Homosexuál nebo ne? Nová umělá inteligence vás odhadne podle fotky

Stanford - Jak většinou poznáte lidi s homosexuální orientací? Buď vám to řeknou sami, nebo musíte sledovat nápovědy jako je chování či styl oblečení. A dokážete to vyčíst jen z fotografie? Vědci nechali umělou inteligenci analyzovat tisíce snímků z internetové seznamky. S až 91 procentní přesností pak dokázala u jednotlivců určit, jakou mají sexuální orientaci.

Studie ze Stanfordské univerzity v Kalifornii tak vyvolala otázku, zda se sexuální orientace u člověka vyznačuje nějakými obličejovými rysy. Počítač na základě algoritmů dokázal správně odhadnout sexuální preferenci u 81 procent mužů a 74 procent u žen. Vypadá to, že technologie má mnohem lepší "gay radar" než lidi. Tento výzkum se však velmi znelíbil ochráncům lidských práv, kteří varují před zneužitím technologie k hrubému zásahu do osobní soukromí a diskriminaci LGBT menšiny na základě stereotypů.

Uměla inteligence analyzovala přes 35 tisíc fotek z různých veřejných internetových seznamek po Spojených státech. Její program pracoval s tím, že homosexuálové se vyznačují některými genderově atypickými rysy a výrazy, což v podstatě znamená, že muži se jeví víc "zženštilí" a naopak. Ze shromážděných dat pak vyplynulo, že homosexuální muži mají obvykle užší čelist, delší nos a větší čelo, naopak ženy měly zase větší čelist, ale menší čelo než heterosexuálky. Do testu byli zapojení i lidé, kteří však správně odhadli jen 61 procent mužů a 54 procent žen. Pokud měly počítače k dispozici alespoň 5 fotek u jedné osoby, pak byla úspěšnost odhadu až 91 procentní.

Průzkum tak ukázal, že tváře obsahují mnohem víc informací, než co dokáže lidský mozek vnímat a interpretovat. Podle vědců to taky podporuje přesvědčení, že za homosexuální orientaci může účinek hormonů ještě před narozením, to má pak vliv i na to, jakým způsobem se naše tvář vyvíjí. Nižší úspěšnost určení u žen je podle vědců dáno tím, že něžné pohlaví je mnohem méně sexuálně vyhraněné než jejich genderový protějšek.

Zatímco pro vývojáře umělé inteligence je test velkým úspěchem, výzkum se velmi znelíbil ochráncům lidských práv, kteří varují před zneužitím technologie k hrubému zásahu do osobní soukromí a diskriminaci LGBT menšiny na základě stereotypů. Státy mají databáze s osobními informacemi a fotografií každého občana a sexuální orientace jednotlivců by tak mohla být odhalená bez jejich souhlasu.

Autoři však kontroverzi odmítají. "Zneužití je znepokojivé, ale stává se to s každou technologií, pokud se dostane do špatných rukou," řekl řekl Nick Rule, profesor psychologie z Toronta, který se na studii podílel. Politici by například mohli data použít tak, aby mohli svoje volební kampaně přizpůsobit určitým skupinám. Podle vědců totiž obličej ukrývá víc informací než jen naši sexualitu. Algoritmus by dokázal i říci, jaký politický názor lidé zastávají, psychické rozpoložení i osobnost.

Související

umělá inteligence (AI), Photo by BoliviaInteligente

Extrémně vyspělá umělá inteligence může ohrozit samotnou existenci lidstva, varuje vědec z MIT

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Více souvisejících

umělá inteligence (AI) homosexualita Roboti

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

včera

Ruská měna, rubl

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán

Velká Británie usiluje o převedení téměř 200 miliard eur ve zmrazených ruských aktivech, které jsou aktuálně uloženy v Belgii, do zvláštního investičního fondu. Podle informací serveru Politico by tento krok dal Londýnu větší vliv na to, jak s těmito prostředky naložit, a zároveň by mohl posílit mezinárodní roli premiéra Keira Starmera jako prostředníka mezi Evropou a Spojenými státy.

včera

OSN

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN

Spojené státy by se na Organizaci spojených národů neměly dívat jako na charitativní projekt, ale jako na instituci, která přináší konkrétní výhody – prohlásil v úterý technologický vyslanec OSN Amandeep Singh Gill na konferenci Politico AI & Tech Summit v Soulu.

včera

MS v hokeji

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík

Čeští fanoušci byli jistě rádi za předvedenou hru a výkon svěřenců kouče Radima Rulíka v duelu s domácím Dánskem, které bylo nakonec poraženo s přehledem vysoko 7:2. Jedinou kaňkou vydařeného pondělního večera však byla informace, kterou po zápase potvrdil samotný trenér. Do dalšího průběhu mistrovství světa totiž už nenastoupí útočník Jáchym Kondelík, který v nedělním duelu s Norskem utrpěl zlomeninu ruky a čeká ho tak operace.

včera

MS v hokeji

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce

I v úterý svými dalšími čtyřmi zápasy pokračuje mistrovství světa v hokeji. V odpoledním bloku se jednak ve Stockholmu střetli Slovinci s Lotyšemi, v Herningu pak Němci s Nory. Prvně zmiňovaný zápas nabídl divoký průběh zápasu, ve kterém se marně snažili Slovinci o první výhru na tomto turnaji. Ve druhém zmiňovaném duelu pak Němci – stejně jako Češi – poznali tvrdost Norů, nakonec je Němci také porazili a to s větším přehledem, než v případě Čechů. 

včera

Donald Trump

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa

Prezident Donald Trump využil svých exekutivních pravomocí a nařídil plošné snížení cen léků na předpis ve Spojených státech. Cílem je srovnat ceny s ostatními vyspělými zeměmi. Tento krok okamžitě způsobil výkyvy na burzách – akcie farmaceutických společností nejprve prudce oslabily, později se ale zotavily kvůli pochybnostem o skutečném rozsahu reformy.

včera

včera

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka

Koalice Spolu zahájila v Praze politickou kampaň, která je podle jejích slov vůbec největší roadshow v historii České republiky. Pod názvem „Teď jde o všechno“ plánují lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL během šesti týdnů navštívit více než dvě stovky měst a obcí po celé republice, kde chtějí diskutovat s voliči o budoucnosti země a přesvědčit je o pokračování v aktuálním vládním kurzu.

včera

Hans Petter Midttun

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

včera

včera

Donald Trump

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů

Prezident Donald Trump přetváří globální strategii Spojených států s důrazem na kontrolu pěti klíčových námořních průlivů, které ovládají světový obchod. Jeho nedávné kroky k zajištění amerického přístupu do Suezského a Panamského průplavu, stejně jako vojenská kampaň proti Húsíjům v Rudém moři, jsou podle něj součástí širší geopolitické vize: zajistit americkou dominanci na klíčových mořských trasách dříve, než je ovládne Čína.

včera

včera

včera

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

včera

včera

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

včera

Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy