Molnupiravir může pomáhat při nákaze covidem, ale nesnižuje počet úmrtí a hospitalizací, zjistili vědci

Antivirotikum molnupiravir může napomáhat rychlejšímu uzdravení při nákaze covidem-19 u očkovaných, ale zranitelných pacientů. Nesnižuje však počet úmrtí a hospitalizací. Vyplývá to ze studie, při níž lékaři podávali lék lidem, u nichž se potvrdila koronavirová varianta omikron, dvakrát denně po dobu pěti dnů, uvedl server BBC News.

Účastníci studie užívali antivirový lék, zatímco prodělávali nemoc covid-19, a lékaři jejich stav porovnávali s lidmi, kteří dostávali jen standardní péči. Celkem se výzkumu zúčastnilo přes 25.000 lidí, z nichž 94 procent obdrželo alespoň tři dávky jedné z vakcíny proti covidu-19.

Vědci experiment provedli s cílem zjistit, zda potvrzuje předchozí studie o molnupiraviru, které naznačovaly, že je účinný při snižování počtu hospitalizací u pacientů s mírným až středně vážných průběhem onemocnění. Ty ale byly provedeny ještě před tím, než se objevila varianta omikron a na neočkovaných lidech.

Z nejnovějšího výzkumu vyplynulo, že léčba zkrátila dobu rekonvalescence přibližně o čtyři dny a také snížila pacientovu virovou nálož. Výsledky naznačují, že molnupiravir není vhodný pro celou populaci, ale za extrémních okolností by mohl snížit tlak na zdravotnické služby.

Molnupiravir, který vyrábí společnost Merck, je to první antivirový lék, jehož účinky lékaři zkoumali u nemocných doma, nikoli v nemocnici. Právě při použití v domácnostech by podle autorů studie mohl mít významný dopad, ale u vybraných pacientů.

Studie, kterou publikoval odborný časopis The Lancet, se zúčastnily buď zdraví lidé ve věku 50 a více let nebo mladší pacienti, ale s jinými zdravotními problémy, které je činily vůči covidu-19 zranitelnějšími. Léčbu museli zahájit v pěti dnech od vypuknutí prvních příznaků nemoci.

"Původně se sice ukázalo, že molnupiravir dobře snižuje počet hospitalizací u pacientů s covidem, ale jednalo se o neočkované pacienty," uvedl spoluautor studie Jonathan Van-Tam z Nottinghamské univerzity. "Tento nejnovější výzkum zopakoval experiment u vysoce proočkované populace a ukázal, že ochrana získaná očkováním je tak silná, že není zřejmý žádný přínos léku ve smyslu dalšího snížení hospitalizace a úmrtí," dodal. Antivirotikum však podle něj výrazně zkrátilo délku trvání příznaků a vylučování viru z organismu.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) léky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy