Tajemná cesta ohňostrojů: Jak se dostaly do Evropy a do Česka?

Silvestrovské oslavy a ohňostroje k sobě dnes zkrátka patří. Ohňostroj tak máme spojený s vítáním nového roku, se slavnostními a radostnými událostmi. V minulosti však sloužil třeba k zahánění zlých duchů.

Ohňostroj se neobejde bez střelného prachu, a ten tak musel pochopitelně stát u jeho vynalezení. Na přelomu letopočtu začali čínští lékaři používat k léčení svých pacientů ledek a síru, což jsou základní suroviny potřebné k výrobě střelného prachu. Podle některých historiků měla být však první „petarda“ vyrobena ještě dříve, a to již ve 3. století před naším letopočtem. Ta měla být zhotovena z bambusu, který se naplnil střelným prachem. Hluk petardy sloužil v tehdejší Číně k zahánění zlých duchů.

Podle legendy je „vynálezcem“ střelného prachu jakýsi kuchař, který žil na území Číny někdy v období raného středověku. Omylem prý při vaření zahřál směs síry, ledku a dřevěného prachu, která při zapálení vybuchovala. Údajně pak Číňané tento černý prach považovali za něco kouzelného, co dokáže zahnat zlé síly a duchy. A tak ho sypali do bambusových trubiček, jakýchsi „petard“, které při oslavách Nového roku vhazovali do ohně, aby si tak zajistili štěstí a zahnali zlé síly. Alespoň to praví pověst.

První písemná zmínka o střelném prachu však pochází až z roku 682, a to z pera čínského alchymisty Sun S´-miao. Ten ve svých zprávách píše o hořící směsi ledku, síry a dřevěného prachu. V roce 808 se pak ve svých zápiscích o střelném prachu zmínil další čínský učenec. Střelný prach a ohňostroj tak patří k čínským vynálezům.

Do Evropy se střelný prach dostal mnohem později. Ve 13. století ho měl do Itálie ze svých cest přivést Marco Polo. Netrvalo dlouho a Italové prý při oslavách připravovali okázalé ohňostroje. Písemné zprávy o střelném prachu v Evropě se však vztahují až k 14. století. Cesta zázračného černého prachu do Evropy vedla s největší pravděpodobností přes Byzantskou říši. Ohňostroje tehdy pochopitelně nebyly na stejné úrovni jako dnes, oblibu si však získaly. Prý je velmi měla ráda třeba Anna Boleynová, manželka anglického vládce Jindřicha VIII. Ohňostroje tehdy pořádaly při slavnostních událostech panovníci a šlechta.

V českých zemích se střelný prach objevil v 15. století. První písemná zpráva o jeho výrobě se vztahuje k roku 1432. O století později si ohňostroje oblíbil císař Rudolf II. Habsburský. Na jeho dvoře se střelným prachem experimentovali alchymisté, kteří údajně ohňostroje pro panovníka vyráběli. Slavnostní ohňostroje pro Rudolfa II. připravoval mimo jiné známý renesanční malíř Giuseppe Arcimboldo. V období renesance začaly ohňostroje nabírat na oblíbenosti, jejich masové rozšíření pak proběhlo v časech baroka. Okázalé ohnivé show byly k vidění na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. ve Versailles.

V minulosti pořádali ohňostroje lidé z vyšších společenských vrstev – zkrátka ti, kteří si tuto zábavu mohli dovolit. Kdo něco znamenal, ať už to byl panovník, aristokrat nebo církevní hodnostář, bylo jeho výsadou pořádat okázalé ohňostroje. Z roku 1751 například pochází zmínka o ohňostroji premonstrátů z Hradiska u Olomouce, kteří takto oslavovali výročí založení svého kláštera.

Roku 1748 složil německý hudební skladatel Georg Friedrich Händel „Hudbu k ohňostroji“. Toto dílo komponoval na zakázku anglického dvora k příležitosti ukončení války o rakouské dědictví. Ohňostroj se konal v Londýně a měl představovat velkolepou oslavu míru, avšak nastaly problémy, které vyústily ve velký požár. „Hudba k ohňostroji“ však patří k Händelovým nejslavnějším dílům a doprovází některé ohnivé show i dnes.

V 19. století už se ohňostroje v mnohém podobaly těm dnešním. Díky Italům začaly být více barevné – do té doby byly jenom žluté či oranžové. Italové začali však ke střelnému prachu přidávat kovy, které způsobily červenou, modrou a zelenou barvu ohňostroje.

Související

Více souvisejících

Ohňostroje Silvestr

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy