Čeští vědci dokončili modul pro vesmírnou sondu Solar Orbiter

Praha - Čeští vědci z Akademie věd ČR dokončili vývoj přístroje na měření elektromagnetických vln ve vesmíru. Má se stát součástí RPW (Radio and Plasma Waves) na meziplanetární evropské sondě Solar Orbiter, která bude obíhat mezi Sluncem a Zemí.

"Ve Francii bude integrován s ostatními komponenty přístroje vyvinutými v jiných evropských institucích a podroben dalším testům. Francouzská strana pak koncem roku 2016 dodá kompletní přístroj Evropské kosmické agentuře k montáži na vlastní sondu, která by měla být vyslána na oběžnou dráhu v roce 2018," Jan Souček z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.

Češi na vývoji pracují už pět let. Vlastní výrobu letového kusu kvalifikovanými technologickými procesy provedla brněnská firma G. L. Electronics, která vlastní potřebné certifikace vyžadované Evropskou kosmickou agenturou.

Vědci si ho před pár týdny převezli do Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu v pražských Letňanech, aby ho naposledy testovali v termovakuové komoře, zda vydrží náročné podmínky v kosmu. "V komoře bylo vytvořeno vakuum, aby se simulovaly podmínky v kosmu. Zkoušíme, zda přístroj správně funguje při minus 30 stupních Celsia i plus 75 stupních," popsal Souček.

Modul na první pohled vypadá jako menší deska osazená elektronickými komponenty, jeho cena ale šplhá ke třem milionům korun. Veškeré testy musí být prováděny v čistých prostorách s kontrolovanou prašností a vlhkostí a při práci je třeba dodržovat maximální opatrnost a včetně ochrany před poškozením elektrostatickým výbojem pomocí uzemněných náramků.

Ve vesmíru bude modul jako součást většího celku, přístroje RPW, vzorkovat elektromagnetické vlny na frekvencích desítek až stovek kilohertzů a registrovat dopady částic meziplanetárního prachu. Data na místě zkomprimuje a pošle zpátky na Zem. Měřit bude oscilace (kmitání) elektrického a magnetického pole.

Prostor mezi Zemí a Sluncem není prázdný. Vyplňuje ho plazma, která tvoří 99 procent pozorované atomární hmoty vesmíru. Jde o nabité částice, převážně protony a elektrony, pocházející ze Slunce, které se chovají jako řídký plyn s elektromagnetickými vlastnostmi.

Sonda Solar Orbiter patří do mise Evropské kosmické agentury. Slunci se má přiblížit až na třetinu vzdálenosti Země - Slunce, to znamená blíž, než je oběžná dráha Merkuru. Sonda bude studovat Slunce, sluneční korónu a sluneční vítr (proud nabitých částic ze Slunce). Podle plánu má startovat z Floridy v roce 2018.

Související

Slunce

ESA zveřejní první snímky Slunce pořízené sondou Solar Orbiter

Evropská kosmická agentura (ESA) dnes oznámila, že příští týden ve čtvrtek zveřejní první, zdařilé snímky Slunce pořízené její novou sondou Solar Orbiter. Ta se na cestu ke svému cíli vydala letos 10. dubna. Na výrobě sondy a přípravě jejího vybavení deseti přístroji určenými ke zkoumání hvězdy naší planetární soustavy se podílela řada evropských států, včetně České republiky, a americká vesmírná agentura NASA.
sonda Solar Orbiter

Solar Orbiter vyrazil na misi ke Slunci. Veze přístroje, které vyvíjeli i Češi

Raketa Atlas V 411 vynesla z Mysu Canaveral do vesmíru sondu Evropské kosmické agentury (ESA) Solar Orbiter. Sonda bude i s přístroji, na jejichž vývoji a výrobě se podíleli čeští experti a firmy, zblízka zkoumat Slunce. Raketa odstartovala podle plánu dnes v v 5:03 SEČ (v neděli 23:03 místního času), vyplývá z internetového přenosu amerického vesmírného úřadu NASA, který se na misi také podílí.

Více souvisejících

sonda Solar Orbiter akademie věd Vědci

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

Létají jinam, samovolně vybuchují. Severokorejské rakety Rusům na Ukrajině příliš nepomáhají

Ukrajinská generální prokuratura uvedla, že prozkoumala trosky 21 z přibližně 50 balistických střel vypálených Ruskem od konce prosince do konce února. Cílem je posoudit možnou vojenskou spolupráci mezi Moskvou a Pchjongjangem, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy