Čeští vědci se podíleli na objevu univerzálních protilátek proti koronaviru, které fungují na všechny jeho varianty. Chystá se jejich klinická studie. O objevu, který na konci ledna zveřejnili v časopise Science Immunology dnes informovalo Biologické centrum Akademie věd ČR (AV ČR) v tiskové zprávě.
Kromě něj se na výzkumu švýcarských a amerických vědců podíleli také zástupci Českého centra pro fenogenomiku Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Mezinárodní tým prozkoumal více než deset milionů sekvenací koronaviru SARS-CoV-2, tedy přesných zápisů jejich genetické informace. Našel 15 míst, která se nemění ani s častými mutacemi a vznikem nových variant.
"Tato místa jsou stejná u všech variant SARS-CoV-2 i u všech ostatních koronavirů. Virus tam nemůže mutovat. Když se tyto nově objevené protilátky navážou na spikový protein koronaviru, způsobí to změny v jeho struktuře, a virus se tak nedokáže vázat na receptor na povrchu hostitelské buňky," uvedl Daniel Růžek z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR.
Nové varianty koronaviru mají často i nové vlastnosti, díky nimž se vyhýbají lidskému imunitnímu systému lépe než předchozí. Snižuje to účinnost očkování i protilátek, na kterých byly založené i některé léky proti covidu-19. Takzvané monoklonální protilátky, které se v Česku začaly ve formě infuze nejohroženějším pacientům podávat na konci února 2021, proti současné variantě omikron prakticky nefungují.
Nové protilátky při této studii Růžkův tým testoval na buněčných kulturách a na speciálních laboratorních myších citlivých na infekci virem SARS-CoV-2. "V laboratorních experimentech jsme potvrdili, že protilátky blokují virovou infekci a chrání před onemocněním, a to i v nejnovějších variantách. Protilátky jsou nyní připraveny pro klinickou studii," doplnil další z autorů studie Martin Palus z téhož ústavu. Klinická studie je nutnou podmínkou pro schválení používání každého nového léku.
Se švýcarskými vědci Češi spolupracovali už před dvěma lety na vývoji specifické protilátky proti koronaviru, která už vstoupila do klinického testování. Ukázalo se ale, že proti variantě omikron nefunguje. Nová generace vznikla vylepšením konceptu těchto protilátek.
"Je pravděpodobné, že se objeví nové koronaviry. Naše výsledky naznačují, že už je možné vyvinout protiopatření, která jsou široce účinná proti současným i budoucím koronavirům," cituje centrum v tiskové zprávě hlavního autora objevu, kterým je ředitel Biomedicínského výzkumného ústavu ve švýcarské Bellinzoně Davide Robbiani.
Od začátku epidemie na začátku roku 2020 se investovaly mimořádné prostředky do vývoje nový léků a vakcín, které by bránily vážnému průběhu nemoci covid-19. Kromě protilátkových léků, které brání viru vstupovat do buněk, vznikala také nová antivirotika, která snižují schopnost viru množit se. V Česku jsou dostupné paxlovid a molnupiravir. Jako prevence vážného onemocnění a úmrtí byly připravené vakcíny. V Česku očkování jednou ze čtyř schválených látek podstoupilo asi 65 procent populace.
Související

Ovečka Dolly změnila pohled na možnosti klonování savců

Čeští vědci zjistili, že při léčbě lithiem je důležité správné načasování
věda , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 12 minutami

V Haagu začíná proces s bývalým kosovským prezidentem Thaçim a dalšími členy UÇK
před 49 minutami

USA zasáhla smršť tornád, Arkansas hlásí nejméně tři mrtvé
před 57 minutami

Ruské ostřelování ukrajinské Avdijivky zabilo dva civilisty včetně nemluvněte
před 59 minutami

USA oznámí vojenskou pomoc Ukrajině v hodnotě 2,6 miliardy dolarů
před 1 hodinou

Rumunský soud rozhodl o propuštění influencera Tatea z vazby do domácího vězení
včera

Donald Trump mladší považuje obvinění svého otce za "komunistická"
Aktualizováno včera

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu, dostane 15,6 miliardy dolarů
Aktualizováno včera

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon
včera

Laviny v Norsku zabily čtyři lidi, včetně zahraničního turisty
Aktualizováno včera

Itálie nařídila provozovateli umělé inteligenci ChatGPT znemožnit v zemi přístup ke službě
včera

Policie prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření prezidentské kancelář
včera

Putin schválil aktualizovanou doktrínu. Půlka světa je pro něj existenční hrozba
Aktualizováno včera

Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci
včera

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji s diskriminací
včera

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí o obvinění proti Trumpovi
Aktualizováno včera

Česká pošta zruší 300 poboček. Starostové, primátoři a hejtmani si stěžují
včera

Pistorius dál zůstane ve vězení, kde si odpykává třináctiletý trest za vraždu přítelkyně
včera

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu, opakovaně prodával špatnou naftu
včera

Macura si nedovede na úrovní rady představit koaliční spolupráci s ANO
včera
Bývalý editor The Guardian zažaloval Google, požaduje 3,4 miliardy liber za ušlé zisky vydavatelů
Nová žaloba požaduje po americké internetové společnosti Google 3,4 miliardy liber (přes 90 miliard Kč) za ušlé zisky vydavatelů. Firma podle žaloby zneužila svého dominantního postavení v internetové reklamě tak, že snížila možné zisky vydavatelů. Informuje o tom dnes BBC. Žalobu podal bývalý technologický editor listu The Guardian Charles Arthur. Google žalobu označil za spekulativní a oportunistický krok.
Zdroj: ČTK