
Evropská kosmická agentura (ESA) dnes oznámila, že příští týden ve čtvrtek zveřejní první, zdařilé snímky Slunce pořízené její novou sondou Solar Orbiter. Ta se na cestu ke svému cíli vydala letos 10. dubna. Na výrobě sondy a přípravě jejího vybavení deseti přístroji určenými ke zkoumání hvězdy naší planetární soustavy se podílela řada evropských států, včetně České republiky, a americká vesmírná agentura NASA.
Solar Orbiter podle ESA v polovině června dokončil ověřovací fázi a poprvé se výrazně přiblížil ke Slunci, a to na vzdálenost 77 milionů kilometrů, což je zhruba polovina průměrné vzdálenosti Země od hvězdy. To umožnilo vědeckým týmům poprvé otestovat fungování přístrojů a jejich souhru.
“The first images are exceeding our expectations,” says Daniel Müller, ESA #SolarOrbiter Project Scientist. “We can already see hints of very interesting phenomena that we have not been able to observe in detail before.” Join us at https://t.co/prJO5NVy1416 July #TheSunUpClose pic.twitter.com/npcjJbhHRY
— ESA's Solar Orbiter (@ESASolarOrbiter) July 9, 2020
ESA je s prvním snímkováním velice spokojená. "První záběry předčily naše očekávání," řekl Daniel Müller, člen vědeckého týmu ESA pro tento projekt. "Už teď vidíme náznaky velice zajímavých jevů, které jsme dříve nemohli detailně pozorovat. Přístroje sondy fungují skvěle a společně poskytují ucelený obrázek Slunce a slunečního větru. Věříme proto, že nám tato mise pomůže zodpovědět důležité otevřené otázky ohledně naší hvězdy," dodal.
Sonda je nyní zatím v letové fázi a postupně se posouvá na oběžnou dráhu kolem Slunce, kterou ke splnění stanovených úkolů potřebuje. Opakovaně přitom využije i gravitaci Země a Venuše a dostane se k objektu zkoumání mnohem blíže.
Do vědecké fáze má Solar Orbiter podle Evropské kosmické agentury přejít až koncem příštího roku. V té době se k povrchu hvězdy přiblíží na 42 milionů kilometrů. To je blíž, než kolem hvězdy obíhá planeta Merkur.
Sonda bude zkoumat Slunce z řady hledisek. Bude zjišťovat, co způsobuje sluneční vítr a jak vzniká koronální magnetické pole. Bádání se zaměří i na sluneční plazma, na heliosféru a na sluneční erupce. V programu je také pořízení prvních snímků obou slunečních pólů.
Jedním z cílů mise je získat další potřebná data o tom, jak sluneční aktivita ovlivňuje vesmírné prostředí v oblasti vnitřních planet sluneční soustavy, k nimž patří Merkur, Venuše, Země a Mars. Tyto informace jsou důležité pro pochopení účinků "kosmického počasí" na Zemi.
Sondu navrhla a sestavila na objednávku ESA společnost Airbus Defence and Space. Na její palubě jsou měřicí přístroje, na jejichž přípravě se podílelo 12 členských zemí ESA - Česká republika, Belgie, Británie, Francie, Itálie, Německo, Norsko, Polsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko - a americká NASA. Do stavby samotné sondy se zapojily i Dánsko, Finsko, Irsko, Lucembursko, Nizozemsko a Portugalsko.
Podíl České republiky na projektu Solar Orbiter je přitom její nejvýraznější účastí na misích ESA od vstupu do agentury v roce 2008. Týmy z Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy v Praze se podílely na vývoji čtyř z deseti přístrojů sondy. Na misi spolupracují také Ústav fyziky atmosféry AV a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.
Související

Webbův teleskop objevil svou první exoplanetu a zachytil dynamickou hvězdokupu

Česká republika navýší svůj příspěvek na investice do kosmických programů ESA na 62 milionů eur
ESA (European Space Agency) , sonda Solar Orbiter , Slunce , vesmir
Aktuálně se děje
včera

Potopení lodi u Tuniska si vyžádalo životy pěti migrantů
včera

Německé státní zastupitelství neví kdo útočil na Nord Stream
včera

Česko má kapacitu vyrábět munici, mohli by to dělat Ukrajinci, řekl Pavel
včera

Fed zvýšil základní úrok o čtvrt procentního bodu
včera

Mexiko nepouští do země desítky českých turistů. Zadrží je i na několik dní
včera

Rada ÚSTR se vložila do sporu Kudrny s částí zaměstnanců
včera

Pavel chce navrhnout legislativní změnu, která dá podobu období od zvolení prezidenta po inauguraci
Aktualizováno včera

EU uvolnila Česku 22 miliard v rámci mimořádného fondu obnovy na zmírnění následků krize
včera

Ruská armáda částečně změnila strategii vzdušných úderů
včera

Válku vyhrajeme, Rusko porazíme, je přesvědčeno 97 procent Ukrajinců
včera

Jurečka chce uzákonit dřívější důchod pro náročné profese
včera

Izrael a Polsko se po letitých sporech zase usmířily
včera

Zárukou to neskončí. EU chce, aby výrobci povinně opravovali elektrospotřebiče i po záruce
včera

Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí tvrdí, že neví, z čeho ji ICC obviňuje
včera

Problémy neskončily, zkrachují další banky, varuje šéf investičního fondu
včera

Policie vyšetřuje údajné pokousání člověka vlkem jako šíření poplašné zprávy
včera

Vláda prodloužila o rok pravidla nouzového ubytování válečných uprchlíků
Aktualizováno včera

Jak konsolidovat státní rozpočet? Stanjura chce představit plán do konce dubna
včera

Sněmovna zakázala TikTok na svých zařízeních, varovala i poslance
včera
Stát zintenzivní kontroly výrobců a prodejců potravin, řekl Fiala
Stát zintenzivňuje kontroly ve všech částech dodavatelského řetězce při výrobě a prodeji potravin. Když klesají ceny energií a pohonných hmot, musí se to projevit i ve zlevnění potravin. Po jednání vlády to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj mají kontroly vyvinout tlak na zemědělce, výrobce potravin i obchodníky, aby klesla koncová cena pro zákazníky.
Zdroj: ČTK