Vyvracíme dezinformace: Roušky děti nezabíjí. Hoax šířený sociálními sítěmi je nepravdivý

"Píše se 28. září 2020. Ve školním autobuse v okolí německého Schweinfurtu sedí šestiletá dívka, která se s rouškou na obličeji kácí k zemi. Umírá, a lékaři jako příčinu smrtí určí otravu oxidem uhličitým. Dívku zabila rouška." Tato zpráva se v posledních dnech šíří napříč sociálními sítěmi a podle vyznavačů dezinformací má sloužit jako důkaz, že roušky lidem škodí. Problém je, že o takovém úmrtí neví ani média, ani policie, a dokonce ani lékaři. Nikdy k němu totiž nedošlo.

"V pondělí 28. září 2020 se 6letá dívka z okolí Schweinfurtu cestou do školy ve školním autobuse zhroutila do bezvědomí, také s rouškou na ústech a nosu. Upadla na studenta, který seděl vedle ní a začal hlasitě křičet. Řidič autobusu zastavil a umístil dívku do uličky autobusu, bohužel nechal roušku na dívence a zavolal na číslo 112 na svém mobilním telefonu.

Sanitka přišla a teprve poté sundala roušku a OKAMŽITĚ dodala dítěti kyslík a odvedla jej na kliniku. Odtamtud byli informováni rodiče, kteří dorazili krátce nato, seděli u postele dítěte a čekali, až se dítě znovu probudí. Dítě toho večera zemřelo, aniž by nabylo vědomí. Hlavní ošetřující lékař, který zavolal pediatrovi rodičů, nezjistil žádné onemocnění a po svém vlastním vyšetření informoval rodiče, že se jedná o „otravu CO2“, a tak lékař zaškrtl „nepřirozenou příčinu smrti“."

Tak zní část zprávy, kterou v Česku šíří dezinformační web VIP noviny. Ten označuje jako původní zdroj zprávy server Tadesco, tedy další web šířící konspirace, hoaxy a dezinformace. Autor na Tadescu uvádí, že informaci "dostal mejlíkem od známého z Německa. Smyslově jsem přeložil. Zbytek si přeložte prosím s překladačem," píše.

Není výjimkou, že se dezinformace šíří skrze mailovou komunikaci, v tomto případě dokonce najdeme i řadu německých webů, které o případu informují. Nepřekvapivě jsou ale všechny opět dezinformační.

Zpráva totiž není pravdivá a popsaná situace se nikdy neodehrála. Jak upozorňují němečtí policisté i média věnující se potírání dezinformací, ani úřady ve Schweinfurtu, ani kriminální policie, ani lékaři úmrtí šestiletého dítěte nepotvrdili.

Nejde přitom o nijak ojedinělý případ. Tedy alespoň podle dezinformátorů, kteří tvrdí, že v souvislosti s rouškami došlo v Německu k většímu množství úmrtí. Jak ale upozorňují tamní média i policisté, nic takového se nestalo.

K úmrtím s rouškou došlo i v Číně, tvrdí dezinformační weby

Výše zmíněný web VIP noviny šíří v souvislosti s údajným úmrtím s rouškami i další zavádějící informace. V jedné z nich například tvrdí, že "dva chlapci z Číny zemřeli při hodině tělesné výchovy s rouškami na tváři".

Oběma chlapcům mělo být 14 let a tragédie se měla odehrát v centrální části Číny v provincii Chu-nan. V tomto případě se VIP noviny jako na zdroj původní zprávy odkazují na web Badatel, slovenský dezinformační server.

Ten sice správně uvádí citaci otce jednoho ze zemřelých chlapců, který se pouze domnívá, že příčinou smrti byla rouška ("Mám podezření, že to bylo proto, že měl roušku"), oproti původní zprávě, kterou přinesl web 7news.com.au, ale Badatel úplně vynechal informaci o skutečné příčině smrti.

Tou totiž podle lékařů nebyla rouška. "Rodič uvedl, že místní nemocnice vydala úmrtní list, v němž jako příčinu smrti uvedla „náhlou srdeční zástavu“. Rodina se rozhodla nepodrobit tělo chlapce pitvě," píše australský server.

Skutečná příčina smrti tedy není známa. Podle čínských expertů je ale nepravděpodobné, že by smrt chlapce způsobila rouška. "Nemyslím si, že by toto náhlé úmrtí způsobilo nošení roušky," tvrdí Cao Lanxiu, profesor medicíny na univerzitě v provincii Šen-si.

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.
Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

včera

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

včera

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

včera

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

včera

včera

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno včera

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

včera

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy