
HISTORIE - Dějiny počítačů se podle inženýrů a odborníků na techniku začaly psát po druhé světové válce, přičemž jejich rozmach zažíváme až v posledních desítkách let. Historici by ale nesouhlasili, tvrdí totiž, že zřejmě prvním výpočetním strojem v historii lidstva je takzvaný Mechanismus z Antikythéry, starý přes 2000 let.
Historie prvních moderních počítačů se začala psát v roce 1943, kdy začal vývoj stroje značeného jako ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer). Postavili jej na Moore School of Electrical Engineering pensylvánské univerzity v americké Filadelfii a jde o první elektronický číslicový programovatelný počítač v historii.
Pokud sáhneme hlouběji do historie, dostaneme se ke kalkulačkám nulté generace, za které jsou považovány elektromechanické počítače využívající většinou relé. Ty sestrojil německý inženýr Konrad Zuse v roce 1936 a jde o stroje pracující ve dvojkové soustavě známé jako Z1, Z2 a Z3.
Ani v 19. století ale nebyly počítací stroje úplnou novinkou. V roce 1833 navrhnul Charles Babbage analytický stroj Analytical engine, který se stal prvním univerzálním úplným počítačem, který dokáže emulovat jiné stroje pouhou změnou programu bez nutnosti fyzické přestavby. Jako vstupní médium měl používat děrné štítky a pohánět jej měl parní stroj, v tomto případě zůstalo ale pouze u návrhu a do praxe byl stroj uveden až o několik let později.
Děrné štítky nebyly samy o sobě úplnou novinkou. V roce 1801 je poprvé použil francouzský vynálezce Joseph Marie Jacquard v tkalcovském stavu a i tento okamžik je považován za milník v historii počítačů. Štítky tehdy vycházely z konceptu děrovaného papíru, který o rok dříve použil Basile Bouchon.
Vše, co vzniklo do té doby, byly už prakticky vzato pouze kalkulačky. V roce 1820 vytvořil Charles Xavier Thomas první sériově vyráběný kalkulátor, takzvaný Thomasův Arithmometr, který uměl schopný sčítat, odčítat, násobit a dělit. S podobným konceptem přišel o několik set let dříve francouzský matematik Blaise Pascal, který v roce 1642 vyrobil počítací stroj, který uměl ale pouze sčítat a odčítat.
V roce 1623 vymyslel Wilhelm Schickard mechanický kalkulátor, který vytvořil z ozubených koleček z hodinových strojků, ani v tomto případě ale nemůžeme hovořit o nejstarším počítacím stroji na světě. Jeho historie totiž sahá ještě dál, do doby před naším letopočtem.
Záhadný mechanismus se ukázal jako počítač
V roce 1900 objevil řecký potápěč Elias Stadiatos vrak římské nákladní lodi poblíž ostrova Antikythera. Ze dna moře posléze vytáhli potápěči několik soch a kámen, ze kterého vystupovalo ozubené kolo. Jak se nakonec ukázalo, nešlo o kámen, ale bronzový stroj v dřevěném rámu, který měl rozměry zhruba 33x17x9 centimetrů. To je vše, co můžeme o tomto mechanismu s jistotou říct.
Mechanismus z Antikythéry, jak byl stroj pojmenován, byl vyroben mezi roky 150 př. n. l. a 100 př. n. l., odkud přesně pochází ale není známo. Stejně tak dodnes historici neví, kdo jej sestavil ani proč byl naložen na římskou loď.
Poměrně dobře ale můžeme odhadnout, k čemu mělo zařízení složené z 37 ozubených koleček se dvěma ciferníky sloužit. Bylo určené k zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce a umělo předpovídat jejich zatmění. Podle odborníků zřejmě nebyl tento stroj jediný svého druhu a i římský filozof Marcus Tullius Cicero se ve svých dílech zmiňuje o stroji, který uměl napodobit pohyby Slunce, Měsíce a hvězd.
Žádná další zařízení podobného druhu ale zatím nalezena nebyla a otázkou zůstává proč. Stejně tak se ale historici ptají, proč nedokázala žádná jiná civilizace po stovky let vytvořit podobně složitý stroj. Diferenciální převody, které zařízení využívá, se totiž poprvé vyjma Mechanismu z Antikythéry poprvé použily až v 16. století, úrovní konstrukce a miniaturizace ale stroj dokonce odpovídá až mechanismům vymyšleným v 18. století.
Související

Masakr na Švédských šancích. Před 80 lety bylo zavražděno přes 250 nevinných Němců

Smutné výročí. Před 75 lety byla popravena Milada Horáková, bojovnice za práva žen i proti nacismu
historie , počítače , Mechanismus z Antikythéry
Aktuálně se děje
před 31 minutami

Summit BRICS bez Putina a Si Ťin-pchinga. Slábne vliv skupiny, která chtěla konkurovat Západu?
před 1 hodinou

Termín se blíží, dohody nikde. Málokdo Trumpovi ještě věří, že to s cly myslí vážně
před 2 hodinami

Trump zahájí jednání s Čínou o prodeji TikToku. Tvrdí, že dohoda je téměř hotová
před 3 hodinami

Cestující kvůli falešnému poplachu vyskakovali na Mallorce z letadla. 18 lidí se zranilo
před 4 hodinami

Hamás přijal návrh na příměří: Po měsících bojů je dohoda s Izraelem na dosah
před 6 hodinami

Čína porážku Ruska ve válce na Ukrajině. Dlouhý konflikt jí geopoliticky vyhovuje
před 7 hodinami

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo
před 8 hodinami

Příjemné letní počasí nastane po víkendu, ukazuje předpověď
včera

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
včera

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
včera

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
včera

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
včera

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
včera

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
včera

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
včera

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
včera

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
včera

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
včera

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky
Aktualizováno včera
Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Zdroj: Libor Novák