Koupelny a WC v Rusku, Norsku, Arábii či USA? Co kultura, to jiný styl

MAGAZÍN - Podoba koupelny souvisí nejen s požadavky jejích uživatelů, ale lze ji považovat také za odraz kulturního prostředí a standardů dané země. Rozdíly můžeme najít v interiérovém designu, v umístění v domě či ve způsobu jejího užívání. Zatímco například v Rusku představuje koupelna většinou malou skromnou místnost pro nezbytnou očistu těla, v Japonsku je vybavena hi-tech doplňky. Seznamte se se specifiky koupelen napříč světem.

Norsko: Sprchy nemají okraj, podlahu vyhřívá topení

Pro mnoho Norů, kteří žijí v bytě nebo malém domě, často představuje problém umístění koupelny. Většinu koupelen proto najdeme uprostřed domu bez oken. Sprcha obvykle nemá okraj, a když je prostor příliš malý, nachází se ruční sprcha přímo nad toaletou. Její hlavici lze obvykle odmontovat a trysku pak využít k očištění podlahy. Přebytečná voda se odvádí do odtoku pod záchodem. Vanou norské koupelny zpravidla vybaveny nejsou. Podlahy obvykle pokrývá vrstva silného vinylu, který se osvědčil v kombinaci s podlahovým vytápěním.

Pokud je v domě k dispozici prostorná koupelna, bývá zařízena obdobně. „Norové vyznávají vzdušnost prostoru, proto ani v prostorné koupelně nenajdeme sprchu s ohraničením či závěsem. V některých koupelnách se využívá takzvaná pop-out sprcha, tedy skládací sprchová zástěna, která se hodí, pokud v koupelně sušíte prádlo. I to je v Norsku častým zvykem,” vysvětluje Radka Prokopová, výkonná ředitelka společnosti Alca plast, která nedávno vybavila sanitární technikou obytný dům i hotel v norském Oslu.

Japonsko: Před vstupem na WC se přezujte

V Japonsku platí, že součástí koupelny by neměla být toaleta. Právě japonské toalety přitom patří k nejsofistikovanějším na světě. Nejužívanější jsou dnes bidetové toalety, jejichž součástí je rozmanité nastavení možností čištění a vyhřívání sedátek. Ty nejpokrokovější mají v sobě zabudované elektronické programování funkcí. Návštěvu toalety v Japonsku doprovází také speciální zvyk. Před vstupem do místnosti s WC, ať už jste doma, ve škole, nebo v restauraci, je potřeba si přezout obuv.

Japonci totiž striktně oddělují čisté prostory od těch „nečistých“. Právě toaleta podle nich patří mezi místnosti plné bakterií a nečistot, které nechtějí přenášet do ostatních místností. Proto před vstupem na záchod najdete speciální toaletní přezůvky. Ty jsou obvykle gumové a nadepsané nápisem „toaleta”, aby je nebylo možné zaměnit za jiný druh obuvi. Typickým znakem japonských toalet jsou rovněž potahy WC sedátek s pestrými barvami a vzory. Veselý design mají i další doplňky koupelen a záchodů.

Arabské země: Toaletní papír nahradila bidetová sprcha

Pro arabské země jsou charakteristické takzvané bidetové sprchy. Jedná se o ruční hlavici s kontrolovatelnou spouští vodní trysky umístěnou hned vedle toalety. Na rozdíl od klasického bidetu však nedisponuje samostatnou mísou a používá se pro omývání přímo nad toaletou.

USA: Zájem je hlavně o domy s nejméně třemi koupelnami

Ve Spojených státech amerických dochází v posledních letech ke koupelnové revoluci. Podle průzkumu U.S. Census Bureau stoupá poptávka po větším počtu koupelen v nových rodinných domech. Od 60. let minulého století bylo standardem, že se v domě nacházela jedna plnohodnotná koupelna s WC a jedna menší toaleta s umyvadlem. Dnes však Američané mají zájem především o nemovitosti se třemi a více koupelnami.

Americké koupelny jsou často nejdražšími místnostmi v domě, co se týče kvality zařízení a vybavení. „Oproti koupelnám v evropských zemích jsou ty americké rozlohou mnohem větší. Domy na předměstí mají často dvě hlavní koupelny se dvěma umyvadly, vanou a toaletou. Rozdíl je také v tlaku vody, který je v Americe silnější, sedátka toalet jsou položená níže a záchodové mísy jsou v porovnání s evropskými menší,” uvádí rozdíly Radka Prokopová.

Rusko: Koupelna a WC jsou dvě miniaturní, oddělené místnosti

Typická ruská koupelna se částečně podobá té, kterou známe z českých malometrážních bytů. Koupelna a WC představují dvě malé oddělené místnosti pouze s nezbytným vybavením. V jedné místnosti se nachází samostatné WC.

Související

Více souvisejících

koupelny WC Rusko Muslimové norsko Japonsko USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 33 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 55 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy