Roboti jsou už téměř ve všech ohledech lepší než lidi - zvládají lépe matematické úkoly, jsou lepší v rozpoznávání tváří, posoudí umění, mají větší fyzickou sílu, ale k dokonalosti jim ještě něco chybí - neumí dělat morální a etická rozhodnutí.
Představte si rok 2027, kdy auta už jezdí bez řidiče. Je osm ráno, vy nasednete do vozu, v pohodlí si přečtete zprávy, zatímco o dopravu do práce se postará umělá inteligence. Den jako každý jiný, přesto je dneska něco jinak. Před vámi jsou dvě děti, nemáte čas zabrzdit. Můžete se jim vyhnout, ale pak narazíte do motoristy vedle. Situace nemá bezpečné řešení. Jak se zachováte vy? A jak se zachová vaše auto?
Tesla nedávno při zkušební jízdě svého nového modelu auta bez řidiče narazila na problém. Umělá inteligence se řídí algoritmem, který se snaží předejít nehodám. Ale co když před ní stojí dvě volby, obě by znamenaly zranění nebo smrt někoho jiného? zkušební jízda Tesly dopadla neslavně, člověk při ní přišel o život. Firma tak dále vylepšuje svoji technologii, řešení však zatím nemá.
Takové chytré auto přitom zvládne už skoro vše. Zastavit na červenou, opatrně zpomalit a pustit chodce na přechodu. Problém však nastává ve chvílích, kdy má udělat etické rozhodnutí, které ne vždy nutně souvisí s logikou. A jsou to většinou situace, kdy sami lidi neví, co mají dělat.
Po světě už nějakou dobu koluje filozofické dilema, kdy vlak, nad nímž jsme ztratili kontrolu a který má rozbité brzdy se řítí po kolejích. V jeho směru leží pět svázaných osob, když nic neuděláte, pak stoprocentně zemřou. Jenže vy máte před sebou páčku, stačí jí otočit a koleje přesměrujete jinam. Problém je, že v jeho nové trase leží další člověk.
Většina lidí by v tomhle případě obětovala jeden lidský život pro záchranu dalších pěti. Jenže teď si představte podobnou situaci. Vlak bez kontroly se řítí k mostu, pod ním opět dalších pět svázaných lidí. Vy stojíte na mostě vedle muže s těžkým batohem, když ho shodíte dolů, zachráníte lidi na kolejích. Uděláte to? I v tomhle případě je to podobný scénář - obětovat pět nebo jeden život?
Podle psychologů je lidstvo v druhé situace rozděleno tak nějak nastejno, i když je to velmi podobná situace. Nicméně otočit páčkou nebo přímo násilně shodit člověka z mostu jsou dvě odlišné věci. A pokud člověk sám má takové dilema, kdy nemůže jednat podle předem dohodnutých pravidel (že pět životů je víc než jeden), jak to můžeme dále naučit roboty?
Samozřejmě ve zmiňovaných situacích existuje ještě třetí možnost, a to obětovat se, abyste zachránili ostatní. Ale skutečně byste vědomě koupili auto, které by upřednostnilo životy cizích lidí na ulici před tím vaším? A co když ve voze bude sedět i vaše dítě?
Podobný problém neřeší samozřejmě jen v automobilovém průmyslu, odpověď na otázku musí najít i armáda. Všude po světě probíhá technologický výzkum na výrobu automatizovaných zbraní, které povedou válku bez člověka. Ale jak naučit robota, aby rozeznal civilisty od nepřátel? Jak má určit, že je to terorista s nožem, nebo lékař, který se snaží zachránit operací lidský život?
Stejný problém si představte i mezi pečujícími roboty. Ty by měly být po autech a zbrojním průmyslu dalším odvětvím, u kterého se slibuje veliký rozkvět. Pečující se jim říká proto, aby se mohly starat o staré a nemocné lidi. Pokud přijde robot k seniorům a podá jim léky, může se stát, že starší člověk si je odmítne vzít. Lidi by to měli akceptovat jako právo pacienta, ale robot zároveň ví, že by pacient mohl umřít, a lidský život je něco, co musí respektovat především.
Robotický průmysl tak stojí před dilema, jak pokračovat dál. Lidé touží potom, až bude robot za ně opatřovat všechny potřeby, ale neví, jak je má naučit správným věcem. Mnoho vědců vidí budoucnost velmi pozitivně, kdy roboti budou pomocí algoritmů a získaných dat vědět ještě před námi, že něco potřebujeme.
Představte si situaci, kdy přemýšlíte o nových botách, ale nemůžete se rozhodnout mezi barvami. Váš telefon na základě analýzy, co jste za poslední dobu kupovali, vyhodnotí, co je pro vás nejlepší a udělá rozhodnutí za vás. druhý den vám donese služba nové boty až ke dveřím, a vy můžete být příjemně překvapení. Takováhle situace neublíží nikomu, naopak se chytré telefony ukázaly být skvělými asistenty. Budete však stejně nadšení, až na internetu budete hledat informace o adopci dítěte, a druhý den vám kurýr zazvoní u dveří s vaší novou "objednávkou"?
Související
Experti z MIT vidí u umělé inteligence řadu rizik. Otestovali jsme jednoho z nebezpečných chatbotů
Bakalářky se stávají minulostí. Kvůli umělé inteligenci je ruší další škola
umělá inteligence (AI) , Roboti
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák