Dronová mánie zasáhla Česko. Počet registrovaných letadýlek přibývá

Praha - v Česku přibývá registrovaných komerčně využívaných dronů. V současnosti jich je podle statistik Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) přes 400.

Na konci roku 2015 jich úřad registroval na 150. Výrazně se rovněž zvýšil počet firem, které mají licenci drony k různým komerčním aktivitám provozovat. Aktuálně je takovýchto společností a úřadů 192. ČTK to řekl mluvčí úřadu Vítězslav Hezký.

Největší počet bezpilotních letadel tvoří v sériově vyráběné stroje, které pro soukromé rekreační využití nepotřebují žádnou registraci. Ta je nutná tehdy, pokud je jejich majitel chce využít ke komerční činnosti, nebo pro zařízení s hmotností přes 20 kilogramů. Takto těžké stroje se ale vyskytují jen výjimečně. I v databázi ÚCL představuje největší skupinu strojů drony vážící od necelého jednoho kilogramu do sedmi kilogramů.

Mezi nejčastěji prodávaná zařízení patří v Česku výrobky čínské společnosti DJI, řekla ČTK manažerka nákupního portálu Heureka.cz Alexandra Čermáková. Vůbec nejprodávanější model je v tomto eshopu sedmikilový DJI Mavic Pro, který se dá v Česku pořídit zhruba od 30.000 korun.

Dalšími modely mezi trojicí nejprodávanějších jsou o něco straší a o polovinu lacinější model Phantom 3 Standard od stejného výrobce a drobná 200 gramů vážící kvadroptéra Syma X5C s integrovanou kamerou, která se prodává za zhruba 1300 korun.

Související

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper Komentář

Drony jsou mnohem starší, než vůbec tušíme. Jejich potenciál jsme ale stále nevyčerpali

V armádách na celém světě jsou dynamicky rozvíjeny a využívány drony, které šetří lidskou sílu a náklady na vojenské operace. Masivně byly použity i během konfliktu na Ukrajině oběma stranami. Zvláště Ukrajina se přitom snaží jejich schopnosti dále vylepšovat, protože je to pro ni v této fázi konfliktu maximálně výhodné. Kde se však drony vůbec vzaly a za jakých okolností a s jakými výsledky byly v minulosti využívány?

Více souvisejících

Drony Česká republika letectví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy