Pokus, omyl. Jak se stavěl hrad na příkladu hradu Vrškamýk

Malebné zříceniny hradu Kamýk nad Vltavou, původně Vrškamýk, se nachází na ostrohu nedaleko stejnojmenného městečka. Na základě nedávného archeologického výzkumu je možné demonstrovat nejen stavební historii hradu Vrškamýk, ale obecně výstavbu středověkých hradů. Byť dodnes jejich zříceniny působí promyšleným dojmem s citem pro krajinu, stavěli tehdejší stavitelé do jisté míry stylem pokus, omyl.

Hrady zaujímaly v krajině rozličná postavení. Stavitelé se dokázali vypořádat s nejrůznějšími podmínkami a možnostmi, které daly vzniknout vodním či skalním hradům. Nejčastěji však volba padla na okraj plošiny či ostroh. Tato místa kombinovala dobrou dostupnost hradu z prostoru předhradí či podhradí, přitom hrad dostatečně zabezpečovali. Důležitou podmínkou byla též dostupnost stavebního materiálu a dominance místa v daném prostoru, která byla důležitá pro jednu z mnoha rolí hradu – symboliku a demonstraci moci.

K volbě konkrétního staveniště často vedla i vazba na starší osídlení v daném místě či v jeho blízkém okolí. Tak tomu zřejmě bylo i v případě hradu Vrškamýk. První písemná zmínka hovořící o tomto místě pochází již z roku 1186. Tehdy podstatnou část ostrohu zaujímalo zřejmě hradiště, popřípadě dvorec s příslušenstvím, který byl až později nahrazen kamenným hradem.

Ten nechal v návaznosti na starší rezidenční sídlo vybudovat král Václav I. během 1. poloviny 13. století. Hrad tehdy zaujal nejvyšší, poměrně úzkou část ostrohu, která byla následně vymezena širokým příkopem s okružním valem. K dokončení hradu došlo nejspíše až za časů krále Přemysla Otakara II.

Dispozice hradu byla dvojdílná. Do přední části, která obsahovala zřejmě pouze dlouhou rozměrnou budovu při jedné boční straně, se vcházelo čtverhrannou věžovitou branou. Od zadního hradu ji odděloval široký příkop. Do této části hradu se vstupovalo od západu průjezdem se sediliemi, zaklenutým křížovou klenbou, situovaným v přízemí čtverhranné věže. Ta vedla na poměrně úzké nádvoří, které kromě věže ze zbylých tří stran lemovala minimálně patrová křídla. Šíře dlouhých bočních křídel odpovídala šíři nádvoří. Celek působí až dojmem trojlodního půdorysu, připomínající například objekt baziliky.

Předpokládá se, že obě delší palácová křídla byla plochostropá a obytná. V jižním křídle se dochovaly otisky dvou roubených komor. Kratší východní křídlo, které bylo zaklenuto křížovou klenbou, obsahovalo snad kapli či reprezentační sál. Spojení místností v prvém patře umožňovaly pavlače obíhající nádvoří kolem dokola. Interiéry hradu byly vyhřívány pomocí teplovzdušného topení, což ukazuje na vysoký obytný standard a značný rezidenční význam hradu.

Z palácových křídel se dodnes dochovaly nádvorní stěny a části příček, zatímco celý vnější okruh zdí se sesunul. Zánik hradu však není otázkou válečné akce, či opuštění během novověku, jako u většiny jiných lokalit. Hrad totiž doplatil na určitou nezkušenost stavitelů a nekvalitní staveniště.

Hrad byl důležitým centrem kraje a nejspíše také významným rezidenčním objektem posledních Přemyslovců, kteří se v okolí mohli věnovat loveckým radovánkám. Jeho zázemí tvořila soustava manství, která ale po založení Karlštejna převedl Karel IV. ke svému novému hradu. K tomuto kroku ho nevedla neobliba starého hradu, ale fakt, že Vrškamýk byl již v té době nejspíše ve špatném stavu, ne-li zcela v ruinách. Jak ukázaly archeologické nálezy, hrad zanikl již někdy na počátku 14. století.  Příčinou byly statické poruchy obvodových zdí zadního hradu, které se zřítily. Na vině bylo jistě nevhodné podloží a zřejmě nekvalitní základové práce. To společně s omezeným prostorem v podobě značně úzkého staveniště jistě zabránilo záměru obnovení hradu. Funkci a roli Vrškamýku tak přejal Karlštejn.

Podobné problémy ale měly i jiné hrady, které doplatily buďto na špatnou volbu staveniště, respektive podloží, popřípadě na nekvalitní provedení, které mnohdy připomínalo metodu pokus, omyl. Například parkánová hradba na nedalekém Křivoklátě se stavěla na třikrát.

Související

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili

Byla třetí adventní neděle, 11. prosince roku 1949. V malé obci Číhošť na Vysočině tehdy sloužil mši svatou farář Josef Toufar a při té došlo ke zvláštní události, pro kterou se ujalo označení číhošťský zázrak. Ten odstartoval zatýkání zcela nevinných lidí Státní bezpečností a vykonstruovaný proces, který Toufara připravil o život.
Vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze 2024

Češi před sto lety začali zdobit vánoční stromy ve městech. Mělo to svůj důvod

Přesně před 100 lety o adventu, dne 13. prosince 1924, se v Brně zrodila předvánoční tradice zdobení stromu s charitativním posláním. Pod vánočním stromem na náměstí se totiž objevila kasička pro příspěvky na pomoc chudým a opuštěným dětem. Myšlenka se brzy rozšířila i do dalších měst a stromům se sbírkou pro potřebné se začalo říkat vánoční stromy republiky.

Více souvisejících

historie hrady a zámky architektura Stavebnictví Přemyslovci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy