Molnupiravir může pomáhat při nákaze covidem, ale nesnižuje počet úmrtí a hospitalizací, zjistili vědci

Antivirotikum molnupiravir může napomáhat rychlejšímu uzdravení při nákaze covidem-19 u očkovaných, ale zranitelných pacientů. Nesnižuje však počet úmrtí a hospitalizací. Vyplývá to ze studie, při níž lékaři podávali lék lidem, u nichž se potvrdila koronavirová varianta omikron, dvakrát denně po dobu pěti dnů, uvedl server BBC News.

Účastníci studie užívali antivirový lék, zatímco prodělávali nemoc covid-19, a lékaři jejich stav porovnávali s lidmi, kteří dostávali jen standardní péči. Celkem se výzkumu zúčastnilo přes 25.000 lidí, z nichž 94 procent obdrželo alespoň tři dávky jedné z vakcíny proti covidu-19.

Vědci experiment provedli s cílem zjistit, zda potvrzuje předchozí studie o molnupiraviru, které naznačovaly, že je účinný při snižování počtu hospitalizací u pacientů s mírným až středně vážných průběhem onemocnění. Ty ale byly provedeny ještě před tím, než se objevila varianta omikron a na neočkovaných lidech.

Z nejnovějšího výzkumu vyplynulo, že léčba zkrátila dobu rekonvalescence přibližně o čtyři dny a také snížila pacientovu virovou nálož. Výsledky naznačují, že molnupiravir není vhodný pro celou populaci, ale za extrémních okolností by mohl snížit tlak na zdravotnické služby.

Molnupiravir, který vyrábí společnost Merck, je to první antivirový lék, jehož účinky lékaři zkoumali u nemocných doma, nikoli v nemocnici. Právě při použití v domácnostech by podle autorů studie mohl mít významný dopad, ale u vybraných pacientů.

Studie, kterou publikoval odborný časopis The Lancet, se zúčastnily buď zdraví lidé ve věku 50 a více let nebo mladší pacienti, ale s jinými zdravotními problémy, které je činily vůči covidu-19 zranitelnějšími. Léčbu museli zahájit v pěti dnech od vypuknutí prvních příznaků nemoci.

"Původně se sice ukázalo, že molnupiravir dobře snižuje počet hospitalizací u pacientů s covidem, ale jednalo se o neočkované pacienty," uvedl spoluautor studie Jonathan Van-Tam z Nottinghamské univerzity. "Tento nejnovější výzkum zopakoval experiment u vysoce proočkované populace a ukázal, že ochrana získaná očkováním je tak silná, že není zřejmý žádný přínos léku ve smyslu dalšího snížení hospitalizace a úmrtí," dodal. Antivirotikum však podle něj výrazně zkrátilo délku trvání příznaků a vylučování viru z organismu.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) léky

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Počasí o víkendu: Meteorologové slibují tropický závěr týdne

Jak probíhající týden začal, tak také o víkendu vyvrcholí. Meteorologové předpokládají, že v neděli dosáhnou nejvyšší teploty opět tropických hodnot. Teploměr ukáže až 33 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy