Homosexuál nebo ne? Nová umělá inteligence vás odhadne podle fotky

Stanford - Jak většinou poznáte lidi s homosexuální orientací? Buď vám to řeknou sami, nebo musíte sledovat nápovědy jako je chování či styl oblečení. A dokážete to vyčíst jen z fotografie? Vědci nechali umělou inteligenci analyzovat tisíce snímků z internetové seznamky. S až 91 procentní přesností pak dokázala u jednotlivců určit, jakou mají sexuální orientaci.

Studie ze Stanfordské univerzity v Kalifornii tak vyvolala otázku, zda se sexuální orientace u člověka vyznačuje nějakými obličejovými rysy. Počítač na základě algoritmů dokázal správně odhadnout sexuální preferenci u 81 procent mužů a 74 procent u žen. Vypadá to, že technologie má mnohem lepší "gay radar" než lidi. Tento výzkum se však velmi znelíbil ochráncům lidských práv, kteří varují před zneužitím technologie k hrubému zásahu do osobní soukromí a diskriminaci LGBT menšiny na základě stereotypů.

Uměla inteligence analyzovala přes 35 tisíc fotek z různých veřejných internetových seznamek po Spojených státech. Její program pracoval s tím, že homosexuálové se vyznačují některými genderově atypickými rysy a výrazy, což v podstatě znamená, že muži se jeví víc "zženštilí" a naopak. Ze shromážděných dat pak vyplynulo, že homosexuální muži mají obvykle užší čelist, delší nos a větší čelo, naopak ženy měly zase větší čelist, ale menší čelo než heterosexuálky. Do testu byli zapojení i lidé, kteří však správně odhadli jen 61 procent mužů a 54 procent žen. Pokud měly počítače k dispozici alespoň 5 fotek u jedné osoby, pak byla úspěšnost odhadu až 91 procentní.

Průzkum tak ukázal, že tváře obsahují mnohem víc informací, než co dokáže lidský mozek vnímat a interpretovat. Podle vědců to taky podporuje přesvědčení, že za homosexuální orientaci může účinek hormonů ještě před narozením, to má pak vliv i na to, jakým způsobem se naše tvář vyvíjí. Nižší úspěšnost určení u žen je podle vědců dáno tím, že něžné pohlaví je mnohem méně sexuálně vyhraněné než jejich genderový protějšek.

Zatímco pro vývojáře umělé inteligence je test velkým úspěchem, výzkum se velmi znelíbil ochráncům lidských práv, kteří varují před zneužitím technologie k hrubému zásahu do osobní soukromí a diskriminaci LGBT menšiny na základě stereotypů. Státy mají databáze s osobními informacemi a fotografií každého občana a sexuální orientace jednotlivců by tak mohla být odhalená bez jejich souhlasu.

Autoři však kontroverzi odmítají. "Zneužití je znepokojivé, ale stává se to s každou technologií, pokud se dostane do špatných rukou," řekl řekl Nick Rule, profesor psychologie z Toronta, který se na studii podílel. Politici by například mohli data použít tak, aby mohli svoje volební kampaně přizpůsobit určitým skupinám. Podle vědců totiž obličej ukrývá víc informací než jen naši sexualitu. Algoritmus by dokázal i říci, jaký politický názor lidé zastávají, psychické rozpoložení i osobnost.

Související

Více souvisejících

umělá inteligence (AI) homosexualita Roboti

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy