Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.
Tým vědců analyzoval extrémně vzácný meteorit známý jako enstatitový chondrit, který vznikl přibližně před 4,6 miliardami let a je složením velmi podobný tomu, z čeho se pravděpodobně skládala raná Země. Pomocí výkonného urychlovače částic a techniky zvané XANES spektroskopie se výzkumníkům podařilo identifikovat množství vodíku přímo v meteoritu – a to nikoliv jako důsledek kontaminace, ale jako přirozenou součást jeho složení.
„Dlouho jsme se domnívali, že voda se na Zemi dostala díky šťastné náhodě, kdy ji zasáhly hydratované asteroidy,“ řekl pro CNN hlavní autor studie Tom Barrett. „Ale to, co jsme prokázali, naznačuje, že Země mohla mít dostatek vodíku už při svém vzniku, a tedy mohla být od počátku vlhká.“
Objev byl možný jen díky použití zařízení, které je k dispozici jen na několika místech na světě – běžná laboratoř by takové měření nebyla schopná provést. Barrett navíc dodává, že vodík je extrémně obtížné detekovat, zvláště v tak nízkých koncentracích, jaké se v meteoritech objevují.
Dotyčný meteorit, známý pod označením LAR 12252, byl nalezen v Antarktidě a již dříve byl předmětem analýzy francouzských vědců. Ti v roce 2020 zjistili, že některé části meteoritu – tzv. chondrule – obsahují stopy vodíku. Nová studie však šla mnohem dál a odhalila, že mnohem více vodíku je přítomno v jemném materiálu okolo těchto chondrulí, a to hlavně ve formě sirovodíku (H₂S).
„Byli jsme nadšení, když se v analýze objevil sirovodík, a to tam, kde jsme ho vůbec nečekali,“ popsal objev Barrett. „A protože je extrémně nepravděpodobné, že by tento sirovodík pocházel ze Země, představuje to silný argument pro teorii, že voda je původní součástí Země, nikoliv pozdějším přírůstkem.“
Studie také podnítila debatu o tom, nakolik hrály roli při zásobování Země vodou dopady asteroidů a komet. Barrett chce nyní analyzovat další podobné meteority a přesněji určit, jaký podíl vodíku byl přítomen už na počátku vývoje Země a kolik ho mohlo dorazit z vnějších zdrojů.
Spoluautor studie, profesor James Bryson, označuje výzkum za zásadní příspěvek k porozumění vzniku naší planety. „Zjištění, že původní materiál, z něhož se Země vytvořila, byl mnohem bohatší na vodík, než jsme si mysleli, podporuje myšlenku, že vznik vody byl přirozeným procesem, nikoliv náhodou.“
Ne všichni odborníci však s těmito závěry bez výhrad souhlasí. Planetární vědec Matt Genge z Imperial College London označil výsledky za zajímavé, ale upozornil, že nelze s jistotou vyloučit, že část vodíku v meteoritu vznikla během jeho dlouhého pobytu na Zemi. Meteorit podle něj ležel v Antarktidě možná stovky tisíc let, což komplikuje interpretaci výsledků.
Bryson na tyto námitky reagoval s tím, že tým udělal maximum pro minimalizaci kontaminace a že pouze malá část zjištěného vodíku – možná kolem 15 % – může pocházet z vody přítomné na Zemi. Zdůraznil však, že výzkum nepodceňuje roli asteroidů a komet, pouze přehodnocuje jejich význam v celkovém obrazu vzniku vody.
Ačkoliv tak tento objev zatím neznamená definitivní přepsání učebnic, otevírá dveře k novému pohledu na vývoj rané Země a podporuje teorii, že životodárná voda mohla být součástí planety od samého počátku její existence.
Související

Zemi zasáhne několik slunečních bouří. První dorazí už ve čtvrtek

Země už není pro člověka bezpečná. Lidstvo ji poškodilo a znečistilo, oznámily vědci
Aktuálně se děje
před 55 minutami

Carney pronesl ostrý povolební projev: Trump je hrozba. Snaží se nás zlomit a podmanit
před 1 hodinou

Volby v Kanadě: Liberálové slaví nečekané vítězství, jak se jim povedlo porazit konzervativce?
před 3 hodinami

Počasí se o prodlouženém víkendu ochladí. Letní teploty vystřídá déšť a bouřky
Aktualizováno před 4 hodinami

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb
včera

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump
včera

Proč zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku? A co to znamená pro Evropu a její energetické sítě?
včera

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci
včera

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině
včera

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo
včera

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku
Aktualizováno včera

Blackout v Evropě: Bez proudu je Španělsko i Portugalsko, vypukl chaos, doprava zkolabovala
včera

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok
včera

Sto dnů chaosu: Změny v Bílém domě způsobují destabilizaci a konflikt po celém světě
včera

Izrael proměnil Gazu v masový hrob, zaznělo na půdě Mezinárodního soudního dvora
včera

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert
včera

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik
včera

Rubio: Tento týden bude klíčový. Rozhodne se o všem
včera

Proč neumíme zastavit extrémní počasí? Firmy přišly na způsob, jak se dostat z obliga
včera

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu
včera
Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z
Blížící se volba papeže se stala nečekaným fenoménem mezi příslušníky generace Z. Zatímco dříve šlo o uzavřený a vážný obřad, letošní konkláve se proměnilo v popkulturní událost — na sociálních sítích podle webu Politico kolují memy, videa a vášnivé debaty o kandidátech na nového papeže.
Zdroj: Libor Novák