Jak rychlé internetové připojení existuje ve světě? Česko je nadprůměrné, přesto zaostává

V České republice je rychlost internetu poměrně normální a oproti globálnímu průměru vysoká. Přesto existují země, kde uživatelé surfují po internetu velice rychle, oproti českým uživatelům až čtyřnásobně. V jiných zemích ale je pro běžného uživatele byť jen napsat e-mail zdlouhavé. Nemluvě o pouštění videí, které je pro nás běžnou činností. 

Rychlost internetového připojení se dá jednoduše přirovnat k rychlosti, jakou se přesunují data po internetu. Můžeme si to představit jako rychlost, jakou přenášíme soubory nebo otevíráme webové stránky. Podobně jako když posíláme email, potřebujeme čas na to, aby se dostal do cílové schránky. Rychlost internetového připojení je jako rychlost, s jakou tento email dorazí k adresátovi.

Rychlost internetu se měří v jednotkách jako megabity za sekundu (Mbps) nebo gigabity za sekundu (Gbps). Čím vyšší je tato rychlost, tím rychleji se data dostanou z našeho počítače na internet a zpět. Pokud disponujeme rychlým připojení, webové stránky se načítají rychleji, videa se přehrávají bez zasekávání a stahování souborů trvá mnohem méně času. Na druhou stranu, pokud máme pomalé připojení, lze si všimnout, že všechno trvá déle.

Pro představu: video nižší kvality lze ještě spustit při rychlosti 5 Mbps, při rychlosti 1,5 Mbps, kterou některé země disponují, už je to velký oříšek. Důležitá je ale stabilita připojení, jeho rychlost už je v případě dosažení určitých hodnot podružná. Obecně dostačující bývá rychlost 10 Mbps.

Odeslání e-mailu nezabírá příliš dat a mělo by být rychlým procesem. V tomto ohledu je ale dobré si připomenout, že otevření aplikace, prostřednictvím které mail píšeme, zákonitě nějaká data stojí. Rychlost svého internetu si můžete vyzkoušet zde.

Mobilní připojení

V České republice máme podle dostupných informací 42. nejrychlejší mobilní internet na světě s rychlostí stahování 52,86 megabitů za sekundu, nahrávání dosahuje rychlosti 15,73 megabitů.

Čísla to nejsou vůbec špatná, většina obyvatel má normální přístup k internetu a v případě volby dobrého poskytovatele až na výpadky proudu či jiné okolnosti nezaznamenává fatální problémy. Oproti globálnímu průměru je rychlost stahování až o 10 megabitů za sekundu rychlejší, v případě nahrávání o 5.

Oproti nejrychlejšímu internetu je ale rychlost toho českého chabá. Nejsilnější připojení mají obyvatelé Spojených arabských emirátů – tedy až čtyřikrát rychlejší (200,24 Mbps). Druhý Katar zaostává o 18 Mbps, třetí Kuvajt má 152,95 Mbps. Čtvrtou příčku zastávají Norové se 143,83 Mbps.

Na druhé straně žebříčku měřených zemí se nachází Súdán (2,38 Mbps), Kuba (3,87 Mbps) a Afghánistán (5,21 Mbps). Do 10 Mbps se nevejdou ani Jemen, Haiti, Venezuela, Bolívie a Tádžikistán. Lehce přes desítku se dostává Bělorusko (10,33 Mbps). Před ním se nachází řada zemí mimo Evropu. Druhý nejslabší internet na tomto kontinentu má Rusko (24,32 Mbps) a o kousek před ním je Ukrajina (24,93 Mbps).

Poměrně překvapivě dobrou rychlost připojení má Írán (34,65 Mbps) – to znamená jen o pár desetin pomalejší než Irsko a o tři jednotky než Španělsko. Následná čísla už jsou na sobě poměrně těsně a bylo by velice komplikované je v celkovém kontextu srovnávat.

Pevný širokopásmový internet

Tento druh připojení je globálně rychlejší, stahování dosahuje 81,6 Mbps, nahrávání 36,4 Mbps a zpoždění 9 milisekund. Celosvětově je suverénně první Singapur s rychlostí stahování 247,29 Mbps, přes 200 se pohybují ještě Spojené arabské emiráty, Chile, Hongkong, Čína, Thajsko a Spojené státy.

Česká republika se v tomto ohledu pohybuje až na 75. místě po boku jihoamerické Guyany a Kypru. Rychlost stahování dosahuje 58,92 Mbps, nahrávání 23,75 Mbps a zpoždění je 10 milisekund. V rámci tohoto připojení za globálními průměry ČR zaostává. Připojení naší redakce je oproti českému průměru o něco rychlejší, dosahuje při stahování rychlosti 104,3 Mbps, nahrávání 25,61 Mbps a zpoždění je 12 milisekund.

Na druhé straně žebříčku se nachází opět Kuba (1,96 Mbps), Afghánistán (2,42 Mbps) a Turkmenistán (3,91 Mbps).

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.

Více souvisejících

internet

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 2 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 18 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

Lipavský: Ruský imperialismus je největší hrozbou. Je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina ubránila Rusku

Podle šéfa české diplomacie Jana Lipavského je ruský imperialismus největší hrozbou pro bezpečnost a je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina bránila proti ruské agresi. Uvedl to po jednání s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártem v Budapešti. Szijjártó potvrdil postoj Maďarska, které není ochotno dodávat zbraně Ukrajině.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy