Nad TikTokem se stahují mračna. USA chtějí jeho zákaz, mizí i z Hongkongu

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pondělí prohlásil, že Spojené státy zvažují zákaz aplikací používaných čínskými sociálními médii. Nejvíce by se toto rozhodnutí dotklo extrémně populární sociální sítě TikTok, kterou používá téměř miliarda uživatelů.

"Nechci se vyjadřovat dříve než prezident, ale je to něco, co zvažujeme," prohlásil Pompeo v rozhovoru pro stanici Fox News s tím, že čínské aplikace bere vláda Spojených států velmi vážně, podobně jako problematiku čínských výrobců mobilních telefonů Huawei a ZTE.

Američtí zákonodárci už dříve vyjádřili znepokojení nad tím, jak videoaplikace TikTok zachází s údaji svých uživatelů. Obavy v nich vyvolávají zejména čínské zákony, podle nichž musí společnosti v zemi podporovat zpravodajské služby kontrolované čínskou komunistickou stranou.

Čínská společnost ByteDance, která za sociální sítí TikTok stojí, dlouhodobě tvrdí, že je na Číně nezávislá. Sama aplikace pak není v Číně uživatelům vůbec dostupná. Nahrazuje ji aplikace Douyin, která se ale od TikToku odlišuje. 

Díky ní je Čína se 173 miliony stažení druhou nejpopulárnější zemí. Největší počet stažení ale měla sociální síť společnosti ByteDance v Indii, podle statistik serveru Oberlo si zde TikTok nainstalovalo až 467 milionů lidí. 

Indie ale TikTok spolu s dalšími 58 čínskými aplikacemi minulý týden po vystupňování napětí mezi Indií a Čínou v sporném pohraničním regionu Ladak zakázala. Třetí největší počet stažení aplikace pak hlásí Spojené státy, kde si TikTok nainstalovalo přes 123 milionů lidí. 

Čínská sociální síť podle televize CNN mizí také z Hongkongu. Reaguje tak na požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů, na základě nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Podle statistik serveru Datareportal TikTok aktivně využívá 800 milionů uživatelů ze 155 zemí světa. Díky tomu jde o sedmou nejpoužívanější síť světa. Na předchozích příčkách vévodí aplikace společností Facebook a Google. 

Nejaktivnější pak na Tiktoku byli lidé z Indie (podle různých zdrojů zde aplikace každý den pustilo 120-190 milionů lidí) a z USA (zhruba 40 milionů lidí). Na další příčkách se podle loňských statistik serveru Routenote umístily například Turecko nebo Rusko. 

Velmi populární je také aplikace WeChat vyvíjená čínskou společností Tencent, kterou podle Datareportalu aktivně využívá více než miliarda lidí. Na rozdíl od TikToku ale nejde o sociální síť, ale o takzvaný instant messaging, tedy chatovací aplikaci podobnou Messengeru nebo dříve populárnímu ICQ.

I přesto WeChat Indie také zakázala, neboť podle dřívějšího zjištění serveru Epoch Times i tato aplikace sdílí data uživatelů v čínskou vládou.

Související

Princ William se svou rodinou

O princezně Kate psali dezinformátoři najatí Kremlem, píše CNN

Včera uplynul týden od chvíle, kdy se svět dozvěděl pravdu o zdravotním stavu princezny Kate. Manželka následníka britského trůnu odhalila, že má rakovinu. Do té doby se na sociálních sítích šířily nejrůznější spekulace, teorie i konspirace. Podle nejnovějších zjištění v tom měli prsty i Rusové. 

Více souvisejících

sociální sítě TikTok USA (Spojené státy americké) Čína mobilní aplikace

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

Izraelci se brání Bidenovu ultimátu: Pro dosažení svých cílů uděláme vše

Izrael podnikne všechny nezbytné kroky k tomu, aby v Pásmu Gazy dosáhl svých válečných cílů. Prohlásil to izraelský ministr obrany Joav Galant v reakci na tlak Spojených států zastavit izraelskou operaci ve městě Rafah, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy