"Píše se 28. září 2020. Ve školním autobuse v okolí německého Schweinfurtu sedí šestiletá dívka, která se s rouškou na obličeji kácí k zemi. Umírá, a lékaři jako příčinu smrtí určí otravu oxidem uhličitým. Dívku zabila rouška." Tato zpráva se v posledních dnech šíří napříč sociálními sítěmi a podle vyznavačů dezinformací má sloužit jako důkaz, že roušky lidem škodí. Problém je, že o takovém úmrtí neví ani média, ani policie, a dokonce ani lékaři. Nikdy k němu totiž nedošlo.
"V pondělí 28. září 2020 se 6letá dívka z okolí Schweinfurtu cestou do školy ve školním autobuse zhroutila do bezvědomí, také s rouškou na ústech a nosu. Upadla na studenta, který seděl vedle ní a začal hlasitě křičet. Řidič autobusu zastavil a umístil dívku do uličky autobusu, bohužel nechal roušku na dívence a zavolal na číslo 112 na svém mobilním telefonu.
Sanitka přišla a teprve poté sundala roušku a OKAMŽITĚ dodala dítěti kyslík a odvedla jej na kliniku. Odtamtud byli informováni rodiče, kteří dorazili krátce nato, seděli u postele dítěte a čekali, až se dítě znovu probudí. Dítě toho večera zemřelo, aniž by nabylo vědomí. Hlavní ošetřující lékař, který zavolal pediatrovi rodičů, nezjistil žádné onemocnění a po svém vlastním vyšetření informoval rodiče, že se jedná o „otravu CO2“, a tak lékař zaškrtl „nepřirozenou příčinu smrti“."
Tak zní část zprávy, kterou v Česku šíří dezinformační web VIP noviny. Ten označuje jako původní zdroj zprávy server Tadesco, tedy další web šířící konspirace, hoaxy a dezinformace. Autor na Tadescu uvádí, že informaci "dostal mejlíkem od známého z Německa. Smyslově jsem přeložil. Zbytek si přeložte prosím s překladačem," píše.
Není výjimkou, že se dezinformace šíří skrze mailovou komunikaci, v tomto případě dokonce najdeme i řadu německých webů, které o případu informují. Nepřekvapivě jsou ale všechny opět dezinformační.
Zpráva totiž není pravdivá a popsaná situace se nikdy neodehrála. Jak upozorňují němečtí policisté i média věnující se potírání dezinformací, ani úřady ve Schweinfurtu, ani kriminální policie, ani lékaři úmrtí šestiletého dítěte nepotvrdili.
Nejde přitom o nijak ojedinělý případ. Tedy alespoň podle dezinformátorů, kteří tvrdí, že v souvislosti s rouškami došlo v Německu k většímu množství úmrtí. Jak ale upozorňují tamní média i policisté, nic takového se nestalo.
K úmrtím s rouškou došlo i v Číně, tvrdí dezinformační weby
Výše zmíněný web VIP noviny šíří v souvislosti s údajným úmrtím s rouškami i další zavádějící informace. V jedné z nich například tvrdí, že "dva chlapci z Číny zemřeli při hodině tělesné výchovy s rouškami na tváři".
Oběma chlapcům mělo být 14 let a tragédie se měla odehrát v centrální části Číny v provincii Chu-nan. V tomto případě se VIP noviny jako na zdroj původní zprávy odkazují na web Badatel, slovenský dezinformační server.
Ten sice správně uvádí citaci otce jednoho ze zemřelých chlapců, který se pouze domnívá, že příčinou smrti byla rouška ("Mám podezření, že to bylo proto, že měl roušku"), oproti původní zprávě, kterou přinesl web 7news.com.au, ale Badatel úplně vynechal informaci o skutečné příčině smrti.
Tou totiž podle lékařů nebyla rouška. "Rodič uvedl, že místní nemocnice vydala úmrtní list, v němž jako příčinu smrti uvedla „náhlou srdeční zástavu“. Rodina se rozhodla nepodrobit tělo chlapce pitvě," píše australský server.
Skutečná příčina smrti tedy není známa. Podle čínských expertů je ale nepravděpodobné, že by smrt chlapce způsobila rouška. "Nemyslím si, že by toto náhlé úmrtí způsobilo nošení roušky," tvrdí Cao Lanxiu, profesor medicíny na univerzitě v provincii Šen-si.
19. listopadu 2024 15:33
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
Související
Den D se blíží, ale volba Trump - Harrisová už běží. Expertka Patricková pro EZ řekla, co vyvolává zmatek u voličů
Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu
Boj proti dezinformacím a fake news , Roušky a respirátory , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek