Starobylé město bude vymazáno z map: Pohltí ho řeka Tigris

Hasankeyf (Turecko) - Tigris se vine mezi antickými ruinami a minarety tureckého městečka Hasankeyfu. Brzy však řeka vystoupí ze svého koryta a pomalu pohltí lokalitu starou nejméně 10 tisíc let.

Důvodem je gigantická přehrada s vodní elektrárnou Ilisu. Jakmile bude dokončena, vymaže Hasankeyf z krajiny.

Turecká vláda zdůrazňuje, že tento projekt zajistí energii a zavlažování nezbytné pro rozvoj jihovýchodu, kde žijí převážně Kurdové. Historické památky mají přežít díky jejich přesunu, jenž připomíná ten, který podnikl bývalý egyptský prezident Gamál Násir v 60. letech minulého století v Horním Egyptě, když se stavěla na Nilu Asuánská přehrada.

Práce na přehradě jsou téměř hotovy a návrat zpět není možný, uvádí Arif Ayhan z místního Sdružení pro obchod a turistiku. "Mohli alespoň obyvatelům naslouchat, ale oni je ignorovali. Zdejší lidé se cítí být státem opomíjeni. Oběťmi jsme my," dodává.

Přehrada je téměř dokončena a 31. prosince začne být naplňována. Tak vznikne umělé jezero, které pohltí Hasankeyf.

V květnu bylo při rozsáhlé operaci přemístěno mauzoleum Zeynela Beye postavené v 15. století na počest předního představitele Akkojunluské říše, která se tehdy rozkládala ve východní Anatolii. Přeprava stavby do dva kilometry vzdáleného místa trvala pět hodin.

Desítka další památek bude následovat až do konce roku a úřady doufají, že se tento "archeologický park", ležící na břehu umělého jezera, stane velkou turistickou atrakcí.

Avšak přemístění hrobky Zeynela Beye jen zvýšilo znepokojení těch, kdo turecké vládě vyčítají, že se nestará o historické dědictví. Podle evropské federace pro kulturní dědictví Europa Nostra byla tato operace realizována bez dostatečné konzultace s místními komunitami a bez konzultace s experty. Za těchto okolností jsou ostatní památky podle federace ohroženy.

První kámen přehrady Ilisu v provincii Mardin byl položen v roce 2006. Dnešní prezident Recep Tayyip Erdogan, který byl tehdy premiérem, tvrdil, že přehrada dokáže, že jihovýchod země už není zanedbáván, a zdůrazňoval, že bude pro místní obyvatele velkým přínosem.

Ilisu je součástí takzvaného projektu pro jihovýchodní Anatolii, který má pomoci regionu energií a zavlažováním za pomoci výstavby dvacítky přehrad na řekách Eufrat a Tigris.

Vláda se zavázala, že přestěhuje obyvatele z Hasankeyfu, a v horní části města postavila více než 700 obydlí. Pro místní obyvatele to však je jen malá útěcha. "Od státu nic nechci, přeji si jen, aby se Hasankeyfu nedotýkal, aby Hasankeyf zůstal takový, jaký je, ve své kráse," říká místní obyvatel Ayvaz Tunç.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 
Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko památky přehrady

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 8 minutami

před 35 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy