Vliv dezinformací na ochotu nechat se naočkovat: Jak se lidé rozhodují?

V únoru roku 2020 se epidemie covid-19 zdála být daleko, o měsíc později už byla hlavním předmětem zpravodajství a různě přísná opatření se začala zavádět napříč planetou. Když se ve většině zemí nepodařilo vzniklou pandemii dostatečně utlumit skrze zavedená opatření, začala se jako jediné řešení skloňovat čím dál častěji vakcína.

Mnoho vědeckých týmu se pustilo do vývoje vakcíny a během rekordního času bylo vyvinutou hned několik látek, které prošly testováním a byly předloženy ke schválení.

Zmíněná rychlost je zároveň jedním z hlavních argumentů, které používají odpůrci vakcíny. Státní ústav pro kontrolu léčiv na svých stránkách vysvětluje, že jedním ze zásadních faktorů bylo to, že výzkum koronavirů probíhá již řadu let a současné vakcíny v mnohém navázaly na vývoj vakcín pro SARS nebo MERS. Principy, které vakcíny používají, přitom nejsou nové. Zároveň vzhledem k celospolečenským dopadům získal vývoj vakcín na koronavirus nebývalou pozornost a s tím spojené masivní financování.

Tyto argumenty ale mnoha lidem nepřijdou dostatečně přesvědčivé a kolem očkování koluje spousta obav. Některé mohou být opodstatněné, jiné nemají racionální vysvětlení. Do této nejisté atmosféry potom vstupují šiřitelé dezinformací, kteří se snaží bezpečnost očkování zpochybnit.

Některá prohlášení se šíří po internetu, ale protivakcinační aktivisté využívají i klasické kampaně. Ve Vancouveru například došlo ke stažení kampaně, která naznačovala, že vakcína je horší nežli samotná nemoc na základě opakovaných stížností podaných k rukám Rady pro reklamní standardy. Rada billboardy označila za zavádějící.

Nabízí se přitom otázka, jaký vliv dezinformační kampaně na postoj lidí k očkování mohou mít. Proto se novináři z BBC Panorama rozhodli zorganizovat experiment, kdy skupině dobrovolníků pustili video, které bylo plné nepravdivých informací ohledně očkování, a následně s nimi rozebírali, jak zhlédnutí videa ovlivnilo jejich ochotu nechat se očkovat.

Video s názvem Ask the Experts, tedy zeptejte se expertů, působilo na různé dobrovolníky různě. Podle některých bylo sdělení velmi důvěryhodné, protože využívalo lidí stylizovaných do lékařů a klinických specialistů, během necelé půl hodiny jich vystoupilo 33. Ti charismaticky a klidně opakují podobné sdělení, mnoho z jejich výroků je ale zavádějících nebo nepravdivých.

Některé dobrovolníky odradilo, že někteří údajní experti zmiňovali, že se nejedná o skutečnou pandemii. To působilo nedůvěryhodně především na ty, kteří nemoc sami prodělali s nepříjemným průběhem.

Po zhlédnutí videa polovina z osmi dobrovolníků odpověděla, že mají větší obavy z vakcíny na covid-19 nežli předtím. Často zmiňovali právě přílišnou rychlost vývoje vakcíny. Někteří připouštěli, že video jen zopakovalo obavy, které měli již před experimentem. V takovém případě došlo k posílení jejich nedůvěry.

Jako poslední část experimentu novináři pozvali respektovaného experta, aby s dobrovolníky promluvil. Na základě diskuze bylo trpělivě vysvětleno, proč vakcína nemění lidskou DNA, že vakcína prošla testy na zvířatech a že není žádný biologický mechanismus, který by měl ovlivňovat plodnost.

Na konci diskuze se účastníci klonili k tomu, že se spíše rozhodnou pro vakcínu. Zdá se tedy, že dialog a korektní argumentace je pro finální rozhodnutí zásadní. 

Související

Světová zdravotnická organizace

Dětskou obrnu jsme za 36 let nevymýtili. Teď hrozí její návrat

V roce 1988 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) ambiciózní cíl – globální eradikaci poliomyelitidy, známé jako dětská obrna. Tento závažný a vysoce nakažlivý virus, který napadá nervový systém, může během několika hodin způsobit úplné ochrnutí. Uvedl to server The Conversation.
Očkování, ilustrační foto

Smrtelná nemoc 19. století se vrátila. Závod o vakcínu proti černému kašli začíná

Závod o nalezení dlouhodobější ochrany proti černému kašli odstartoval. Vakcíny, které jsou v současnosti k dispozici, sice chrání před závažným průběhem nemoci, ale jejich účinnost časem klesá. Tento problém se stává stále naléhavějším, neboť černý kašel, kdysi smrtelná nemoc 19. století, se vrací v mnoha zemích světa. S epidemiologickými cykly této nákazy a s poklesem proočkovanosti zejména mezi těhotnými ženami je nutné hledat inovativní přístupy k prevenci.

Více souvisejících

očkování Boj proti dezinformacím a fake news Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) věda výzkum

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám

Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy