Čeští vědci dokončili modul pro vesmírnou sondu Solar Orbiter

Praha - Čeští vědci z Akademie věd ČR dokončili vývoj přístroje na měření elektromagnetických vln ve vesmíru. Má se stát součástí RPW (Radio and Plasma Waves) na meziplanetární evropské sondě Solar Orbiter, která bude obíhat mezi Sluncem a Zemí.

"Ve Francii bude integrován s ostatními komponenty přístroje vyvinutými v jiných evropských institucích a podroben dalším testům. Francouzská strana pak koncem roku 2016 dodá kompletní přístroj Evropské kosmické agentuře k montáži na vlastní sondu, která by měla být vyslána na oběžnou dráhu v roce 2018," Jan Souček z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.

Češi na vývoji pracují už pět let. Vlastní výrobu letového kusu kvalifikovanými technologickými procesy provedla brněnská firma G. L. Electronics, která vlastní potřebné certifikace vyžadované Evropskou kosmickou agenturou.

Vědci si ho před pár týdny převezli do Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu v pražských Letňanech, aby ho naposledy testovali v termovakuové komoře, zda vydrží náročné podmínky v kosmu. "V komoře bylo vytvořeno vakuum, aby se simulovaly podmínky v kosmu. Zkoušíme, zda přístroj správně funguje při minus 30 stupních Celsia i plus 75 stupních," popsal Souček.

Modul na první pohled vypadá jako menší deska osazená elektronickými komponenty, jeho cena ale šplhá ke třem milionům korun. Veškeré testy musí být prováděny v čistých prostorách s kontrolovanou prašností a vlhkostí a při práci je třeba dodržovat maximální opatrnost a včetně ochrany před poškozením elektrostatickým výbojem pomocí uzemněných náramků.

Ve vesmíru bude modul jako součást většího celku, přístroje RPW, vzorkovat elektromagnetické vlny na frekvencích desítek až stovek kilohertzů a registrovat dopady částic meziplanetárního prachu. Data na místě zkomprimuje a pošle zpátky na Zem. Měřit bude oscilace (kmitání) elektrického a magnetického pole.

Prostor mezi Zemí a Sluncem není prázdný. Vyplňuje ho plazma, která tvoří 99 procent pozorované atomární hmoty vesmíru. Jde o nabité částice, převážně protony a elektrony, pocházející ze Slunce, které se chovají jako řídký plyn s elektromagnetickými vlastnostmi.

Sonda Solar Orbiter patří do mise Evropské kosmické agentury. Slunci se má přiblížit až na třetinu vzdálenosti Země - Slunce, to znamená blíž, než je oběžná dráha Merkuru. Sonda bude studovat Slunce, sluneční korónu a sluneční vítr (proud nabitých částic ze Slunce). Podle plánu má startovat z Floridy v roce 2018.

9. září 2024 20:54

Apple odhalil nový iPhone 16

Související

Slunce

ESA zveřejní první snímky Slunce pořízené sondou Solar Orbiter

Evropská kosmická agentura (ESA) dnes oznámila, že příští týden ve čtvrtek zveřejní první, zdařilé snímky Slunce pořízené její novou sondou Solar Orbiter. Ta se na cestu ke svému cíli vydala letos 10. dubna. Na výrobě sondy a přípravě jejího vybavení deseti přístroji určenými ke zkoumání hvězdy naší planetární soustavy se podílela řada evropských států, včetně České republiky, a americká vesmírná agentura NASA.
sonda Solar Orbiter

Solar Orbiter vyrazil na misi ke Slunci. Veze přístroje, které vyvíjeli i Češi

Raketa Atlas V 411 vynesla z Mysu Canaveral do vesmíru sondu Evropské kosmické agentury (ESA) Solar Orbiter. Sonda bude i s přístroji, na jejichž vývoji a výrobě se podíleli čeští experti a firmy, zblízka zkoumat Slunce. Raketa odstartovala podle plánu dnes v v 5:03 SEČ (v neděli 23:03 místního času), vyplývá z internetového přenosu amerického vesmírného úřadu NASA, který se na misi také podílí.

Více souvisejících

sonda Solar Orbiter akademie věd Vědci

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 36 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 5 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy