Jak vyřešit nedostatek operátorů bezpilotních letadel? Pomoci by mohli hráči videoher

Bezpilotní letadla jsou skvělým krokem ve vývoji. Když se rozbije, pilot nezemře, protože sedí v pohodlí v pokoji. Je to ideální možnost. Ovšem kdo má takto pokročilou technologii ovládat? Odpověď možná sedí u vás doma.

Kontrolní stanice bezpilotního letadla by leckomu připomněla ložnici náruživého hráče videoher. Najdete v ní několik obrazovek, kvalitní sluchátka a joystick. Nesmí chybět pohodlně polstrovaná židle. Operátor mačká tlačítka, hýbe joystickem a reaguje na podněty na obrazovce. Mluvíme o hráči her, nebo o profesionálovi?

Právě toto zaujalo psychology z University of Liverpool a přimělo je to k myšlence, jestli by nebylo řešení nedostatku operátorů bezpilotních letadel možné trochu obejít. Technologie bezpilotních letadel se rychle vyvíjí a strojů přibývá – ovšem počet profesionálů, kteří je dokážou ovládat, moc neroste. Nebyl by hráč ideální náhradou?

Tým se rozhodl to vyzkoušet a ve svém experimentu proti sobě postavili hráče videoher, pilota a pilota z povolání. Dali jim k ovládání bezpilotní letadlo a čekali, který z nich ho dokáže ovládat nejlépe a nejbezpečněji. Za každou skupinu se studie účastnilo 15 hráčů. Dohromady tedy bylo účastníků 60, 9 z nich byly ženy, zbytek muži.

Výzkumníci porovnávali úrovně přesnosti, sebevědomí a rovnováhu mezi hodnocením sebejistoty a přesnosti. Účastníci měli ovládat simulovaný let. Během této simulace je vědci postavili před 21 složitých rozhodnutích, které měly za úkol zvednout úroveň rizika a nebezpečí.

Studie varuje, že přílišné sebevědomí není vždy úplně dobrou záležitostí. „Sebevědomí, ačkoliv velmi důležité, se stane přehnaným sebevědomím, pokud není usměrněno pomocí přesných rozhodnutí.“ Úroveň sebejistoty i přesnosti klesla, jak se navyšovalo nebezpečí.

To se dá při hektickém scénáři očekávat. Nicméně hráči a profesionální piloti prokazovali nejvýraznější známky sebevědomého rozhodování. Hráči navíc projevovali neustálý pozitivní vztah mezi jistotou a přesností, bez ohledu na to, jestli se riziko zvyšovalo či snižovalo. Dá se z toho vyčíst, že si hráči umí udržet chladnou hlavu i v riskantních situacích.

„Porozumět tomu, která skupina potenciálních operatérů má nejlepší schopnosti, by mohlo velmi pomoci ovládání bezpilotních letadel,“ uvedla autorka studie Jacqueline Wheatcroft v tiskovém prohlášení. „Všeobecně byli hráči méně přehnaně sebevědomí ve svém rozhodování.“

Videohry jsou vnímané trochu jako strašák společnosti a něco, čemu by bylo radno se vyhnout. Odpůrci prohlašují, že propaguje a také způsobuje násilí a lenost. Nicméně více a více vědců projevuje, že videohry mají výhody v reálném životě – ať je to zlepšení kognitivních funkcí nebo zlepšení paměti.

Nebo získání pohádkové práce.

Související

Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda PC PC hry

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy