Vídeň - Ačkoliv je riziko srážky naší planety s asteroidem podle vědců malé, zcela vyloučit nelze. Pokud by se však Země dostala do dráhy letícímu asteroidu, nemá moc možností na záchranu. Zvrat v této otázce má proto přinést nový vesmírný národ Asgardianů, o kterém jsme vás na serveru EuroZprávy.cz již informovali dříve.
Vědci z Mezinárodního vesmírného výzkumného centra (Aerospace International Research Centre) ve Vídni stojí za vytvořením nového národa pojmenovaného Asgardia. Tým vědců, právníků, filosofů a podnikatelů, který za ním stojí, však nevytvořil první vesmírný národ pouze teoreticky, v nejbližších měsících započne i jeho praktická část.
Jedním z prvních plánů Asgardianů je vypuštění družice na podzim roku 2017. Podle stávající teorie nový národ nebude mít žádnou územní část na pevnině, ale prozatím se bude skládat ze sítě satelitů na oběžné dráze se svými vlastními zákony a regulačními orgány.
"Podstatou Asgardie je zachování míru ve vesmíru a využití snah o předcházení konfliktů na Zemi ve vesmírném prostředí," uvedl na nedávné konferenci Dr. Igor Ashurbeyli, jehož projekt byl dosud financován převážně ze soukromých fondů a investorů.
Srážku s asteroidem řeší i OSN
Ashurbeyli přitom není ve vědeckých kruzích žádným nováčkem. Dlouhodobě se podílí na spolupráci s OSN, kde figuruje jako konzultant pro případ kontaktu Země s asteroidem. A právě tomu by měl jeho nový národ umět v budoucnu zabránit.
Podle statistik NASA dopadne každý den na zem několik desítek tun asteroidů. Drtivá většina z nich je tak malých, že shoří v atmosféře, nebo nenapáchají žádné škody. Pokud by ale na Zemi mířil opravdu velký kus vesmírného kamene, nastal by problém. A ten lidstvo zatím neumí efektivně vyřešit.
Asgardiané budou mít proto mimo jiné jako jeden ze stěžejních úkolů za cíl této případně srážce zabránit. Podle vědce by tomu mohla napomoci vesmírná stanice Asgardianů, z níž by se uskutečňovaly všechny potřebné operace. Zároveň by měla být dostatečně velká na to, aby pojmula velké množství lidí ze Země, kteří by byli v případě katastrofy schopni znovu osídlit naši či jinou planetu.
Plán ruského vědce zní možná jako šílenství, ale podobně se pohlíželo na Elona Muska a jeho projekt SpaceX. Ten nyní vysílá do vesmíru rakety jako na běžícím pásu a připravuje lidstvo pro cestu na Mars. Nutno dodat, že po řadě úspěchů, kterých se mu dostalo, se okruh skeptiků stále zmenšuje.
Riziko nepodceňujme, apeluje vědec
Sám Ashubeyli ale tvrdí, že riziko srážky Země s asteroidem nelze brát na lehkou váhu. Jako příklad uvádí Čeljabinský meteorit, jehož exploze 15. února 2013 v okolí ruského Čeljabinsku uvolnila třicetkrát větší energii než výbuch atomové bomby nad Hirošimou.
Ruský vědec si nicméně velkolepost a rozsáhlost svého plánu plně uvědomuje. Přesto jím prezentované studie a plány nejsou technicky neproveditelné. Vychází totiž z technologií, které už byly vynalezeny, zkonstruovány nebo na kterých se pracuje.
Jediné, co by mu mohlo zabránit v naplnění jeho cílů, je proto nedostatek financí. Na druhou stranu Asgardia zaujala statisíce lidí z celého světa a lze se domnívat, že ani o peníze nebude nouze.
Související
Vesmírné království Asgardia? Už má přes 200.000 obyvatel
Je kolonizace vesmíru legální? Vesmírný národ se navzdory právu chystá do kosmu
vesmírné království Asgardia , Vědci , vesmir
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek