Opičí neštovice neboli mpox: Vše, co o nemoci potřebujete vědět

Opičí neštovice (mpox) jsou virové onemocnění způsobené virem opičích neštovic, který patří do rodu Orthopoxvirus a je příbuzný viru, který způsobuje pravé neštovice (Variola virus).

Přestože opičí neštovice nejsou zdaleka tak nebezpečné jako pravé neštovice, které byly v 20. století zodpovědné za miliony úmrtí, představují vážnou hrozbu pro lidské zdraví, zejména v afrických zemích, kde je virus endemický. V posledních letech se však onemocnění objevilo i mimo Afriku, což vyvolalo celosvětovou pozornost a otázky týkající se jeho šíření a prevence.

Historie a původ opičích neštovic

Opičí neštovice byly poprvé identifikovány v roce 1958 u opic chovaných pro výzkum, odtud pochází jejich název. První lidský případ byl zaznamenán v roce 1970 v Demokratické republice Kongo (dříve Zaire). Od té doby byly hlášeny případy především v afrických zemích, zejména v západní a střední Africe, kde virus přirozeně cirkuluje mezi zvířaty.

Původním rezervoárem viru jsou hlodavci, zejména krysy a veverky. Přestože se virus nazývá "opičí neštovice", opice jsou pouze náhodnými hostiteli. Zvířata, která virus přenášejí, mohou nakazit člověka prostřednictvím kousnutí, škrábanců nebo kontaktu s tělními tekutinami nakažených zvířat. Přenos mezi lidmi je méně častý, ale může se vyskytnout prostřednictvím přímého kontaktu s tělními tekutinami, lézemi nebo kontaminovanými předměty, jako jsou oděvy nebo ložní prádlo.

Příznaky opičích neštovic

Inkubační doba opičích neštovic je obvykle 7 až 14 dní, ale může se pohybovat od 5 do 21 dnů. Onemocnění začíná nespecifickými příznaky, které jsou podobné chřipce, a zahrnují:

  • Horečku
  • Bolesti hlavy
  • Svalové bolesti
  • Únavu
  • Oteklé lymfatické uzliny (symptom, který pomáhá odlišit opičí neštovice od jiných virových onemocnění, jako jsou pravé neštovice nebo plané neštovice.)

Po počátečních příznacích se na těle objeví vyrážka, která obvykle začíná na obličeji a následně se šíří na další části těla. Vyrážka se vyvíjí přes několik fází:

  1. Makuly – ploché červené skvrny na kůži
  2. Papuly – vyvýšené hrbolky
  3. Vezikuly – malé puchýřky naplněné tekutinou
  4. Pustuly – puchýřky naplněné hnisem
  5. Krusty – puchýřky se mění v krusty, které postupně odpadávají

Nemoc obvykle trvá 2 až 4 týdny. Většina pacientů se zotaví, ale v některých případech, zejména u dětí nebo u osob s oslabeným imunitním systémem, může dojít ke komplikacím, které mohou vést k vážnému onemocnění nebo smrti.

Diagnóza a léčba

Diagnostika opičích neštovic se provádí na základě klinických příznaků a potvrzuje se laboratorními testy, jako je PCR (polymerázová řetězová reakce), která detekuje DNA viru ve vzorcích odebraných z lézí.

Léčba opičích neštovic je převážně podpůrná, což znamená, že se zaměřuje na zmírnění příznaků a prevenci komplikací. Neexistuje specifický lék proti opičím neštovicím, ale antivirotika jako tecovirimat, vyvinuté původně proti pravým neštovicím, mohou být použita při závažných případech. Rovněž existují vakcíny proti opičím neštovicím, které jsou založené na vakcínách proti pravým neštovicím, jako například vakcína JYNNEOS.

Globální šíření a prevence

V roce 2022 došlo k neobvyklému rozšíření opičích neštovic do zemí mimo Afriku, což vedlo k obavám ze vzniku nové pandemie. Případy byly hlášeny v Evropě, Severní Americe a dalších regionech, přičemž k šíření docházelo zejména mezi lidmi s blízkým fyzickým kontaktem.

Světová zdravotnická organizace (WHO) a další zdravotnické organizace začaly v reakci na toto šíření posilovat monitorování a kontrolní opatření. Patří mezi ně sledování kontaktů, izolace infikovaných osob a očkování ohrožených skupin. WHO také vyhlásila opičí neštovice za globální zdravotní pohotovost, což upozorňuje na potřebu mezinárodní spolupráce při řešení této hrozby.

Prevence nákazy opičími neštovicemi zahrnuje:

  • Vyhýbání se kontaktu s divokými zvířaty, zejména v endemických oblastech
  • Používání ochranných prostředků při péči o nemocné osoby
  • Důkladná hygiena, jako je mytí rukou
  • Očkování proti pravým neštovicím nebo opičím neštovicím v ohrožených oblastech

Opičí neštovice představují významnou výzvu pro globální zdravotnictví, zejména v kontextu současné mobility obyvatelstva a možností rychlého šíření nemocí, přestože nejsou zdaleka tak nebezpečné jako pravé neštovice.

Související

Opičí neštovice

EU posílá do Afriky experty na opičí neštovice

Evropská komise (EK) v úterý oznámila, že Evropská unie poskytuje humanitární pomoc a vysílá odborníky na podporu boje proti opičím neštovicím (mpox) v Burundi a Demokratické republice Kongo (DRK). 

Více souvisejících

opičí neštovice

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Vlastimil Válek (TOP 09)

Vláda rozhodla o budoucnosti lékařských pohotovostí. Změní se zřizovatel

Povinnost zajistit občanům základní síť lékařských pohotovostních služeb má přejít z krajských úřadů na zdravotní pojišťovny. Návrh příslušné novely zákona o zdravotních službách ve středu schválila vláda. Schválila rovněž návrh novely zákona o sociálních službách, kterým se má přesunout agenda související s vyplácením nepojistných sociálních dávek podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem a s vydáváním průkazů osoby se zdravotním postižením z pracovišť Úřadu práce ČR pod Českou správu sociálních zabezpečení.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Vítězný plán pro Ukrajinu? První ho bude znát Biden, naznačil Zelenskyj

Plán na ukončení války diplomatickou cestou se rýsuje přinejmenším v hlavě Volodymyra Zelenského, i když není jasné, jak by na něj reagoval Vladimir Putin. Zelenskyj se každopádně v průběhu září chystá představit svůj záměr americkému protějškovi Joe Bidenovi. Informuje o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Hladík

Hrozí povodně jako v letech 1997 a 2002, připustil Hladík. Česko se připravuje

Česko se připravuje na extrémní projevy počasí, zejména vydatné dešťové srážky, které zemi zasáhnou ve zbytku tohoto týdne a mohou zvednout hladiny vodních toků až nad hranici třetího stupně povodňové aktivity. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) jde o situaci podobnou té z let 1997 a 2002, kdy došlo ke katastrofálním povodním. 

před 8 hodinami

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. (26.6.2024)

Schrödingerův šéf parlamentu jako dědictví Petra Pellegriniho. Slovensku hrozí ještě větší odklon od Západu

Slovenský parlament čelí patové situaci, kdy křeslo šéfa parlamentu už několik měsíců zeje prázdnotou. Opozice využívá vakuum k ostré kritice vlády a přichází s vlastním řešením. Odchod Petera Pellegriniho z koalice znemožnil obsadit důležitý post. Návrat šéfa SNS do čela parlamentu by mohl prohloubit vybočení ze zahraničně-politického kurzu.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Dmitrij Peskov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko se bouří. Nelíbí se mu, jak se o něm hovoří v USA

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, Dmitrij Peskov, ve středu uvedl, že Kremlu se nelíbil způsob, jakým bylo během předvolební debaty mezi americkými prezidentskými kandidáty Kamalou Harrisovou z Demokratické strany a republikánem Donaldem Trumpem zmiňováno jméno ruského prezidenta. 

před 10 hodinami

Velká voda, ilustrační fotografie.

Extrémní srážky a o víkendu i povodně. Meteorologové vydali jasné varování

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle extrémní srážky, které mohou způsobit velké povodně. Vyplývá to z dnes vydané výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejhorší bude situace ve východní polovině republiky, která se na výstražné mapě zbarvila do červené barvy. Ta značí extrémní stupeň nebezpečí. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?

Útoky z 11. září 2001 změnily svět. Vedly k otevřené válce proti terorismu a invazím do Afghánistánu a Iráku, což mimo jiné posílilo radikalizaci islamistických uskupení. Díky pádu režimu Saddáma Husajna vzniklo vakuum, které nakonec ochotně vyplnil Islámský stát.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy