, které za programem stojí veřejně v publikaci Birdwatch Guide. Úvodní systém hodnocení je dostupný na GitHub stránce Twitteru.

Twitter dosud v boji s dezinformacemi využíval především blokace a nálepky. Na základě masivního přílivu dezinformací ohledně pandemie přistoupila sociální síť v březnu 2020 k odstraňování „zavádějícího a potenciálně nebezpečného obsahu“ ohledně Covid-19. V květnu 2020 pak zavedla nálepky, které označují tweety obsahující konspirační teorie o vzniku nemoci nebo falešných léčebných postupech.

Související

Sociální síť X

"Bezpečný prostor pro svobodu projevu." DSA po roce zveřejnila hodnocení Muskovy sítě X

Sociální síť X, vlastněná Elonem Muskem, se představila Evropské komisi jako „bezpečný prostor pro svobodu projevu“. V rámci povinného hodnocení rizik podle nařízení o digitálních službách (DSA) platforma zdůraznila své úsilí o moderaci obsahu a podporu otevřené diskuze. Toto hodnocení, datované do září 2023, bylo zveřejněno ve zkrácené podobě až nyní, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Twitter Boj proti dezinformacím a fake news sociální sítě

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy