Šest let ho nikdo neviděl, až dodnes. Podívejte se, jak vypadá vybuchlý reaktor ve Fukušimě

V pátek 11. března 2011 udeřilo na severovýchodě Japonska zemětřesení o síle devíti stupňů. Vyvolalo desetimetrovou přívalovou vlnu cunami, která zničila stovky kilometrů pobřeží ostrova Honšú a mimo jiné také jadernou elektrárnu Fukušima. Šlo o největší jadernou katastrofu od dob Černobylu a dodnes nikdo nevěděl, jak to uvnitř elektrárny vypadá.

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna cunami připravily 11. března v Japonsku o život téměř 19 tisíc lidí a způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986.

Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladící systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160 tisíc osob. Dodnes se na 123 tisíc z nich nemůže vrátit domů.

Samostatnou kapitolou je osud elektrárny jako takové. Při havárii došlo k závažnému poškození tří tlakových nádob reaktoru a vznikal vodík, který byl následně příčinou tří mohutných explozí. Tyto přispěly k úniku a rozptýlení radioaktivních látek, které dočasně způsobily okolí elektrárny neobyvatelným.

Nejhůře postižený je vnitřek elektrárny. Koncentrace radiace je uvnitř tak vysoká, že v něm absolutně nic nepřežije a nemohou se do ní dostat ani roboti. V lednu se podařil vědcům první milník, kdy dálkově ovládanou kamerou odhalili pod reaktorem číslo 2 černou hmotu, zbytek vysoce radioaktivních uranových palivových tyčí. 

Zatím nikdo ale nebyl schopen přiblížit se k reaktoru, až dodnes. Nový robot vyrobený z materiálů, které jsou odolné vůči záření, je vybavený senzorem, který mu umožňuje vyhnout se obzvláště nebezpečným oblastem. Poprvé od havárie se tak lidé prostřednictvím stroje dostali na místo, které způsobilo utrpení desetitisíců lidí.

Podle serveru New York Times ale celé okolí stále silně zamořeno a ještě nějakou dobu potrvá, než bude zahájeno odstraňování roztaveného uranového paliva z reaktorů. Předpokládá se, že by první kroky mohly započít v roce 2021.

Úřady ale zatím neví, kterým reaktorem začít. Očekává se však, že bude trvat 30 až 40 let, než dokončí úklid celé elektrárny, a celý proces Japonsko vyjde na desítky miliard dolarů.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.

Více souvisejících

Vědci Jaderná elektrárna Fukušima

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy