Pokus, omyl. Jak se stavěl hrad na příkladu hradu Vrškamýk

Malebné zříceniny hradu Kamýk nad Vltavou, původně Vrškamýk, se nachází na ostrohu nedaleko stejnojmenného městečka. Na základě nedávného archeologického výzkumu je možné demonstrovat nejen stavební historii hradu Vrškamýk, ale obecně výstavbu středověkých hradů. Byť dodnes jejich zříceniny působí promyšleným dojmem s citem pro krajinu, stavěli tehdejší stavitelé do jisté míry stylem pokus, omyl.

Hrady zaujímaly v krajině rozličná postavení. Stavitelé se dokázali vypořádat s nejrůznějšími podmínkami a možnostmi, které daly vzniknout vodním či skalním hradům. Nejčastěji však volba padla na okraj plošiny či ostroh. Tato místa kombinovala dobrou dostupnost hradu z prostoru předhradí či podhradí, přitom hrad dostatečně zabezpečovali. Důležitou podmínkou byla též dostupnost stavebního materiálu a dominance místa v daném prostoru, která byla důležitá pro jednu z mnoha rolí hradu – symboliku a demonstraci moci.

K volbě konkrétního staveniště často vedla i vazba na starší osídlení v daném místě či v jeho blízkém okolí. Tak tomu zřejmě bylo i v případě hradu Vrškamýk. První písemná zmínka hovořící o tomto místě pochází již z roku 1186. Tehdy podstatnou část ostrohu zaujímalo zřejmě hradiště, popřípadě dvorec s příslušenstvím, který byl až později nahrazen kamenným hradem.

Ten nechal v návaznosti na starší rezidenční sídlo vybudovat král Václav I. během 1. poloviny 13. století. Hrad tehdy zaujal nejvyšší, poměrně úzkou část ostrohu, která byla následně vymezena širokým příkopem s okružním valem. K dokončení hradu došlo nejspíše až za časů krále Přemysla Otakara II.

Dispozice hradu byla dvojdílná. Do přední části, která obsahovala zřejmě pouze dlouhou rozměrnou budovu při jedné boční straně, se vcházelo čtverhrannou věžovitou branou. Od zadního hradu ji odděloval široký příkop. Do této části hradu se vstupovalo od západu průjezdem se sediliemi, zaklenutým křížovou klenbou, situovaným v přízemí čtverhranné věže. Ta vedla na poměrně úzké nádvoří, které kromě věže ze zbylých tří stran lemovala minimálně patrová křídla. Šíře dlouhých bočních křídel odpovídala šíři nádvoří. Celek působí až dojmem trojlodního půdorysu, připomínající například objekt baziliky.

Předpokládá se, že obě delší palácová křídla byla plochostropá a obytná. V jižním křídle se dochovaly otisky dvou roubených komor. Kratší východní křídlo, které bylo zaklenuto křížovou klenbou, obsahovalo snad kapli či reprezentační sál. Spojení místností v prvém patře umožňovaly pavlače obíhající nádvoří kolem dokola. Interiéry hradu byly vyhřívány pomocí teplovzdušného topení, což ukazuje na vysoký obytný standard a značný rezidenční význam hradu.

Z palácových křídel se dodnes dochovaly nádvorní stěny a části příček, zatímco celý vnější okruh zdí se sesunul. Zánik hradu však není otázkou válečné akce, či opuštění během novověku, jako u většiny jiných lokalit. Hrad totiž doplatil na určitou nezkušenost stavitelů a nekvalitní staveniště.

Hrad byl důležitým centrem kraje a nejspíše také významným rezidenčním objektem posledních Přemyslovců, kteří se v okolí mohli věnovat loveckým radovánkám. Jeho zázemí tvořila soustava manství, která ale po založení Karlštejna převedl Karel IV. ke svému novému hradu. K tomuto kroku ho nevedla neobliba starého hradu, ale fakt, že Vrškamýk byl již v té době nejspíše ve špatném stavu, ne-li zcela v ruinách. Jak ukázaly archeologické nálezy, hrad zanikl již někdy na počátku 14. století.  Příčinou byly statické poruchy obvodových zdí zadního hradu, které se zřítily. Na vině bylo jistě nevhodné podloží a zřejmě nekvalitní základové práce. To společně s omezeným prostorem v podobě značně úzkého staveniště jistě zabránilo záměru obnovení hradu. Funkci a roli Vrškamýku tak přejal Karlštejn.

Podobné problémy ale měly i jiné hrady, které doplatily buďto na špatnou volbu staveniště, respektive podloží, popřípadě na nekvalitní provedení, které mnohdy připomínalo metodu pokus, omyl. Například parkánová hradba na nedalekém Křivoklátě se stavěla na třikrát.

Související

Austrálie, ilustrační fotografie. Analýza

Historie se opakuje? Australané mohou odstartovat novou vlnu dekolonizace

Australský odpor britskému panovníkovi je symbolem definitivního ukončování evropské koloniální nadvlády. Existuje ještě řada zemí, které v zámoří mají své provincie a dosud se jich nevzdaly. Mocnosti jako Čína nebo Rusko pak vytvářejí moderní imperialismus, který je v podstatě totéž, jako imperialismus minulých století – jen jinak provedený. A Spojené státy jsou kapitola sama o sobě. 

Více souvisejících

historie hrady a zámky architektura Stavebnictví Přemyslovci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

Policie vyšetřuje vraždu na Klatovsku. Mrtvého našli před domem

Policie od čtvrtečního večera vyšetřuje případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrcený muž ležel na pozemku před domem. Případ byl svěřen kriminalistům, kteří pracují s podezřelým. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy