Z USA odstartovala kosmická loď Cygnus, na ISS veze i zmrzlinu

Wallops - Dnes úspěšně odstartovala nákladní loď Cygnus soukromé společnosti Orbital ATK. Loď vynesla v 7:19 (13:19 SEČ) z ostrova Wallops Island na pobřeží amerického státu Virginie nepilotovaná raketa Antares. Cygnus má k ISS dorazit v úterý.

Šestičlenné posádce orbitálního komplexu veze téměř 3,4 tuny zásob, technického vybavení a materiálu určeného k vědeckým výzkumům. Součástí nákladu jsou podle NASA mražené pochoutky včetně zmrzliny.

Loď společnosti Orbital ATK odstartovala z domovské základny poprvé po více než roce. Naposledy se vydala do kosmu z Mysu Canaveral na Floridě. Dnešní start se uskutečnil po jednodenním odkladu. V sobotu totiž do vzdušného prostoru letu nečekaně vniklo cizí letadlo. Dnešní start zase podle AP málem zhatila dvojice člunů, které krátce vnikly do zakázané zóny.

Firma Orbital ATK pojmenovala loď, která se dnes vznesla do vesmíru, po letos zesnulém americkém astronautovi s českými a slovenskými kořeny Eugenu Cernanovi, který je zatím posledním člověkem, jenž stanul na Měsíci.

Kromě Orbital ATK zajišťuje zásobování ISS také další americká firma SpaceX, jejíž další nákladní loď Dragon má k ISS zamířit v prosinci.

Související

Nosná raketa Antares úspěšně odstartovala z amerického kosmodromu ve státě Virginii s nákladní lodí Cygnus. Jde o první komerční let této soukromé zásobovací lodi společnosti Orbital Sciences k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

K ISS míří vesmírný kamion Cygnus. Veze 3,7 tuny nákladu, dokonce i pizzu

S několikatunovým nákladem, v němž je například i pizza pro posádku, zamířila v noci na dnešek k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) nákladní loď Cygnus společnosti Northrop Grumman. Raketa Antares vynesla vesmírný kamion na oběžnou dráhu z kosmodromu Wallops v americkém státě Virginie krátce před půlnocí. Připojení ke stanici je plánováno na čtvrteční dopoledne SELČ.
ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Na ISS dorazila loď Cygnus s 3,8 tuny zásob, zařízení a pokusů

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes přistála nákladní loď Cygnus společnosti Northrop Grumman. Posádce dopravila 3,8 tuny zásob, materiálu pro experimenty a různých zařízení, včetně nového systému recyklace moči na pitnou vodu a dalšího místa pro spaní. Přiblížení a připojení vysílala TV NASA v přímém přenosu na svém webu.

Více souvisejících

Cygnus (soukromá zásobovací loď) Orbital ATK ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) raketa Antares vesmir NASA

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

Prezident Trump promluvil na společném zasedání Kongresu

Trump tu nebude navždy, říká expertka. EU čelí tlaku obchodnímu tlaku USA a hledá cestu ven

Evropská unie čelí vážné obchodní výzvě. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zvýšit cla na evropské zboží, Brusel proto připravuje odvetná opatření. Hrozí další eskalace vztahů s USA, zatímco sílí snahy o nalezení alternativních partnerů. O možných dopadech, strategických směrech a varováních před Čínou promluvila pro EuroZprávy.cz výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup.

před 2 hodinami

Gaza

Gaza na pokraji humanitární katastrofy: Dochází potraviny pro podvyživené děti, jednání o příměří se zastavila

Pásmu Gazy hrozí akutní nedostatek specializované terapeutické výživy, která je klíčová pro záchranu životů vážně podvyživených dětí. Na kritickou situaci upozorňují agentury OSN a humanitární organizace. Podle nich se zásoby hotové terapeutické stravy (RUTF), nezbytné pro léčbu těžké podvýživy, vyčerpají do poloviny srpna, pokud nedojde k okamžitému doplnění dodávek.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Havajské ostrovy

Jak zabránit vyhynutí? Drony shazují na Havajské ostrovy tisíce komárů

Na Havaji kdysi existovalo více než 50 známých druhů medovníčků, ale dnes jich zbývá pouze 17, přičemž většina z nich je ohrožena. Mezi těmi nejkritičtějšími je i ʻĀkohekohe, který se vyskytuje na ostrově Maui. Dalším ohroženým druhem je ‘i‘iwi, jehož červené zbarvení je nezaměnitelné a vyskytuje se v nadmořských výškách nad 1 250 metrů na Havaji, Maui a Kaua‘i. Tento druh je nesmírně citlivý na ptačí malárii, nemoc přenášenou komáry, a na ostrovech jako O‘ahu a Moloka‘I zůstaly už jen malé populace. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Metro

Metro ovlivní výluka. Přestup mezi linkami bude složitější

Metro čeká o nadcházejícím víkendu další prázdninová výluka. Vlaky nebudou jezdit v úseku mezi stanicemi Vltavská a Hlavní nádraží, čímž se cestujícím zkomplikuje přestup z linky C na linku B. Na Florenci budou pokračovat práce na rekonstrukci stropní desky. 

včera

včera

Alfons Mucha

Průkopník secesního umění u nás. Alfons Mucha se narodil před 165 lety

Přesně před 165 lety, 24. července 1860, se narodil Alfons Mucha: významný umělec českého původu a jakýsi symbol secese, který se proslavil zejména v zahraničí. V rodné zemi strávil jenom zlomek svého života, zanechal zde ovšem nesmazatelnou stopu. Jeho dílo se objevilo na prvních československých poštovních známkách nebo bankovkách, cyklus monumentálních obrazů s názvem Slovanská epopej nemá obdoby.

včera

Policie ČR

Policie vyšetřuje vraždu na sídlišti v Praze

Případem vraždy na sídlišti v Krči se od čtvrtečního odpoledne zabývají pražští kriminalisté. Zesnulý muž podle strážců zákona zemřel násilnou smrtí. Vyšetřování tragické události nadále pokračuje. 

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidé jsou jako chodící mrtvoly. Do Pásma Gazy může vjet 6000 kamionů s pomocí, pokud je Izrael pustí

Situace v Pásmu Gazy dosáhla nového stupně zoufalství. Podle šéfa Agentury OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA) Philippa Lazzariniho se obyvatelé této válkou zničené enklávy ocitli na samotné hranici života a smrti. „Lidé v Gaze nejsou ani mrtví, ani živí, jsou to chodící mrtvoly,“ napsal Lazzarini na sociální síti X, odkazuje přitom na slova jednoho ze svých kolegů přímo z místa.

včera

včera

včera

F-16 thajské armády

Eskalace na thajsko-kambodžské hranici: Mezinárodní společenství mělo zakročit, říká expert

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo v přímý vojenský střet. Thajská armáda podnikla letecké údery na kambodžské cíle poté, co při výbuchu miny utrpěl vážné zranění její voják. Obě země si stáhly velvyslance a vztahy se ocitly na bodu mrazu. Za eskalací stojí nejen spory o území a chrámy, ale i kyberkriminalita, čínský tlak a slabá domácí legitimita obou vlád. Mezinárodní společenství zůstává pasivní a situace se dál vyhrocuje. „Ani jedna ze stran si nemůže dovolit vypadat slabá,“ zdůraznil pro EuroZprávy.cz analytik David Hutt.

včera

Pásmo Gazy

Peklo v Gaze se prohlubuje: 1000 mrtvých ve snaze získat pomoc, důkazy o masovém hladovění jsou nepopiratelné

Od začátku nového systému distribuce humanitární pomoci v pásmu Gazy, který od konce května společně provozují Spojené státy, Izrael a nadace Gaza Humanitarian Foundation (GHF), přišlo podle OSN o život již přes 1 000 Palestinců. Ti byli zabiti při pokusu získat potravinovou pomoc. Celkem má jít o nejméně 1 054 obětí. Dalších 766 lidí zemřelo v okolí stanovišť GHF a 288 při čekání u konvojů OSN a dalších organizací, uvádí zpráva OSN k 21. červenci.

včera

EU tlačí na Čínu. Chce, aby Si Ťin-pching přiměl Putina ukončit válku

Evropská unie apelovala na čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby využil svůj vliv a přiměl Rusko k ukončení války na Ukrajině. Výzva zazněla během čtvrtečního summitu v Pekingu, který měl původně oslavit 50 let diplomatických vztahů mezi EU a Čínou, ale nesl se v napjaté atmosféře.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy