Detektor lži: Jak funguje a jak ho oklamat?

Snad každý ví, co je detektor lži zač. Setkáváme se s ním v televizi v policejních seriálech, v detektivkách a někteří s ním mají i osobní zkušenost. Některá povolání dokonce vyžadují, abyste prošli testem na stroji (třeba když se ucházíte o práci u CIA nebo FBI). Jenže co si vlastně myslet o přístroji, který je znám pod falešným jménem?

Zní to až moc dobře – zajmete cizího špiona a potřebujete z něho vytáhnout informace. Posadíte ho na židli, napojíte nějaké šňůry a čidla a pokládáte otázky. Když vám zalže, přístroj zabliká. Vmžiku dostanete z člověka potřebné údaje bez zbytečného mučení. Soudy by se mohly o dost zjednodušit. Stačí položit otázku. „Zabil/a jste ho/ji?“ a můžete vynést rozsudek. Jenže skutečnost je mnohem složitější, polygraf – nebo také lidově známý jako detektor lži – není žádným zázračným strojem na určení pravdy a opaku.

Přístroj zaznamenává změny v dýchání, srdečním pulzu, krevním tlaku a pocení. Modernější zřízení sledují i změnu hlasu nebo pohyb očí a zorniček. Všechno to jsou faktory reagující přímo na naši nervozitu. Jinými slovy, technologie není určena na detekci lží, ale vypovídá o našem stresu. Obvykle se začíná třemi jednoduchými otázkami, pomocí kterých se zkoumá tělesná norma, poté následuje výslech, kde všechny dotazy musí být jednoznačné a zodpověditelné jednoduchým ano či ne.

Obvykle se má za to, že pokud se zrychlí dýchání, zvýší srdeční pulz nebo se začneme více potit, vyšetřovatel to vyhodnotí jako lež. Jenže co když jsme jen nervózní, nebo se nás otázka dotkla? Přístroj pouze zaznamenává naše tělesné změny a teprve subjektivní názor člověka pak rozhodne o pravdě. Trénovaní dokáží přístroj velmi snadno oklamat.

Často uváděný trik za použití špendlíku není žádná fikce, ale ve skutečnosti funguje spolehlivě. Spočívá v tom, že si zkoumaná osoba vloží do boty špendlík, a pokaždé, když vyžaduje reakci od přístroje, jednoduše se píchne. Podobně by mělo fungovat i kousnutí do jazyka.

Pravda je pro každého jiná, a pokud jsme přesvědčení o své verzi, detektor nemůže zaznamenat žádnou změnu v reakci. Přístroj si třeba vůbec nedokáže poradit s chronickými lháři, ti nemají problém říkat lži a detektor je tak na ně příliš krátký. Agenti tajných služeb musí často absolvovat kurzy meditace, právě klid je klíčový pro výslechy.

V poslední době se masově šíří mezi lidmi takzvané osobní detektory lži. Třeba taková aplikace v telefonu funguje na principu analýzy hlasu. Mějte však na paměti, že i stresový den v práci nebo nepříjemný zážitek může ovlivnit způsob, jakým mluvíme. Ne všechno hned znamená, že je vám protějšek nevěrný.

Související

Více souvisejících

policie detektor lži zajímavosti

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

David Pastrňák

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS

Poté, co před pár dny hokejový Boston po konci v letošní sezóně NHL oznámil, že povoluje možnost reprezentovat na nadcházejícím hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku mimo jiné i českým legionářům Jakubu Laukovi a především největší české hvězdě a opoře národního týmu Davidu Pastrňákovi, bylo více než pravděpodobné, že se Pastrňák skutečně stane součástí národní týmu. V pondělí potvrdil svou účast generálnímu manažerovi reprezentace Jiřímu Šlégrovi.

před 1 hodinou

Medvědi, ilustrační fotografie.

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se stal terčem výhrůžek ze strany bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten mu vzkázal, aby si „dával pozor při přecházení silnice“. Šlo o jasný vzkaz s náznakem fyzické likvidace. Ministr vnitra Vít Rakušan v reakci na incident nabídl Haškovi státní ochranu. Jak redakci EuroZprávy.cz potvrdilo ministerstvo vnitra, poskytnutí krátkodobé ochrany je standardní procedura a v minulosti byla použita například i v případě politika Tomia Okamury.

před 5 hodinami

Nábor dobrovolníků do ruské armády

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Aktualizováno před 15 hodinami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

Proč zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku? A co to znamená pro Evropu a její energetické sítě?

Miliony lidí ve Španělsku a Portugalsku zůstaly v pondělí bez elektřiny, když rozsáhlý blackout ochromil obě země. Odborníci nyní horečně pátrají po příčinách výpadku, jehož důsledky mohou ovlivnit nejen Pyrenejský poloostrov, ale i celou Evropu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy