Start kosmické lodi Cygnus přerušen, na nebi se nečekaně objevil narušitel

Wallops (Virginie, USA) - Technici kosmodromu Wallops dnes přerušili start kosmické lodi Cygnus soukromé společnosti Orbital ATK. Do vzdušného prostoru letu totiž vniklo cizí letadlo.

Start lodi k ISS byl odložen o den. Další časový prostor se otevírá až v neděli ve 13:14 SEČ. Jedná se o již osmou podobnou misi na orbitální základnu v rámci smlouvy, kterou firma uzavřela s NASA a která má hodnotu 1,9 miliardy dolarů (41,6 miliardy korun).

Cygnus má dopravit do ISS 3,3 tuny potravin, zásob, vybavení a materiálu pro vědecké experimenty, včetně družice, která má testovat, jak bakterie rostou v mikrogravitaci.

"Mikrobiální rezistence na antibiotika by mohla představovat riziko pro astronauty v prostoru, kde je jejich imunitní systém oslabený," upozornila NASA.

"Vědci se domnívají, že výsledky těchto experimentů by měly pomoci při navrhování efektivních antibiotik k ochraně astronautů během dlouhých vesmírných misí," dodala NASA, která doufá, že bude posílat mise s lidsou posádkou k Marsu po roce 2030.

Jakmile Cygnus dospěje k ISS a vyprázdní tam svůj náklad, naloží se odpadky. Při návratu na Zemi v prosinci by měla shořet v atmosféře, respektive se rozpadnout nad Tichým oceánem.

Související

Nosná raketa Antares úspěšně odstartovala z amerického kosmodromu ve státě Virginii s nákladní lodí Cygnus. Jde o první komerční let této soukromé zásobovací lodi společnosti Orbital Sciences k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

K ISS míří vesmírný kamion Cygnus. Veze 3,7 tuny nákladu, dokonce i pizzu

S několikatunovým nákladem, v němž je například i pizza pro posádku, zamířila v noci na dnešek k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) nákladní loď Cygnus společnosti Northrop Grumman. Raketa Antares vynesla vesmírný kamion na oběžnou dráhu z kosmodromu Wallops v americkém státě Virginie krátce před půlnocí. Připojení ke stanici je plánováno na čtvrteční dopoledne SELČ.
ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Na ISS dorazila loď Cygnus s 3,8 tuny zásob, zařízení a pokusů

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes přistála nákladní loď Cygnus společnosti Northrop Grumman. Posádce dopravila 3,8 tuny zásob, materiálu pro experimenty a různých zařízení, včetně nového systému recyklace moči na pitnou vodu a dalšího místa pro spaní. Přiblížení a připojení vysílala TV NASA v přímém přenosu na svém webu.

Více souvisejících

Cygnus (soukromá zásobovací loď) ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) NASA vesmir Orbital ATK

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Na Ukrajinu dorazily americké tanky M1A1 Abrams

Austrálie potvrdila dodávku první várky amerických tanků M1A1 Abrams, které byly darovány Ukrajině jako součást širšího balíčku vojenské pomoci. Z celkového počtu 49 tanků jich většina již dorazila na ukrajinské území, přičemž zbývající kusy mají být dodány v následujících měsících. 

před 4 hodinami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Formace i klamné cíle pro rakety. Jak ruské útoky dronů ničí odhodlání Ukrajiny?

Noc co noc se obloha nad Ukrajinou plní těžko odrazitelnými roji ruských dronů, řízených střel a balistických raket. Moskva zintenzivnila své nálety na konkrétní města, přičemž cíle jako Lutsk se ocitají pod opakovaným tlakem. Zatímco dříve mezi masivními útoky ubíhalo klidně i deset dní, nyní je interval zkrácen na tři až pět dní. Ukrajinská protivzdušná obrana je přetížená, a civilní ztráty dosáhly v červnu nejvyššího počtu za poslední tři roky: 232 obětí.

před 5 hodinami

Prezident Trump

Má Putina za přítele nebo protivníka? Trumpovy snahy ukončit válku selhaly na všech frontách

Po hrozbách, že přeruší vojenskou pomoc Ukrajině, se zdá, že prezident USA Donald Trump změnil svůj postoj. Původně se administrativa domnívala, že její proruská rétorika, signály a diplomacie vyvolají reciprocitu v Moskvě a otevřou cestu k ukončení rusko-ukrajinské války. Nyní se však zdá, že Trump pochopil, že tento přístup není jen slepou uličkou, ale že vedl k opačnému efektu — ruské útoky na ukrajinská města a vesnice jen eskalovaly.

před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Můžeme být mrtví, ale až do smrti zůstaneme svobodní, říká Zolotukhin. Ukrajinci i během války nastavují prezidentovi červené čáry

Ukrajinský expert na národní bezpečnost a bývalý náměstek ministra informační politiky Dmytro Zolotukhin v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz okomentoval kontroverzní krok prezidenta Volodymyra Zelenského a parlamentu, kteří se rozhodli podřídit nezávislé protikorupční agentury generální prokuratuře. „Z mého osobního pohledu – co je rozbité, nemůže být ještě více rozbité,“ říká. Upozorňuje přitom na sílu občanské společnosti, která podle něj dává najevo své hranice. „Ukrajinci mají svobodu a demokracii v krvi. Nemohou jednat jinak.“

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Prezident Trump promluvil na společném zasedání Kongresu

Trump tu nebude navždy, říká expertka. EU čelí tlaku obchodnímu tlaku USA a hledá cestu ven

Evropská unie čelí vážné obchodní výzvě. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zvýšit cla na evropské zboží, Brusel proto připravuje odvetná opatření. Hrozí další eskalace vztahů s USA, zatímco sílí snahy o nalezení alternativních partnerů. O možných dopadech, strategických směrech a varováních před Čínou promluvila pro EuroZprávy.cz výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup.

před 8 hodinami

Gaza

Gaza na pokraji humanitární katastrofy: Dochází potraviny pro podvyživené děti, jednání o příměří se zastavila

Pásmu Gazy hrozí akutní nedostatek specializované terapeutické výživy, která je klíčová pro záchranu životů vážně podvyživených dětí. Na kritickou situaci upozorňují agentury OSN a humanitární organizace. Podle nich se zásoby hotové terapeutické stravy (RUTF), nezbytné pro léčbu těžké podvýživy, vyčerpají do poloviny srpna, pokud nedojde k okamžitému doplnění dodávek.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Havajské ostrovy

Jak zabránit vyhynutí? Drony shazují na Havajské ostrovy tisíce komárů

Na Havaji kdysi existovalo více než 50 známých druhů medovníčků, ale dnes jich zbývá pouze 17, přičemž většina z nich je ohrožena. Mezi těmi nejkritičtějšími je i ʻĀkohekohe, který se vyskytuje na ostrově Maui. Dalším ohroženým druhem je ‘i‘iwi, jehož červené zbarvení je nezaměnitelné a vyskytuje se v nadmořských výškách nad 1 250 metrů na Havaji, Maui a Kaua‘i. Tento druh je nesmírně citlivý na ptačí malárii, nemoc přenášenou komáry, a na ostrovech jako O‘ahu a Moloka‘I zůstaly už jen malé populace. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Metro

Metro ovlivní výluka. Přestup mezi linkami bude složitější

Metro čeká o nadcházejícím víkendu další prázdninová výluka. Vlaky nebudou jezdit v úseku mezi stanicemi Vltavská a Hlavní nádraží, čímž se cestujícím zkomplikuje přestup z linky C na linku B. Na Florenci budou pokračovat práce na rekonstrukci stropní desky. 

včera

včera

Alfons Mucha

Průkopník secesního umění u nás. Alfons Mucha se narodil před 165 lety

Přesně před 165 lety, 24. července 1860, se narodil Alfons Mucha: významný umělec českého původu a jakýsi symbol secese, který se proslavil zejména v zahraničí. V rodné zemi strávil jenom zlomek svého života, zanechal zde ovšem nesmazatelnou stopu. Jeho dílo se objevilo na prvních československých poštovních známkách nebo bankovkách, cyklus monumentálních obrazů s názvem Slovanská epopej nemá obdoby.

včera

Policie vyšetřuje vraždu na sídlišti v Praze

Případem vraždy na sídlišti v Krči se od čtvrtečního odpoledne zabývají pražští kriminalisté. Zesnulý muž podle strážců zákona zemřel násilnou smrtí. Vyšetřování tragické události nadále pokračuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy