Umělá inteligence je skoro dokonalá. Nechápe však etiku a morálku

Roboti jsou už téměř ve všech ohledech lepší než lidi - zvládají lépe matematické úkoly, jsou lepší v rozpoznávání tváří, posoudí umění, mají větší fyzickou sílu, ale k dokonalosti jim ještě něco chybí - neumí dělat morální a etická rozhodnutí.

Představte si rok 2027, kdy auta už jezdí bez řidiče. Je osm ráno, vy nasednete do vozu, v pohodlí si přečtete zprávy, zatímco o dopravu do práce se postará umělá inteligence. Den jako každý jiný, přesto je dneska něco jinak. Před vámi jsou dvě děti, nemáte čas zabrzdit. Můžete se jim vyhnout, ale pak narazíte do motoristy vedle. Situace nemá bezpečné řešení. Jak se zachováte vy? A jak se zachová vaše auto?

Tesla nedávno při zkušební jízdě svého nového modelu auta bez řidiče narazila na problém. Umělá inteligence se řídí algoritmem, který se snaží předejít nehodám. Ale co když před ní stojí dvě volby, obě by znamenaly zranění nebo smrt někoho jiného? zkušební jízda Tesly dopadla neslavně, člověk při ní přišel o život. Firma tak dále vylepšuje svoji technologii, řešení však zatím nemá.

Takové chytré auto přitom zvládne už skoro vše. Zastavit na červenou, opatrně zpomalit a pustit chodce na přechodu. Problém však nastává ve chvílích, kdy má udělat etické rozhodnutí, které ne vždy nutně souvisí s logikou. A jsou to většinou situace, kdy sami lidi neví, co mají dělat.

Po světě už nějakou dobu koluje filozofické dilema, kdy vlak, nad nímž jsme ztratili kontrolu a který má rozbité brzdy se řítí po kolejích. V jeho směru leží pět svázaných osob, když nic neuděláte, pak stoprocentně zemřou. Jenže vy máte před sebou páčku, stačí jí otočit a koleje přesměrujete jinam. Problém je, že v jeho nové trase leží další člověk.

Většina lidí by v tomhle případě obětovala jeden lidský život pro záchranu dalších pěti. Jenže teď si představte podobnou situaci. Vlak bez kontroly se řítí k mostu, pod ním opět dalších pět svázaných lidí. Vy stojíte na mostě vedle muže s těžkým batohem, když ho shodíte dolů, zachráníte lidi na kolejích. Uděláte to? I v tomhle případě je to podobný scénář - obětovat pět nebo jeden život?

Podle psychologů je lidstvo v druhé situace rozděleno tak nějak nastejno, i když je to velmi podobná situace. Nicméně otočit páčkou nebo přímo násilně shodit člověka z mostu jsou dvě odlišné věci. A pokud člověk sám má takové dilema, kdy nemůže jednat podle předem dohodnutých pravidel (že pět životů je víc než jeden), jak to můžeme dále naučit roboty?

Samozřejmě ve zmiňovaných situacích existuje ještě třetí možnost, a to obětovat se, abyste zachránili ostatní. Ale skutečně byste vědomě koupili auto, které by upřednostnilo životy cizích lidí na ulici před tím vaším? A co když ve voze bude sedět i vaše dítě?

Podobný problém neřeší samozřejmě jen v automobilovém průmyslu, odpověď na otázku musí najít i armáda. Všude po světě probíhá technologický výzkum na výrobu automatizovaných zbraní, které povedou válku bez člověka. Ale jak naučit robota, aby rozeznal civilisty od nepřátel? Jak má určit, že je to terorista s nožem, nebo lékař, který se snaží zachránit operací lidský život?

Stejný problém si představte i mezi pečujícími roboty. Ty by měly být po autech a zbrojním průmyslu dalším odvětvím, u kterého se slibuje veliký rozkvět. Pečující se jim říká proto, aby se mohly starat o staré a nemocné lidi. Pokud přijde robot k seniorům a podá jim léky, může se stát, že starší člověk si je odmítne vzít. Lidi by to měli akceptovat jako právo pacienta, ale robot zároveň ví, že by pacient mohl umřít, a lidský život je něco, co musí respektovat především.

Robotický průmysl tak stojí před dilema, jak pokračovat dál. Lidé touží potom, až bude robot za ně opatřovat všechny potřeby, ale neví, jak je má naučit správným věcem. Mnoho vědců vidí budoucnost velmi pozitivně, kdy roboti budou pomocí algoritmů a získaných dat vědět ještě před námi, že něco potřebujeme.

Představte si situaci, kdy přemýšlíte o nových botách, ale nemůžete se rozhodnout mezi barvami. Váš telefon na základě analýzy, co jste za poslední dobu kupovali, vyhodnotí, co je pro vás nejlepší a udělá rozhodnutí za vás. druhý den vám donese služba nové boty až ke dveřím, a vy můžete být příjemně překvapení. Takováhle situace neublíží nikomu, naopak se chytré telefony ukázaly být skvělými asistenty. Budete však stejně nadšení, až na internetu budete hledat informace o adopci dítěte, a druhý den vám kurýr zazvoní u dveří s vaší novou "objednávkou"?

Související

Více souvisejících

umělá inteligence (AI) Roboti

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy