VIDEO: Raketoplán Atlantis s vesmírnými opraváři odstartoval k teleskopu

Cape Canaveral - Raketoplán Atlantis v pondělí v 20:01 SELČ odstartoval k Hubbleovu teleskopu. Informuje o tom televize CNN.

Americká vesmírná agentura NASA označila start za úspěšný. V době vzletu byla nad Mysem Canaveral téměř jasná obloha bez bouřkových mraků a vanul mírný vítr.

K teleskopu se vydalo sedm astronautů. Jejich úkolem bude dokončit opravy zařízení a namontovat na ně nové díly, které zlepší jeho výkonnost.

Hubbleův teleskop pořizuje snímky vzdálených galaxií. Obíhá 563 kilometrů nad Zemí.

Nahlíženo z Česka je zajímavé, že v raketoplánu letí také astronaut Andrew Feustel, který má u sebe českou vlajku a výtisk Písní kosmických básníka Jana Nerudy, píše server Novinky.cz. Důvod je zřejmý: Matka astronauta Feustela pochází z Čech.

Let Atlantisu bude unikátní. Poprvé ho bude jistit jiný raketoplán - Endeavour. Na záchrannou misi odstartuje v případě, že by byl první raketoplán poškozen a nemohl se vrátit.

Na údržbě teleskopu se budou podílet "vesmírní montéři" Michael Good, Megan McArthurová, John Grunsfeld, Mike Massimino a Andrew Feustel. Kapitánem letu je Scott Altman a pilotem Gregory Johnson.

Hubbleův teleskop byl na oběžnou dráhu vypuštěn v roce 1990. Astronauti jej při servisních misích téměř každé tři roky opravovali a modernizovali.

Naposledy to však bylo před necelými sedmi lety. Při návratu sedmičlenné posádky se totiž raketoplán Columbia zhruba 16 minut před přistáním doslova rozpadl ve výšce šesti desítek kilometrů nad zemí a jeho posádka zahynula.

Od té doby se NASA obávala podobné operace a snažila se přijít na opatření, která by podobnému neštěstí mohla zabránit. Nakonec její experti dospěli k závěru, že jako záchranná stanice pro posádku, jejíž raketoplán se poškodil natolik, že nebylo bezpečné absolvovat s ním průlet do zemské atmosféry, může sloužit vesmírná stanice ISS.

Atlantis ale bude během své mise od ISS daleko. Americká vesmírná NASA proto přišla se záchranným plánem, který působí jako z hollywoodského scénáře. V případě ohrožení astronautů opravujících Hubbleův teleskop jim pošle záchranný raketoplán Endeavour. Pokud k tomu NASA bude muset přistoupit, bude to poprvé ve čtyřicetileté historii NASA, kdy se dva raketoplány ocitnou v tak těsné blízkosti.

"V této misi jde o všechno," nechal se slyšet vědecký specialista z týmu NASA David Leckrone, který má na starosti Hubbleův teleskop. "Laťku jsme si nastavili neobyčejně vysoko," dodal.

Během pěti vesmírných výstupů astronauti provedou několik náročných úkolů: Grunsfeld a Feustel 14. května nahradí širokoúhlou kameru za novější typ a vymění poškozené komunikační zařízení za nové. Dalším krokem bude montáž "stykovacího mechanismu", díky kterému bude v budoucnu možné připojit jednak novou pilotovanou loď, jednak raketový tahač. Ten po ukončení činnosti teleskopu zabezpečí jeho likvidaci v zemské atmosféře.

Dva dny poté Massimino a Good vymění sadu gyroskopů, jež umožňují orientaci a směrování přístroje v prostoru. Dalším krokem bude reinstalace opotřebovaných akumulátorových baterií, které teleskop využívá o celých 13 let déle, než se počítalo.

Dvojice Feustel a Grunsfeld následně během třetího výstupu opraví systém dodávání elektřiny pro tři přehledové kamery. Jestliže tento úkol nedokážou dokončit, učiní tak při čtvrtém výstupu Good a Massimino, jejichž úkolem bude také opravit spektrograf.

Agentura NASA se již chystala Hubbleův teleskop vyřadit z provozu, nakonec jej však ponechá v provozu ještě nejméně čtyři další roky.

Atlantis by se měl na Zemi vrátit 22. května mezi pátou a šestou hodinou odpolední našeho času.

NASA nyní provozuje tři raketoplány. Jejich mise skončí v roce 2010. O pět let později by na ně měl navázat Program Constellation, který má vyvinout novou generaci amerických kosmických dopravních prostředků. V mezidobí bude NASA používat ruské vesmírné lodě.

Související

Více souvisejících

raketoplán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy