Neomezený zdroj čisté energie už není sci-fi. Vědci dosáhli revoluce v jaderné fúzi

Vědci z britské laboratoře JET ve čtvrtek oznámili, že dosáhli rekordní úrovně energie v oblasti jaderné fúze, čímž přibližují tento čistý a futuristický zdroj energie o krok blíže k realitě. 

Během pěti vteřin se jim v reaktoru typu tokamak podařilo vytvořit a udržet 69 megajoulů energie, přičemž použili pouze 0,2 miligramu paliva. Tuto informaci přinesl server CNN.

Jaderná fúze je stejný proces, který probíhá ve Slunci a jiných hvězdách. Potenciálně by mohla produkovat obrovské množství čisté energie bez emisí uhlíku, které přispívají k oteplování planety. Na dosažení tohoto náročného procesu pracují odborníci desetiletí.

Do tokamaku vědci dodali varianty vodíku, deuteria a tritia, které budou pravděpodobně používat budoucí komerční fúzní zařízení. Teplota v zařízení dosahovala 150 milionů stupňů Celsia, což je přibližně desetkrát vyšší teplota než v jádru Slunce.

Při této teplotě se deuterium a tritium slučují a vytvářejí helium, přičemž se uvolňuje mimořádné množství tepla. Tokamak je obložen silnými magnety, které udržují plazmu, a toto teplo se následně využívá k výrobě elektrické energie.

Tento experiment je závěrečným krokem britské laboratoře po více než 40 letech výzkumu jaderné fúze. Britský ministr pro jadernou energii a obnovitelné zdroje Andre Bowie označil tento pokrok za "důstojnou labutí píseň" výzkumu.

Experiment přináší naději pro další projekty jaderné syntézy, uvedl Amborgio Fasoli, generální ředitel společnosti EUROfusion, konsorcia 300 odborníků stojících za experimentem.

Přestože jaderná syntéza by mohla změnit situaci v oblasti klimatu, bude pravděpodobně trvat ještě mnoho let, než bude tato technologie zavedena do praxe. Podle výzkumnice v oblasti jaderné fúze na Manchesterské univerzitě Aneeqy Khanové však věří, že technologie bude využívána již ve druhé polovině tohoto století, ačkoli ještě zbývá mnoho výzev k vyřešení.

Khanová poukazuje například na to, že tým odborníků spotřeboval na experiment více energie, než vyprodukoval.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.

Více souvisejících

Vědci Energetika

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy