Změnily způsob vedení války. Teď mohou drony změnit svět

Dron neboli bezpilotní letoun, tedy letadlo bez posádky, které může být řízeno na dálku nebo létat samostatně pomocí předprogramovaných plánů či pomocí složitějších autonomních systémů, přinesl určitou revoluci v armádním zbrojení. Jeho služeb ale mohou využít i firmy či jednotlivci, kterým dokáže podstatně ulehčit život. Už teď je ale jisté, že nejde o prvoplánový vynález, po kterém se za několik měsíců slehne zem, naopak. Předpokládá se, že jich budeme na obloze potkávat stále více.

Drony s kamerami využívají média, ale také policie, armády k průzkumným či útočným letům nebo tajné služby. Pravidelně je nasazuje do svých operací americká armáda, především proti radikálům afghánského islámského hnutí Taliban a pozicím organizace Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku.

Drony mají na svém kontě poměrně velké úspěchy. Při útoku amerického bezpilotního letounu například zahynul velitel IS v Afghánistánu Háfiz Saíd, vůdce afghánského Talibanu mulla Muhammad Mansúr nebo britský islamista Mohammed Emwazi, médii přezdívaný "džihádista John". Česká armáda již v minulosti používala několik dronů, nasadila je i do mise v Afghánistánu.

Bezpilotní letouny se ale také běžně užívají v odvětvích komerční sféry a výzkumu. Monitorují stav solárních nebo větrných elektráren, sledují defekty výškových budov a různých konstrukcí. Používají se k pořizování leteckých záběrů i filmování, například při sportovních přenosech.

Francouzská policie použila drony letos při konání fotbalového mistrovství Evropy. Malé moderní bezpilotní letouny sledovaly bezpečnostní situaci na stadionech a jejich okolí. Velmi tiché stroje byly osazeny kamerami pro dobré noční vidění z výšky až sto metrů.

Světovým lídrem v prodeji dronů je čínská společnost DJI, která v loňském roce zaznamenaly tržby přes miliardu dolarů. Drony však představují vážné nebezpečí pro leteckou dopravu. Středisko pro studia bezpilotních letadel při americké Bardově univerzitě zaznamenalo od prosince 2013 do září 2015 v americkém vzdušném prostoru 921 případů, ve kterých byl letící dron monitorován v blízkosti letových tras tradičních letadel. Ve 36 procentech existovalo možné nebezpečí srážky. Ve 28 případech museli piloti letadlo navádět tak, aby se kolizi s dronem vyhnuli.

Uplatnění lze nalézt ale i v dalších oblastech. Pro svoje koncertní turné využila bezpilotní letouny i britská rocková skupina Muse, některými hudebními publicisty označovaná za nejlepší koncertní kapelu současnosti. Letos v červnu se drony vznášely nad hlavami českých fanoušků v pražské O2 areně, kde skupina naživo představila svoje aktuální protiválečné album Drones.

Největší internetový obchod světa Amazon hovoří již od roku 2013 o projektu donáškových dronů. Letos koncem července podnik informoval o nové sérii testů ve spolupráci s britskou vládou. Donášková bezpilotní letadla testuje ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro letectví (FAA) také americká společnost Alphabet, mateřská firma internetového gigantu Google.

Ostatně sám Bílý dům již dříve uvedl, že odvětví bezpilotního létání by mohlo do roku 2025 přispět k výkonu americké ekonomiky 82 miliardami dolarů (asi dva biliony Kč) a zajistit podporu až pro 100.000 pracovních míst.

První donáškové pokusy s dronem má za sebou v Česku i obchod Mall.cz, který po dohodě s Úřadem pro civilní letectví a odborníky z ČVUT i z praxe přístroj otestoval a zjistil, že unese zásilku vážící nejvýše jeden kilogram a maximálních rozměrech 5 x 25 x 17 centimetrů. Již dříve e-shop sdělil, že by drony mohly bez problémů doručovat zásilky o váze do dvou kilogramů, které u velkých internetových prodejců včetně Mall.cz tvoří přibližně 80 procent objednávek.

Drony v přepravě poštovních zásilek ale testují i další firmy, například FedEx, DHL, Australská pošta, Švýcarská pošta nebo americký soukromý přepravce Flirtey. Není tak vyloučeno, že v budoucnu nahradí jak kurýrní služby, tak i poštovní společnosti.

Související

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper Komentář

Drony jsou mnohem starší, než vůbec tušíme. Jejich potenciál jsme ale stále nevyčerpali

V armádách na celém světě jsou dynamicky rozvíjeny a využívány drony, které šetří lidskou sílu a náklady na vojenské operace. Masivně byly použity i během konfliktu na Ukrajině oběma stranami. Zvláště Ukrajina se přitom snaží jejich schopnosti dále vylepšovat, protože je to pro ni v této fázi konfliktu maximálně výhodné. Kde se však drony vůbec vzaly a za jakých okolností a s jakými výsledky byly v minulosti využívány?

Více souvisejících

Drony Bezpilotní letouny

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy