Pokus, omyl. Jak se stavěl hrad na příkladu hradu Vrškamýk

Malebné zříceniny hradu Kamýk nad Vltavou, původně Vrškamýk, se nachází na ostrohu nedaleko stejnojmenného městečka. Na základě nedávného archeologického výzkumu je možné demonstrovat nejen stavební historii hradu Vrškamýk, ale obecně výstavbu středověkých hradů. Byť dodnes jejich zříceniny působí promyšleným dojmem s citem pro krajinu, stavěli tehdejší stavitelé do jisté míry stylem pokus, omyl.

Hrady zaujímaly v krajině rozličná postavení. Stavitelé se dokázali vypořádat s nejrůznějšími podmínkami a možnostmi, které daly vzniknout vodním či skalním hradům. Nejčastěji však volba padla na okraj plošiny či ostroh. Tato místa kombinovala dobrou dostupnost hradu z prostoru předhradí či podhradí, přitom hrad dostatečně zabezpečovali. Důležitou podmínkou byla též dostupnost stavebního materiálu a dominance místa v daném prostoru, která byla důležitá pro jednu z mnoha rolí hradu – symboliku a demonstraci moci.

K volbě konkrétního staveniště často vedla i vazba na starší osídlení v daném místě či v jeho blízkém okolí. Tak tomu zřejmě bylo i v případě hradu Vrškamýk. První písemná zmínka hovořící o tomto místě pochází již z roku 1186. Tehdy podstatnou část ostrohu zaujímalo zřejmě hradiště, popřípadě dvorec s příslušenstvím, který byl až později nahrazen kamenným hradem.

Ten nechal v návaznosti na starší rezidenční sídlo vybudovat král Václav I. během 1. poloviny 13. století. Hrad tehdy zaujal nejvyšší, poměrně úzkou část ostrohu, která byla následně vymezena širokým příkopem s okružním valem. K dokončení hradu došlo nejspíše až za časů krále Přemysla Otakara II.

Dispozice hradu byla dvojdílná. Do přední části, která obsahovala zřejmě pouze dlouhou rozměrnou budovu při jedné boční straně, se vcházelo čtverhrannou věžovitou branou. Od zadního hradu ji odděloval široký příkop. Do této části hradu se vstupovalo od západu průjezdem se sediliemi, zaklenutým křížovou klenbou, situovaným v přízemí čtverhranné věže. Ta vedla na poměrně úzké nádvoří, které kromě věže ze zbylých tří stran lemovala minimálně patrová křídla. Šíře dlouhých bočních křídel odpovídala šíři nádvoří. Celek působí až dojmem trojlodního půdorysu, připomínající například objekt baziliky.

Předpokládá se, že obě delší palácová křídla byla plochostropá a obytná. V jižním křídle se dochovaly otisky dvou roubených komor. Kratší východní křídlo, které bylo zaklenuto křížovou klenbou, obsahovalo snad kapli či reprezentační sál. Spojení místností v prvém patře umožňovaly pavlače obíhající nádvoří kolem dokola. Interiéry hradu byly vyhřívány pomocí teplovzdušného topení, což ukazuje na vysoký obytný standard a značný rezidenční význam hradu.

Z palácových křídel se dodnes dochovaly nádvorní stěny a části příček, zatímco celý vnější okruh zdí se sesunul. Zánik hradu však není otázkou válečné akce, či opuštění během novověku, jako u většiny jiných lokalit. Hrad totiž doplatil na určitou nezkušenost stavitelů a nekvalitní staveniště.

Hrad byl důležitým centrem kraje a nejspíše také významným rezidenčním objektem posledních Přemyslovců, kteří se v okolí mohli věnovat loveckým radovánkám. Jeho zázemí tvořila soustava manství, která ale po založení Karlštejna převedl Karel IV. ke svému novému hradu. K tomuto kroku ho nevedla neobliba starého hradu, ale fakt, že Vrškamýk byl již v té době nejspíše ve špatném stavu, ne-li zcela v ruinách. Jak ukázaly archeologické nálezy, hrad zanikl již někdy na počátku 14. století.  Příčinou byly statické poruchy obvodových zdí zadního hradu, které se zřítily. Na vině bylo jistě nevhodné podloží a zřejmě nekvalitní základové práce. To společně s omezeným prostorem v podobě značně úzkého staveniště jistě zabránilo záměru obnovení hradu. Funkci a roli Vrškamýku tak přejal Karlštejn.

Podobné problémy ale měly i jiné hrady, které doplatily buďto na špatnou volbu staveniště, respektive podloží, popřípadě na nekvalitní provedení, které mnohdy připomínalo metodu pokus, omyl. Například parkánová hradba na nedalekém Křivoklátě se stavěla na třikrát.

Související

Raoul Schránil

Gentleman z filmů pro pamětníky. Raoul Schránil se narodil před 115 lety

Mezi nejoblíbenější a nejobsazovanější herce patřil vedle Oldřicha Nového, Nataši Gollové nebo Adiny Mandlové Raoul Schránil, který se proslavil především rolemi elegantních gentlemanů. Slávu po několika letech vystřídal tvrdý pád. Stejně jako jeho mnohé herecké kolegy, i jeho zasáhla po komunistickém převratu tvrdá perzekuce.
Věznice, ilustrační fotografie.

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla

Před 35 lety, dne 15. března roku 1990, zahájily stovky vězňů v Leopoldově největší vzpouru v dějinách Československa. Trestanci tak protestovali proti tomu, že se na ně nevztahovala amnestie prezidenta Václava Havla. Vzpoura byla potlačena až po několika dnech a vyžádala si jednu oběť, desítky zraněných a škody v řádech milionů korun.

Více souvisejících

historie hrady a zámky architektura Stavebnictví Přemyslovci

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Ilustrační foto

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

před 6 hodinami

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

před 6 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Uvedení Lenky Bradáčové do funkce nejvyšší státní zástupkyně (1.4.2025) Prohlédněte si galerii

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Portland, ilustrační foto

Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování

Stále větší počet států vydává varování před cestami do Spojených států a mnozí zahraniční turisté se rozhodují, zda USA při svých cestách úplně vynechat. Důvodem jsou změny politiky prezidenta Donalda Trumpa, celní opatření vůči spojencům a zpřísnění imigračních kontrol. Tento trend by mohl mít dalekosáhlé důsledky nejen pro americký turistický průmysl, ale i pro ekonomiku jako celek.

před 9 hodinami

Donald Trump

V USA se bouří proti odsouzení Le Penové. Ozval se i Trump

Prezident Spojených států Donald Trump ostře reagoval na pondělní verdikt francouzského soudu, který zakázal krajně pravicové političce Marine Le Penové kandidovat do veřejných funkcí po dobu pěti let. Trump označil rozhodnutí za „velkou věc“ a vyjádřil pochybnosti o spravedlnosti procesu.

před 10 hodinami

Jakub Menšík

Životní úspěch tenisty Menšíka. Ve finále turnaje Masters v Miami porazil svůj vzor Djokoviče

Životní cesta tenisty Jakuba Menšíka turnajem v Miami byla završena tím nejlepším možným způsobem. Uspěl nakonec ve finále, když v něm dokázal porazit svůj vzor Srba Novaka Djokoviče dvakrát 7:6. Pro teprve devatenáctiletého českého talenta se jedná o první velké vítězství na okruhu ATP a díky němu ve světovém žebříčku poskočil na pro zatím nejlepší umístění v kariéře, tedy na 24. místo. Menšík se mimochodem stal také prvním českým tenistou od roku 2005, který ovládl turnaj kategorie Masters 1000. Tehdy se to podařilo Tomáši Berdychovi.

před 10 hodinami

Smutné zjištění o Michaelu Schumacherovi. Legenda F1 už do konce svého života nepromluví

Už více než 11 let celý svět spekuluje o tom, jak je na tom legenda Formule 1 a sedminásobný mistr světa Michael Schumacher po osudné nehodě na lyžích z prosince roku 2013. Nyní přichází s nejnovějšími informacemi o současném zdravotním stavu tohoto rakouského pilota novinář rakouské televize RTL Felix Görner. A nejsou pro fanoušky nikterak povzbudivé.

Zdroj: David Holub

Další zprávy