Robot bude vyprávět pohádky? Tak si to představuje budoucnost Disney

Pošlete dítě spát a medvídek od Disneyho vybere ideální pohádku na dobrou noc. Takhle by mohla vypadat budoucnost, pokud se společnosti Disney podaří realizovat své ambice. Prvotní testy ukazují, že existuje možnost vyvinout umělou inteligenci, která vyhodnotí kvalitu pohádek.

Roztomilé hračky společnosti Disney by v budoucnu mohly být natolik chytré, aby vybraly ideální pohádku na dobrou noc. Disney pracuje na umělé inteligenci, kterou učí porovnávat krátké fiktivní příběhy.

K tréninku odborníci užívali nervové sítě navržené tak, aby napodobovaly učící proces lidského mozku. Umělou inteligenci učili pomocí vzorků příběhů. Chtěli ji naučit, aby poznala určité vlastnosti a vzorce, které by zaujaly velké množství čtenářů.

Tým z Disney Research a Univerity of Massachusetts Boston tvrdí, že se jedná o první studii svého druhu této velikosti. Učí roboty hodnotit kvalitu textu podle určených vzorců. Podle týmu by to mohlo vést k tomu, že by umělá inteligence dokázala říct dobrý příběh a také ho poznat v moři ostatních příběhů.

„Naše nervové sítě měly úspěch v předpovídání úspěchu a popularity příběhů,“ uvedl podle IFL Science Boyang Alber Li z Disney Research. „Pořád je nelze použít k tomu, aby vybrali vítěze místní spisovatelské soutěže,“ uznal. Prý je ale lze užít jako základ k dalšímu výzkumu.

Aby získali dostatek dat, s nimiž by jejich systém mohl pracovat, výzkumníci z Disney stáhli přes 28 000 odpovědí ze stránky Quora.com. Na té se lidé mohou ptát na to, co je zajímá, a ostatní odpovídají. Výzkumníci se zaměřovali na ty, které měly nejvíc hlasů, což naznačuje jejich kvalitu.

Většina odpovědí na Quora.com je navíc veliká část odpovědí psána v podobném stylu jako příběhy. To se do jejich experimentu velmi hodilo. Posoudit kvalitu příběhu objektivně je samozřejmě velmi zrádné, proto se hlasy od uživatelů hodily jako určité srovnání kvality.

Toto dalo vzniknout třem nervovým sítím – jedna se dívala na individuální části příběhu, druhá analyzovala, jak se tyto části hodily k sobě. Třetí část měla za úkol ohodnotit příběhy všeobecně. Ve vzájemné kombinaci byly schopné naučit se, co odděluje dobré příběhy od těch ostatních.

Tuto schopnost vědci testovali opět pomocí Quora.com. Nechali sítě vybrat nový příběh ze stažené databáze a odhadnout, jak populární se na Quora.com tento příběh stane. Tím by dokázaly, že umělá inteligence dokáže pochopit, co dělá příběh populární a co ne.

V experimentech se sítě projevily lepší v hodnocení příběhů než ostatní stroje. Během testování se zlepšily o 19 %. Je však třeba uvědomit si, že uživatelé na Quora.com nejsou perfektní hodnotitelé kvality příběhů. Práci navíc ještě neposoudili ostatní vědci.

I tak je však tento výzkum jasným důkazem toho, že se pokročilé inteligence – jako jsou právě nervové sítě – v budoucnu stanou více lidskými. „Aby porovnala kvalitu, musí umělá inteligence alespoň částečně textu rozumět,“ komentoval vice prezident Disney Research Markus Gross, který se nepodílel na samotném výzkumu.

Související

OSN, ilustrační foto

Valné shromáždění OSN schválilo historicky první rezoluci o umělé inteligenci

Valné shromáždění OSN ve čtvrtek schválilo historicky první rezoluci týkající se umělé inteligence. Ta zdůrazňuje potřebu, aby umělá inteligence přinášela prospěch všem zemím, respektovala lidská práva a byla považována za "bezpečnou a důvěryhodnou". Bez hlasování ji jednomyslně přijalo všech 193 členských zemí OSN.  

Více souvisejících

umělá inteligence (AI) věda výzkum studio Disney Walt Disney -

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 30 minutami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy